Si ranë brekët e kurvës politike në Kosovë… - Bota Sot
Si ranë brekët e kurvës politike në Kosovë…

Opinione

Si ranë brekët e kurvës politike në Kosovë…

Nga: Zef Pergega Më: 10 qershor 2020 Në ora: 23:17
Zef Pergega

  …a do te jete Kosova Hashimbash?! Hakmarrje me nenveten sebe te presidences dhe me llozin e shetit! ...Djalli serb e diti se ç´beri, kur  u tha klysheve te tij te politizohen me kapele republike dhe te marrin karrike! Mos thuaj e tu thafte goja se mbaroi Kosova! As se e shiti dy here byroja politike enveriane, qe helenet te jene perseri qendra e saj!    

 E kam thene edhe ne shkrimet e meparshme, referuar historise tone te zymte! Qe te jesh udheheqes i shqiptareve, kushti kryesor eshte te plotesosh tri elemente, qe kane te bejne me krimin: te jesh kopil me gjak, spijun ne karakter ne shpirt dhe tradhetar me te gjitha bashke. Kjo eshte shkolla servosllave dhe helene ne kombin tone. Tani ne fytyre te tokes ne ballet e shqiptarit nuk ka me pike gjaku. Burreria e shqiptarit, qe dikur krenohej me shume se pushka ne krah dhe revolja ne brez ka rene, sic u bien breket kurvave politike te kombit shqiptar.

       Kur kerciste pushka e lirise ne ate moment nisen pazaret e Serbise. Lufta te zhvendosej mes vellaut me vella. Vrasje , masakrime, eleminime dhe krime. Me shume jane vra mes njeri -tjetrit se kane vra serbe. Ne syte e botes ishte lufte lirie , dinjieteti e mevetesimi, dhe u pergatitet barinjte e tjetersimit. Ne fillim si patriote e me xherdan fishekesh ne brez, qe kurr nuk e tregun origjinen e vet, thelle ne shkja tek dajat e Milloshit. Si erdhen keta ne pushtet nga hici, mbas gomarit si krrici. Kosova nuk eshte e shtet, madje as nuk ka autonomine e vitit 1974. Tradhetine e saj duan ta veshin me vellon e cmimit “Nobel” me thinjat gjoja per atdhe te Thucit dhe thiken mbas shpine te Vucit.

      Anatemohet zoja e hekurt e politikes kosovare si tradhetare e idealeve! Bariu i shitjeve te kufijve, kjo qime e peles serbe nuk mund te ngjitet ne kadifen e saj prej humaneje  dhe zjarr dardani prej zemre. Fyhet gruja e mendimit te lire Vjosa osmani nga nje njeri i peshtire. Kosova nuk ka qene dhe nuk do te jete Hashimbash…Globalistet e Kosoves qe hiqen si dash me lesh, por nuk kane qime as san je viq serb, jane hedhur ne sul kudra pragut te vet. Ka edhe ne Amerike qe kane punuar kudra Amerikes, dhe pro Kines, Killerat serial qe duan te marrin pushtetin…por zor se mund te ndodhi. Si do te shkoje Rambo tek varret e vellezerve?! Si do te ua provoje tradhetine e gjakut…?! A thue ka me u fol shkjenisht, si nje anderr e vare ne corben me tradhetare?! Ne rrasat e stepave te Serbise po shohim lekuren e gjarperit Kosovar qe e ka lene si shenj dhe aty do te vendoset kufiri!

  Vjosa Osmani eshte e re nuk e njeh dhe as gjunjezohet para kurthes se frikes! Nese dikush nuk pranon te behet bushtra qe lyp per haremet e salloneve te politikes kriminale te Kosoves, nxjerr gjuhen plumbi dhe hija e tij pllakos cdo gjurme e mandje edhe mbi vorr te luftetarit. Gjakun qe e mendoni te humbur nje dite ga dora e kovacit te fshatit ka me ju kthye ne pranga, te cilat kane me i prodhue pa celes.

        Hakmarrja eshte ngordhur me duf epshi ne nenveten serbe te presidences kosovare. Po don me ciflate edhe numerin dy te ligjevenesit nje grua zonje me e votuara ne Kosove, trashigimtare shqiptare e vlerave rugoviane. Ajo eshte parzmore, kundra tradhetareve dhe e hakmarrjes me lozhin e shtetit…Vjosa Oemani eshte kunder nomeklatures se vjeter, qe e mbajne partine ne thes sic mbajne parate e vjedhura te popullit! Ajo eshte vizionare. Nuk largohet nga LDK qe ta le te zhvillohen e te celin vezet e liga te Serbise branda saj! Ajo kerkon ta operoje tumorrin ne mushkerite e qelbura te kesaj partie, ndaj lypet: nena e motra Kosovare te zini dyert e parlamentit dhe te kerkoni largimin e atyre zagareve, qe u cderojne emrin dhe gjakun e bijeve qe ende prej te tuve nuk ua dini adresen! A thua do ta lejoje kosovari qe fytyra e Kosoves do te konverohen ne fytyren e shitesi ambulat te teritoreve?! Vjosa eshte si lumi me te njejtin emer nuk mund te pranoje trubulliren presidenciale dhe krokodilet qeveritar.

       Tash te shunden ne diten e te vdekurve , feste per serbet, qeveria e Kosoves ishte ngritur pa u kthye dielli dhe u kishte bere nje dhurate, qe te ngrihen nga varret dhe te ia nisin mesimin e serbishtes me abetaret e prodhuara nga qeveria Hoti, me paret e taksapagueve kosovare. Ndera Rambo shkoi te luaj me qente e Sharit, qe Kosoves me ia var torben e hajdarit qe ngodhur rri ne sallen e konferencave te hashimbashit! Kapucat jane te bardhe, por loja e zari jane te zinje! Asnje zotesi nuk lypet me ba dialog me Serbine, vetem kur te kalosh ne kufi paraqit pasaporten e tradhetise dhe ta shtrojne qelimin e kuq. Mos harro Abdulla te pastrosh syzet me alkol qe te mos thyesh kemben! Hasha e jeton te sotmen me gjithe defrimet e perfitimet e saj dhe nuk e ka per gje te marre lopaten, duke vajtu te hedhe dhe mbi groposjen e te ardhemes. Ky eshte rit i politikes se tij. Kurvat e politkes edhe pse u kane rene breket, behen krenare dhe veshtrojne seriozisht kur kerkojne hamshore…hamshoret serbe jane te rrezikshem!

Clirojuni prej pengut sherr e banu njehere burre se boll si qeni rrugeve shkove tu ju pshurre!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat