Gjakmarrja është kobi i shqiptarëve - Bota Sot
Gjakmarrja është kobi i shqiptarëve

Opinione

Gjakmarrja është kobi i shqiptarëve

Nga: Agim Vuniqi Më: 19 qershor 2020 Në ora: 06:34
Agim Vuniqi

A eshte Kanuni i Leke Dukagjinit liber fetar ? Si ndodhi qe nje liber me vlere arkivore eshte devalvuar aq shume, deri aty saqe po i sherben se keqes. Gjakmarrja eshte kobi i shqiptareve, dhe a jane shqiptaret duke jetuar me ligjet e mesjetes, tash kur duhet promovuar shteti...

Kohet e fundit jane shpeshtuar kerkesat per azil ne shtetet perendimore duke u proklamuar rreziku per gjakemarrje dhe ngujimi i familjeve te shumta shqiptare, kjo eshte njolla me e keqe qe po e bartin shume shqiptare "incognito" ne zyret dhe gjykatat per emigracion.

Diaspora shqiptare eshte ne gjum, me teper eshte e koncentruar ne promovimin e "vlerave" e me pak eshte e angazhuar ne zbutjen e fenomenit "gjakemarrje", qe dalengadale po  shnderrohet si "vlere tradicionale kombetare" .

Qendrat fetare jane te angazhuara me teper ne ftofjen e marredhenieve te brendshme dhe promovimin e freskave, apo kultivimin e kultures orientale sesa ne edukimin shpirterore te shqiptareve per te zbutur raportet ndernjerezore, nder vellazerore, apo ato sherbejne vetem per te "gjobitur" anetaret per te konkretizuar jeten ne amshim ne kohen e materializmit klasik.

Predikimet per nje jete perrallore ne boten tjeter e gjera te nje injorance te pashembellt, kane perfshire faqet e internetit, ndersa "Burdushi" i cili lufton "megjite" e "sehiret" eshte shnderruar ne megahit te televizioneve, njejte sikurse Burdushi nje kohe figuronte ne top liste ai fare injoranti "Carleone" i Gjilanit, i cili vizitonte diskotekat si nje artist "holivudian", per pikepamjet e "llum proletariatit"

E politi-lucet qe bejne politike restoranesh, e fotografi "hajde moj Selvie" jane bere gazi i dynjase dhe promovuesit me te keqinje te folk muzikes "tallava" romo-sllave te stilit Esma Rexhepova...

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat