Erdogan ka frikë nga gjenerata Z - Bota Sot
Erdogan ka frikë nga gjenerata Z

Opinione

Erdogan ka frikë nga gjenerata Z

Nga: Sherif Ramabaja Më: 7 korrik 2020 Në ora: 15:27
Sherif Ramabaja

Rexhep Tajip Erdogan duhet të ketë frikë për pushtetin e tij, sepse brezi i ri Z i rinisë turke do të hedhë votën e tyre për herë të parë në zgjedhjet e ardhshme. Ata do të përbëjnë rreth dymbëdhjetë përqind të votave të përgjithshme, dhe pritet që më pak do të votojnë për Erdogan.

Termi "Gjenerata Z" aktualisht është në buzët e të gjithëve në publikun turk. Ata janë turq të rinj që kanë lindur kryesisht pas kthesës së mijëvjeçarit. Një gjeneratë që nuk e njeh Turqinë pa Presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan dhe pa partinë qeverisëse islamo-konservatore AKP. Një brez që pëlqen të gëzohet në mediat sociale dhe u rrit me një smartphon në dorë.

Një incident kureshtar e solli grupmoshën në qendër të vëmendjes: Të rinjtë e shkollës po përgatiteshin për Provimin Qendror Mbarëkombëtar për Pranimin në Universitetit (YKS), i cili do të zhvillohej në fund të korrikut. Provimi, i cili është i një rëndësie ekzistenciale për shumë të rinj, u be papritur një muaj - deri në 27 dhe 28 qershor.

Turizmi më i rëndësishëm se arsimi? Rinia turke është e hutuar

Studentët e ardhshëm u zemëruan sepse dyshojnë se parametrat ekonomike qëndronë pas vendimeve të kryera. Një veprim parapërgaditur, dyshohet. Duhet stimuluar industrinë e turizmit, e cila po vuan nga pandemia Corona . Për shkak se mundësia e shkurtuar për një muaj, turqit e rinj do të kishin më shumë kohë për pushime - pavarësisht rrezikut në rritje të infeksionit. Sidoqoftë, qeveria turke e mohoi këtë.

Është e tmerrshme që turizmi dhe ekonomia u vendosën mbi shëndetin me këtë vendim," tha 19-vjeçari Asli nga Ankara, i cili dëshironte të merrte pjesë në testin qendror YKS për të dytën herë dhe për këtë arsye ishte veçanërisht i stresuar.

Tani jemi në një situatë kur nuk dini më kujt t'i besoni", thotë Fatih, një student nga Ankara. Edhe pak para datës së provimit të ri, nuk ishte vërtet e qartë nëse do të shtyhej apo jo? "Kjo është Turqia ; çdo gjë mund të ndodhë këtu," ankohet Fatih.

Rinia kundër Erdogan: "Ju nuk do të merrni votën time"

Të rinjtë e bëjnë presidentin turk të përjetoi pakënaqësinë e tyre, në stilin e tyre: Kur Erdogan iu drejtua votuesve të rinj që shtohen dhe vijnë në një transmetim të drejtpërdrejtë në YouTube, një ditë para testit qendror në një "takim me të rinjtë", shumë pjesëmarrës nuk e fshehën zemërimin e tyre.

Mijëra veta shkruanin komente kritike dhe shprehnin mospajtimet e tyre gjatë paraqitjes së Erdoganit; ndau hashtagut "OyMoyYok" - "Ju nuk do të merrni votën time". Të rinjtë më pas kaluan në platformën tjetër - rishikimet dhe hashtagët e tyre u përhapën si zjarri i egër në Twitter .

Kush është Gjenerata Z nga e cila ka frikë kaq shumë Erdogan?

Që nga kjo fushatë guerile, i ashtuquajturi Gjenerata Z është bërë një objekt studimi. Është grupmosha që ka lindur midis 1995 dhe 2010, një gjeneratë që vlerësohet se përfshinë gati 13 milion të rinj. Ata mund të luanin një rol vendimtar në zgjedhjet e ardhshme. Shumë prej tyre së shpejti do të jenë në gjendje të votojnë për herë të parë dhe në të njëjtën kohë përfaqësojnë një vështirësi për të kuptuar potencialin e zërit.

Një studim në shkallë të gjerë nga instituti Gezici Araştirma Merkezi ekzaminoi Gjeneratën Z në dymbëdhjetë provincat turke - mbi të gjitha, studimi kishte për qëllim të sigurojë pasqyrë në besimet e tyre fetare, botëkuptimin e tyre dhe zgjedhjet e tyre të preferuara.

55 përqind e gjeneratës Z do të ndikojnë në vendimin e votimit të prindërve

 "Kjo gjeneratë do të jetë lojtari kryesor në zgjedhjet e ardhshme parlamentare në 2023", parashikon drejtori Murat Gezici. Të rinjtë do të përbënin dymbëdhjetë përqind të totalit të votave dhe do të impononin temat e tyre në zgjedhje - këto janë mbi të gjitha "drejtësi" dhe "të ardhura".

Studiuesi Gezici i përshkruan këta të rinj si "më miqësorë ndaj mjedisit, të dhembshur, të ndjeshëm dhe reflektues" sesa gjeneratat e vjetra. Për më tepër, studimi tregoi se 55 përqind e gjeneratës Z kanë një ndikim në vendimin e votimit të prindërve të tyre. Mënyra tjetër, sidoqoftë, nuk është e vërtetë: "87.5 përqind e adoleshentëve të anketuar thanë që prindërit e tyre nuk mund të ndikojnë në preferencat e tyre," Gezici. Duket sikur ata nuk mendojnë shumë për vlerat tradicionale, thotë kreu i institutit.

Turqia në tranzicion për shkak të pakënaqësisë në gjeneratën

Në lidhje me krizën ekonomike, nuk pritet që të rinjtë turq të jenë entuziastë për partinë e Erdoganit - papunësia e të rinjve në grupmoshën nga 15 deri në 24 vjet ka qenë rreth 25 përqind për muaj me radhë sipas Zyrës Turke të Statistikave (TÜIK) . Shumë turq të rinj, të kualifikuar, pra, janë shpërngulur në vendet e tjera të Evropës - një migrim i talentëve që mund të ketë një ndikim negativ afatgjatë në tregun turk të punës.

Barış genlgen, i cili sapo ka përfunduar një diplomë në inxhinieri elektrike në Universitetin Sabancı të Stambollit, nuk sheh asnjë parti nga e cila ndihet plotësisht e përfaqësuar dhe për kë do të votonte. Ai ishte pesimist për të ardhmen e Turqisë. "Unë e dua vendin tim, por mendoj se do të shkoj jashtë vendit për një kohë."

Studentja 17-vjeçare Simge Koraltan gjithashtu ankohet për pasigurinë në vendin e saj. "Ju nuk mund të parashikoni se çfarë do të ndodhë në dy vitet e ardhshme këtu." Falë arsimimit të saj në shkollë, ajo kishte mundësi jashtë vendit, por në të vërtetë nuk donte të largohej nga vendi i saj.

Erdogan dhe AKP: një politikë vetëm për të moshuarit?

Sipas gazetarit dhe akademikut Can Ertuna, nuk është e mundur të arrihet tek këta të rinj në "mënyrën e vjetër". Meqenëse Gjenerata Z është kryesisht në lëvizje në rrjetet sociale, nevojitet një gjuhë plotësisht e re. "Ne po flasim për të rinjtë që përdorin YouTube si motor kërkimi dhe ndjekin lajmet në Instagram ." Për më tepër, urgjentisht duhet të ofrojë më shumë zgjidhje për problemet e tyre specifike për moshën, thotë Ertuna.

Shkencëtari politik Nezih Onur Kuru kritikon qeverinë sepse AKP-islamike-konservatore dhe MHP ultra-nacionaliste synojnë kryesisht personat e moshuar, konservatorët dhe popullsinë rurale. Ata janë shumë larg nga mënyra e jetesës rinore. "Vala e zemërimit përreth auditimit qendror ishte një pikë kthese. Ashtu si zgjedhjet e ardhshme parlamentare, në vitin 2023 do të jetë një pikë kthese nëse votuesit e gjeneratës Z i drejtohen kutive të votimit."

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat