Satanizimi dhe demonizimi i ndërkombëtarëve ndaj veprimtarëve të UÇK-së

Opinione

Satanizimi dhe demonizimi i ndërkombëtarëve ndaj veprimtarëve të UÇK-së

Nga: Mr. Sc Shpend Salihu Më: 24 qershor 2020 Në ora: 17:38
Mr. Sc Shpend Salihu

Mjerimi më i madh që mund të i ndodh, një populli është përndjekja e veprimtarëve të devotshëm të çështjes kombëtare, si dhe demonizimi dhe satanizimi i vlerave të luftës dhe figurave markante, që organizuan, administruan dhe udhëhoqën lëvizjet së pari guerille e më pas një formacion të uniformuar ushtarak që kishte karakter kombëtar, vlerat e mbrojtjes dhe afirmimit të popullit Shqipëtar dhe realizimit të aspiatave të tij, shekullore për liri dhe mëvetësi nga aparati i sistemuar i aparteidit Serb në Kosovë, dhe ekzodi që iu bë kombit Shqipëtar në Kosovë, nga servilat e UDBËS Serbe dhe nga forcat paramilitare dhe ushtarake e policore Serbe në Kosovë.

Të nderuar bashkëkombëtar, të nderuar luftëtar dhe martirë të devotshëm të çështjes kombëtare, forcat paramilitare të shkijeve në Kosovë të udhëhequra nga kriminelët Serb, Arkan, Sheshelj, Drashkovic etj, si dhe të prira nga forcat ushtarake të shkaut të KOS Vuk Obradovic, e Stanishiq, zhvilluan beteja të ashpra ndaj UÇK si dhe popullatës civile të pafajshme Shqipëtare në Kosovë. Derisa këto forca të shkijeve, përdhunuan gra e vajza Shqipëtare, dogjën shtëpi e prona të Shqipëtareve e besa edhe arrestuan edhe veprimtar të devotshëm të kauzës sonë kombëtare, të ndihmuar nga një pjesë e Goranëve, Boshnjakëve dhe Romëve, ku populli Shqipëtar ishte buzë asimilimit dhe shkatërrimit nacional, ku vëllezërit tonë Shqipëtar në Shqipëri dhe Maqedoni na i hapën dyert strehimit të civilëve tonë, që të shpëtonin nga një aparat hegjemon dhe racial anti- Shqipëtarl, vëllezërit dhe motrat tona, anemban trojeve Shqipëtare, dhe diasporës sonë të ndritur u mobilizuan , që të i thonë shkaut se ne jemi në tokën tonë, se ska mundur Greku, as Turku të na mbaj në zgjedha as Gjermania naziste e Italia, sepse ne jemi Ilir, e dijmë të luftojmë e mbrojmë vatrat tona, se nuk do lejojm masakrimin e Shqipëtarëve e të përulemi e të tolerojmë shkatërrimin e kombit tonë dhe idealeve tona shekullore për liri, mëvetësi dhe bashkim kombëtar. Një pjesë e komunitetit ndërkombëtar dhe disa kvazi patriota të tanishëm e quanin UÇK-në ushtri terroriste, por atëher dolën në skenë idealistët tonë kombëtar dhe ndërkombëtarët që e kuptuan realitetin që UÇK ishin luftëtar të lirisë e jo terrorista, se ata mbronin vëllezërit dhe motrat e veta dhe pronat e veta, se terrorista ishin shkijet që donin asgjasimin e kombit Shqipëtar e jo UÇK, atëher dy pishtarët e afirmimit të të drejtave tona Presidenti i SHBA, Bill Klinton dhe Kryeministri Anglez Tony Blair si dhe zëdhënësi i NATO-s Jimi Shea, dhe komandanti i NATO-s, Wesley Clark u vunë në mbrojtjen e vlerave tona dhe na ndihmuan të fitojmë lirinë dhe mëvetësin e më pas na ndihmuan në ndërtimin dhe konsolidimin e shtetit tonë, dhe na premtuan se do bëjn çmos të riparojnë padrejtësit ndaj kombit Shqipëtar nga Europa e të na kthejnë trojet tona, që na u grabitën ndër shekuj në Ballkan, Të nderuar vëllezër dhe motra, Europa e pabesë po aspiron ekuilibrimin e luftës e kjo nuk mund e as nuk do të ndodhë sepse UÇK ishte ushtri defanzive gjersa Ushtria dhe paramilitarët shkije ishin agresorë, Europa e pabesë nuk po na liberalizon vizat, dhe Shqipërin tonë amë nuk po e mundëson ende të marrë statusin kandidat për BE, gjersa Shqipëtarët tonë në luginë të Preshevës, në Çamëri e besa edhe në Mal të Zi po na majorizohen dhe trajtohen si qytetar të rendit të dytë. Ushtritë tona si UÇPMB, AKSH e Ushtria e Çamërisë po persekutohen dhe po quhen terrorista, pikërisht nga kjo Europë kurve e e pabesë.

Përmes speciales kjo Europë e pabesë do vazhdoi të i persekutoi dhe shkatërroi ushtritë tona anemban Ballkanit dhe të vazhdoi të na Getoizoi, gjersa do vazhdoi të i avancoi të drejtat e shkijeve dhe Grekëve në Ballkan, derisa në Çamëri vëllezërit tonë persekutohen, Grekët kërkojnë bregdet në pjesën Jugore të Shqipërisë dhe avancim të të drejtave të komunitetit Grek në Shqipërin jugore. Në Kosovën rregullisht duhet të bëjm kompromise, gjersa pikërisht kjo Europë dhe më parë UNMIK na pamundësuan në kthimin e Shqipëtarëve në trojet e tyre në Veri të Mitrovicës. Boll më me këto lojëra, shpërndajeni Specijalen, na mundësoni liberalizimin e vizave dhe aderimin në BE, ose do bashkohemi pa pëlqimin tuaj me nënën Shqipëri e nuk do lejojmë Getoizimin tonë?

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat