Serbisë nuk i nevoiten më shumë politikanë, si një Rakiq dhe Jevtiq për të lozur me Qeverinë Hoti, si macja me miun?!

Opinione

Serbisë nuk i nevoiten më shumë politikanë, si një Rakiq dhe Jevtiq për të lozur me Qeverinë Hoti, si macja me miun?!

Nga: Ragip Guraziu Më: 11 qershor 2020 Në ora: 08:48
Ragip Guraziu

Pra që nga pa lufta Serbia duke u njoftiuar me mentalitetin e të parëve të tyre se ; '' Shqiptarët shumë kollaj dorëzohen kur është në pytje shteti i tyre,por duhet kohë. Dhe  kjo ndodhi,Serbia na morri kohën e duhur,besa edhe mentë,gjeti bashkëpunëtorët e duhur,si këta të fundit,Rakiqin dhe jevtiqin,dhe jo rastësisht ,Zv.Kryeministri Rakiq dhe Ministri Jevtiq votuan  kundër programit të Qeverisë, e saktë apo jo?!

Këta të luftës së UÇK-së,jo të gjithë,dolën më këto Deklarata,pas luftës

Se thënjet apo fjalët e tyre, të parëve tanë, i takojnë tësë kaluarës, dhe patriotizmi i tyre nuk vlenë më,dhe se koha e tyre paska mbaruar,pa të shkolluar,tashi këta të shkolluarit e sotit na humbën edhe historin tonë shekullore,derisa Ramë Bllaca pa fijen e shkollë në zemren e Serbisë ,midis Beogradit,në kohën e ish-Jugosllavisë,ende më keq kur përplot në atë kohë Serbia kishte shpiunet e saj mu nga shqiptarët bile me qindra,Rama grisi Traktatin që bënet fjalë për shpërnguljen e Shqiptarëve pë Anadollë-Turqi,dhe Rama ua bëri me dije se atëdheu i Shqiptareve është SHQIPERIA,tani kjo nuk po u pëlqen edhe sot shqiptarëve,ku ,psh. edhe hitorianit të sotëm i shkollua, Hakif Bajramit që nuk le pa vjellur vërerë sa herë që e zë në gojë,Patriotin kombëtarë shqiptarë,Ramë Bllaca,që ajo ditë i kushtoi me jetë edhe pse Ramë Bllaca ishte në dijeni dhe falë tij ne jemi në Kosovë.

Zv.Kryeministri Rakiq dhe Ministri Jevtiq votojnë kundër programit të Qeverisë

Në mbledhjen e parë të Qeverisë në krye me Avdullah Hotin, pas asaj ceremoniale, është miratuar programi qeverisës për vitet 2020-2023.

Pasi që kryeministri Hoti bëri fillimisht një përmbledhje të programit, duke përmendur objektivat kryesore, kanë folur edhe ministrat e kësaj qeverie, që sipas dikastereve përkatëse kanë potencuar prioritetet e tyre.

Megjithatë, kur Hoti kërkoi nga Ministrat që të votojnë për programin, në ekzekutiv të gjithë nuk votuan pro. Goran Rakiq, zëvendëskryeministër dhe ministër i Pushtetit Lokal dhe Dalibor Jevtiq, ministri për Komunitete dhe Kthim votuan kundër programit të Qeverisë në krye me Avdullah Hotin.

Rakiq që është kryetar i Listës Serbe derisa Dalibor Jevtiq nënkryetar, kanë nënshkruar koalicion me Lidhjen Demokratike të Kosovës, derisa kjo parti është kritikuar për mos publikimin e marrëveshjes. Sidoqoftë, kjo marrëveshje koalicioni u bë publike në ditën e votimit të Qeverisë Hoti.

Në këtë marrëveshje thuhet se të dy palët janë pajtuar për heqjen e pengesave dhe vazhdimin e dialogut.

Nga Lista Serbe kanë shprehur pakënaqësitë e tyre sa i përket vendimit për reciprocitetin, që është vendosur me anë të një vendimi nga Qeveria në krye me Albin Kurtin.

Po i gëzohen Specialës pritet t’i ngritë mbi 100 aktakuza – Zhvillime dramatike mund të ndodhin pas pandemisë, kështuu tha disa herë nga të shkolluarit tanë,tani ta shofim se kush është ai mu në këtë kohë të pështojë Kosovën Shtet me Kushtetut,që pas 12 vite (kufijtë harroni), por Kosova po rrezikohët edhe nga bërja e shtetit në një autonomi,dhe nuk dihet se çfar do etë ajo.

Dhe ,ta shofimse kush do jetë ai që do gris oto dokumente të nënshkryar nga liderët tonë për hubjen ,derisa e degraduan njëherë shtetin tani dhe do e kthejnë për dekada mbrapa.

“Është e vërtet se i kanë përzier në të gjitha zonat dhe rreth 250 aty diku munden me qenë. Rreth 250 janë, por mbi 200 janë gjithqysh sepse te ne janë 170 ose 180 të konfirmuara me gojë klientët që na kanë treguar vetë, ndërkaq tjerat i kemi marrë përmes medieve. Nuk kemi ne ndonjë lajm që e mbajmë konfidencial apo diçka, përpos vetëm nëse duan të na tregojnë vetë klientët që i thirr Gjykata Speciale. Ne nuk merakosemi fort edhe nëse nuk na thirrin kurrë, veç mirë na vjen. Nuk ka ndonjë zhvillim të ri, përveç raportimeve që janë bërë deri më tani që janë duke u përgatitur aktakuzat, po ju referohem gjithmonë raportimeve në medie”, theksoi Nasim Haradinaj.

Në anën tjetër, avokati i licencuar nga Gjykata Speciale, Teki Bokshi, ka thënë se për shkak të pandemisë me COVID-19, edhe Gjykata Speciale e ka ndaluar tempon e punës.

Ai thotë se pas përfundimit të kësaj situate të krijuar nga koronavirusi, edhe Gjykata Speciale do t’i rikthehet punës dhe se vala e “nxehtë” e punës së saj mund të jetë pas përfundimit të pandemisë.

“Me të thënë të drejtën Gjykata Speciale e ka ndaluar tempon për shkak të koronavirusit sepse ata së paku ne nuk kemi ndonjë informacion të dorës së parë se deri ku ka ardhur puna. Është pritur me u vërshua ato, por sigurisht çështja e koronavirusit e ka ndalë këtë punë. Ma merr mendja që tash duhet të fillohet puna”, tha Bokshi.

Sipas avokatit Teki Bokshi, fillimisht është përfolur se mund të jenë rreth 200 aktakuza mirëpo, ai thotë se mbi 100 mund të jenë.

“Nuk pritet edhe shumë të ketë aktakuza ndonjë numër të madh. Fillimisht është folur përreth 100 ose 200. Mbi 100 aktakuza munden me qenë. Sigurisht sa të përfundojë kjo situatë me koronavirusin edhe Gjykata Speciale do t’i rikthehet punës sepse nëpër gjithë botën janë pezulluar gjërat edhe gjykatat tona e kanë ndaluar proceset dhe i kanë ngadalësuar”, theksoi Bokshi.

Ndryshe, më 3 gusht të vitit 2015, me 82 vota për, 5 kundër dhe një abstenim, deputetët e Kuvendit të Kosovës miratuan ndryshimet kushtetuese të cilat e mundësuan themelimin e Gjykatës Speciale për krime lufte.

Por këtë është dashur ta bëjmë na vetë së paku pas shpalljes së pavarësisë,siç kanë bërë,në mesin e tyre edhe Serbija,vetë duke i derguar në Hagë disa kriminel serbë,do u kthyen e do bënë vetëvrasje,siç ishte Kasapi i Ballkanit ,çetniku sllav, Sllobodan Millosheviqi,deri sa Vuçiq po e ndjek rrugën e tij dhe ja sot kemi të njëjtën gjendje si me Millosheviqin por pak më ndryshe.E gjithë kjo nga serbët kundrej shqiptarëve duke e trashiguar amanetin e të parëve të tyre qeverit e pas Millosheviqit dhe ja arriten cakut.BALLINAAKTUALELAJMEEKSKLUZIVEDIASPORAOPINIONESHOWBIZAUTOTECHSPORTKULTURËKONTAKTsingle

Bota Press

 Lajmet e fundit

Shoqata humanitare kulturore Salih Çekaj në Zvicër nis projektin për heroin e KosharesMbi 32 mijë kosovarë janë regjistruar si të papunë vetëm gjatë muajit prillBE: Kufijtë e jashtëm rihapen më 1 korrikShpend Ahmeti vjen me një lajm të mirë për bizneset që pësuan humbje nga Covid 19Dobitë e lëngut të lakrës së kuqe për veshkët, mëlçinë dhe organet tretëseHoti: Nuk mund të na shantazhojë Lista Serbe, shkojmë në zgjedhje në momentin që diçka nuk funksiononArtistja nga Prishtina tregon arsyen pse ua mbuloi sytë shtatoreve në kryeqytetA do të përjashtohet Vjosa Osmani? Flet kryeministri HotiNysret Muqiqi: Më shumë po m’dhimbsen çiftet që kanë prit 25 vjet më u martu se na punojmëHaxhiu: PDK-ja duhet të reformohet për të bashkëpunuar me VV-nëShoqata humanitare kulturore Salih Çekaj në Zvicër nis projektin për heroin e KosharesMbi 32 mijë kosovarë janë regjistruar si të papunë vetëm gjatë muajit prillBE: Kufijtë e jashtëm rihapen më 1 korrikShpend Ahmeti vjen me një lajm të mirë për bizneset që pësuan humbje nga Covid 19Dobitë e lëngut të lakrës së kuqe për veshkët, mëlçinë dhe organet tretëseHoti: Nuk mund të na shantazhojë Lista Serbe, shkojmë në zgjedhje në momentin që diçka nuk funksiononArtistja nga Prishtina tregon arsyen pse ua mbuloi sytë shtatoreve në kryeqytetA do të përjashtohet Vjosa Osmani? Flet kryeministri HotiNysret Muqiqi: Më shumë po m’dhimbsen çiftet që kanë prit 25 vjet më u martu se na punojmëHaxhiu: PDK-ja duhet të reformohet për të bashkëpunuar me VV-në.

Këtu më  poshtë ju dedikohët liderëve tanë ta caktuar për fatin e Kosovës me Serbinë

Kur fillova të ushtroj punën e gazetarisë,para 20 vite,kështu kam shkruar gjithmonë në nëntituj ''Janë gjashtë  arsye shumë të fuqishme që i bëjnë krenarë banorët e fshatit Bllacë të komunës së Therandës (ish-Suhareka), për personalitetet e tyre historike të të gjithave kohëve. Ali (Bllaca) Guraziu, përfaqësues në Lidhjen  Shqiptare të Prizrenit, krahas emrave të tjerë të njohur si Shaip Aga, Haxhi Beqiri, Selim Ibrahimi, Shaban Bajraktari, etj. Pastaj,vjen Ramë Bllaca, njeriu që kishte bërë histori si rrallëkush në kohët më të zeza për shqiptarët. Asllan Fazliu, biri tjetër i Bllacës, kolonë e fuqishme ngulur thellë në memorien e shqiptarëve, ishte Qazim Bllaca, i biri i Ramës dhe vjen rapsodi i mirënjohur Riza Bllaca, kënga e të cilit vazhdon të jehojë sot e gjithë ditën ndër shqiptarët. Por në memorien e bllacianëve ka mbetur e pashlyer bujtja e Isa Boletinit në këtë fshat.Por,nga memorien e bllacianëve nuk mund të shlyhet as Azem Galica,dhe jo rastësisht Bllaca ka hyrë në historinë kombëtare shqiptare.Ky akt e lartësoi Ramë Bllacën aq shumë sa u bë legjendë për shqiptarët. Aq qëndrestare  sa u bë Kulla e Ramës, po aq qëndrestar u bë edhe vetë Rama,dhe te dy bashkë,ai dhe Kulla e tij,ia thyen hovin shpërnguljes masive të shqiptarëve. Por,në momentet më të vështira dhe të duhura,Ramë Bllaca,e kishte krah të djathtë,deputetin tjetër shqiptar, Sherif Vocën. Por sot nëse me të vërtetë jemi shqiptarë dhe kemi kombin tonë, atëherë edhe Ramë Bllacës t’i jemi mirënjohës. Çdo shqiptar,gjithë Kosova,gjithë Shqipëria i gjithë kombi ynë,duhet t’i themi me zë të lartë e gojën plot; FALEMINDERIT O RAMË BLLACA!

Një fragment i shkurtë nga monologu emocionues i Çun Lajçit,për Ramë Bllacën në 15 vjetorin e rënjes heroike të 8 dëshmorëve në Bllacë-2014

Atdheun nuk e lë kurrë

 

Në oborr të xhamisë

Sot janë ca varresa

janë fshatarët e mi

shumë e shumë breza.

Brezni pas breznive

kur ndalemi e kujtojmë

pati burra të dheut

e ne nuk i harrojmë.

Po në këto varre

pushonë edhe një burrë

nuk i vdiq vepra,

dhe ai nuk vdes kurrë.

Herët i kuptoi

djallëzitë e Serbisë

shpërnguljen e Shqiptarëve

në Anadoll të Turqisë

Në atë kohë e ngriti

kullën e tij nur,

nuk e lëshoni Atdheun

jo,o burra,kurrë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat