A është më të vërtetë Kosova një vend i ri, me institucione ende të brishta dhe që papritur përballet me një sfidë të jashtëzakonshme?! - Bota Sot
A është më të vërtetë Kosova një vend i ri, me institucione ende të brishta dhe që papritur përballet me një sfidë të jashtëzakonshme?!

Opinione

A është më të vërtetë Kosova një vend i ri, me institucione ende të brishta dhe që papritur përballet me një sfidë të jashtëzakonshme?!

Nga: Ragip Guraziu Më: 25 qershor 2020 Në ora: 10:24
Ragip Guraziu

Pas publikimit të akuzave ndaj presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe kreut të PDK-së, Kadri Veseli, reagime të shumta kanë ardhur nga të gjitha nivelet politike.Kjo edhe për faktin se kjo dosje u publikua vetëm 3 ditë para se Thaçin të shkojë në Shtëpinë e Bardhë për të nënshkruar një marrëveshje me Serbinë.

Por analisti Daniel Serwer thotë se prokurori që ka ngritur padinë ndaj Thaçit dhe Veselit është amerikan i emëruar nga administrata Trump.

Pasi disa herë kam shkruar se debatet e analistëve të Kosovës si në mediat elektronike si ato të shkruara ,janë si çorba pa kripë,kjo tani më shtyri që tju besojë analistëve të shteteve ,më shumë përendimorëve,por edhe shteteve tjera që thonë të vërtetën,dhe realitetin.

Pra analisti DanielSerwer: Nuk ka asnjë shans që prokurori i emëruar nga Trump të mos e dijë për Thaçin.

 Pas publikimit të akuzave ndaj presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe kreut të PDK-së, Kadri Veseli, reagime të shumta kanë ardhur nga të gjitha nivelet politike.

Kjo edhe për faktin se kjo dosje u publikua vetëm 3 ditë para se Thaçin të shkojë në Shtëpinë e Bardhë për të nënshkruar një marrëveshje me Serbinë. Por mbrëmjen e sotme analisti Daniel Serwer thotë se prokurori që ka ngritur padinë ndaj Thaçit dhe Veselit është amerikan i emëruar nga administrata Trump.

Daniel Serwer ( i Institutit të Paqes) i thotë Richard  Grenell, se nuk ka asnjë shans që prokurori të mos kishte ‘lejen tënde’ për shkak se ai është i caktuar nga Trump.

Sipas LDK-së Kryeministri Hoti nuk do anulojë vizitën e tij në Bruksel,por nuk do shkojë në Uashington më 27 qershor.

Nënkryetari i LDK’së, Lutfi Haziri, ka thënë se kryeministri i Kosovës nuk do të anuloj vizitën e tij në Bruksel me datën 25 qershor, por nuk do të shkojë në Uashington më 27 qershor në takimin e thirrur nga i Dërguari Special i SHBA’së për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell.

Analistë perëndimorë thonë se cilatdo qofshin arsyet, bërja publike e akuzave ndaj Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi, vetëm pak ditë para takimit në Shtëpinë e Bardhë, nuk ishte rastësore. Analisti amerikan, Daniel Serwer i Universitetit Johns Hopkins dhe profesori i Universitetit të Gracit në Austri, Florian Bieber, thonë se kjo situatë krijon paqartësi për të ardhmen. Kolegia Keida Kostreci bisedoi me analistët.

Zoti Serwer, drejtor i Programit për Menaxhimin e Konflikteve në Fakultetin për Studime të Avancuara Ndërkombëtare në Universitetin Johns Hopkins, thotë se njoftimi i zyrës së Prokurorit të Posaçëm, ishte i papritur.

“Ishte një lëvizje dramatike. Prokurorët nuk shpallin normalisht akuza para se ato të jenë konfirmuar. Kjo është e pazakontë”.

Zoti Serwer thotë për Zërin e Amerikës, se kjo ka implikime serioze për Kosovën.

“Është një vend i ri, me institucione ende të brishta dhe që papritur përballet me një sfidë të jashtëzakonshme”.

Kur i kemi të gjitho këto parasyesh ,na lë të kutojmë se dikush po i bishtonë këture bisedimeve dhe nënshkrimeve,dhe jo rastësisht LDK po thotë Jo kryeminstri Hoti në Uashington?!

Mos vallë diç po zihet këtu,mos po pregaditet ajo më e keqja,se kujt-kujtë do i'a le ''këmbët e Ariut në dorë'',siç thotë një fjalë e urtë popullore,apo një skenim i të dy apostrofuarëve,Presidentit dhe shefit të PDK-së,dhe që po zotohët se do e mbrojnë Luftën e UÇK-së siç e kanë larguar Serbinë nga Kosova por,deri të pavarësia e cunguar po,por Serbia në zemren e Kosovës në Veri të Mitrovicës me Car LLazarin me gisht drejtuar nga Prishtina.

Jam i bindur se Luftën e UÇK-së askush nuk do ketë mundësi ta degradoj,por Presidenti THaçi dhe shefi i PDK-së do e mbrojnë me nder dhe do dëshmojnë se shqiptarët ishin viktima JO SERBIA....

Mustafa është shprehur se Kosova për në Washington u nis me vullnetin më të mirë, por u nda përgjysmë sa ishte në aeroplan.

“Në Washington shkohet me përkrahje të partive të koalicionit dhe të opozitës, sikurse edhe të të gjitha institucioneve shtetërore, jo vetëm me bindjen se kush duhet ti prijë delegacionit. Është e mjerueshme të mendohet e të shkruhet se z. Hoti si Kryeministër e ka tani shansin të shkojë e ti prijë delegacionit, pasi tani nuk është Thaçi për shkak të Gjykatës Speciale”, ka shkruar Mustafa në facebook.

Pas publikimit të akuzave ndaj presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe kreut të PDK-së, Kadri Veseli, reagime të shumta kanë ardhur nga të gjitha nivelet politike.Kjo edhe për faktin se kjo dosje u publikua vetëm 3 ditë para se Thaçin të shkojë në Shtëpinë e Bardhë për të nënshkruar një marrëveshje me Serbinë.

Si dhe kush e krijoi problemin e demarkacionit me Malin e Zi

 Në rastse nuk votohet, Kosovën do e kthej disa hapa mbrapa. Për këtë duhet ta kenë të qartë të gjithë deputetet e popullit në parlament, pasi mu nga ky popull me votën e tij ju ka besue, dhe ata nuk duhet gabuar, sa i përkitse Demarkacionit me Malin e Zi.

“Mosratifikimi i demarkacionit nënkupton izolim të qytetarëve, por gjithashtu izolim nga mbështetja e SHBA-ve. Duhet kujtuar që qëndrimi i SHBA-ve përkon me shumicën e vullnetit të përfaqësuesve të popullit në Parlament, por edhe të shumicës së qytetarëve në vend. Mirëpo, gjithashtu nuk duhet harruar se loja me kredibilitetin e SHBA-ve është kafshatë që Kosova nuk mundet ta kapërdij duke marrë parasysh që qenësia dhe progresi jonë varet gati se drejtpërdrejtë nga mbështetja e tyre. Prandaj, për të gjithë ata deputetë që e kundërshtojnë këtë marrëveshje, shpresoj që ta kenë prioritet qytetarin e Kosovës para inateve politike”.

Apostolova: Votoni demarkacionin

“Dua të them se jemi afër që ta zgjidhim këtë çështje.  Prandaj është e rëndësishme  kryetar,  që votimi  i demarkacionit të ndodh nesër. Kjo duhet të bëhet. Ratifikimi do të jetë një hap rëndësishëm në rrugën  drejtë liberalizimit. Kosova akoma duhet ta vazhdoj luftën kundër  korrupsionit dhe krimit të organizuar dhe nevojiten akoma përpjekje.  Por ratifikimi i demarkacionit,  na ofron më afër liberalizimit të vizave. Deputetet duhet të mendojnë për qytetarët dhe të ardhmen e Kosovës në BE. Dëshirojmë që më liberalizimin e vizave  të arrijmë që Kosova të jetë një vend më i mire për rininë tuaj. Ju kryetar dhe të gjitha partitë politike në kuvend,  nuk duhet ta humbin këtë rast nesër. Dhe dua dhe njëherë ta ri konfirmoj. Mos e humbni rasti për miratim. Vizita e nivelit të lartë të presidentit Juncker, të komisionarit Hahn dhe përfaqësueses së lart Mogheri ni, është një mundësi tejet e mirë, që ta përfaqësoni gjithë përfshirjen në Kuvend dhe mbështetjen e Kosovës drejtë integrimit në BE. Do ta përfundoj fjalimin duke thënë, iu lutem na ndihmoni neve, në mënyrë  që dhe ne të mund të  iu ndihmojmë juve”, tha ajo.   

Veseli po shpreson

“Kisha kërkuar nga gjithë  spektri politik të jemi bashkërisht nesër. Qytetarët tanë presin nga ne shumë, që të votojmë nesër. Ne duhet ta bëjmë këtë. Ne nuk duhet të vonohemi. Ne nuk duhet të humbim raste më tej.  Patriotizmi më i madh në Kosovë  është orientimi në sovranitetin tonë, në perëndim. Kush është me zvogëlua influencën e Rusisë. Kush është me forcuar prezencën e perëndimit, SHBA-së dhe BE-së e voton nesër. Kosova nuk është agjendë,  në të cilën duhet me çdo kusht të bëhet rivendikimi i ndonjë padrejtësie historike, nëse iu ka ndodhur shqiptarëve. Kosova ka paguar mjaft çmime në të kaluarën.  Ne duhet të orientohemi në forcimin e sovranitetit, mos humbjen e territorit dhe të njëjtën kohë mos humbjen e sovranitetit. Ta forcojmë këtë sovranitet dhe të ecim përpara së bashku me partnerët tanë perëndimor, BE dhe SHBA.  Nesër duhet të kemi një lajm të mirë.&nb sp; Nesër duhet të punojmë të gjithë bashkërisht,  që të kemi një lajm të mirë. Besoj dhe në reflektimin e kolegeve,  të cilët  ende nuk e  kanë marrë këtë vendim.  Kemi arritur shumë. Jemi para një dite shumë të mirë, e cila do t’i hapë perspektivë Kosovës dhe qytetarëve tanë drejt integrimit në BE, drejt miqësisë dhe më të fuqishme të SHBA-së”, tha ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat