Gjykata Speciale dhe Kuvendi i Kosovës! - Bota Sot
Gjykata Speciale dhe Kuvendi i Kosovës!

Opinione

Gjykata Speciale dhe Kuvendi i Kosovës!

Nga: Petrit Dibrani Më: 10 korrik 2020 Në ora: 09:57
Petrit Dibrani

Vullneti e arrinë qëllimin...

Reagimi i bashkrenduar, jo emocional është i duhur, tani në gjendjen e re të krijuar.

Ndryshimi ose zhbërja, e ligjit për Gjykatën Speciale, mundë të bëhet.

Kompetencat e Kuvendit të Republikës së Kosovës, dihen dhe janë të njohura; Kuvendi ka të drejtë ligjore, të ndryshoj ligjin për Gjykatën Speciale.

Më 26 qershor 2015 është votuar nga deputetët, miratuar në Kuvendin e Republikës së Kosovës, amandamenti Kushtetues për themelimin e Gjykatës Speciale.

Më 3 gusht 2015, u miratuan ndryshimet Kushtetuese, që mundësuan themelimin e Gjykatës Speciale.

‘Tani me gjendjen e re të krijuar, vetëm të bashkuar, dalim të fituar’

Shkëputje; Nga fjalimi i ambasadorit amerikan, në Kosovë Delawie, më 17 Janar 2018.

“Ndryshimi ose zhbërja e Ligjit për Gjykatën Speciale dhe demonstrimi i përbuzjes së saj për sundimin e ligjit, do ta kthente Kosovën prapa me vite të tëra, në integrimin e saj në institucionet evropiane”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat