Kuvendi i Kosovës, Kuvend të intrigave

Opinione

Kuvendi i Kosovës, Kuvend të intrigave

Nga: Ragip Guraziu Më: 15 korrik 2020 Në ora: 07:18
Ragip Guraziu

Pozita e opozita nuk kanë çka të lavdrohen para opinionit,përveçse me fjalime boshe,që 20 vjet pas luftës e 12 pas pavarësisë së Kosovës,kanë shëndrruar Kuvendin në një Kuvend të  intrigave. Edhe ashtu opozitë të mirëfilltë nuk kemi patur asnjëhere,e tani PDK-VV, më keq se kur ishin në koalicin VV e LDK,me inate nuk mbahet shtetit dhe jo rastësisht,prisit e UÇK-së dhe të Lirisë,tani para Gjykatës së të drejtës në Hagë,dhe nuk dihet kur do i vjen fundi dhe kur do përfundojë?!

Megjithatë, kryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani, njëherësh propozuese e projektligjit, u ka kërkuar dy partive që t’i harmonizojnë rezolutat në një të vetme.Por kujt me i thënë?!

Për 4 orë rresht, debati në Kuvendin e Kosovës mbi menaxhimin e pandemisë u shndërrua në përplasje mes pozitës e opozitës se kush është testuar për COVID 19 dhe kush ishte i privilegjuar në këto testime, që kjo më së paku nuk ju ka duhur mu në këtë seancë t'ju hynë në punë,pasi kemi një gjendje kaotike sa i përketë tani qytetarëve të Kosovës për COVID 19.

Përplasjet vazhduan edhe për mënyrën se cila qeveri e kishte menaxhuar më mirë situatën me pandeminë, derisa  u desh ndërhyrja e ministrit të Shëndetësisë për të qetësuar debatin mbi testimin e deputetëve dhe zyrtarëve të tjerë brenda kuvendit.

Por, propozimi i amendamentit të Osmanit për ndarjen e 3 milionë euro për blerjen e maskave për qytetarët e vendit, gjithashtu ka shkaktuar përplasje në Kuvend mes LDK-së e Vetëvendosjes, që haptas u sipërfaqën inatët e këtij koalicion që nuk qëndroi gjatë përveq se pesë javë i doli ngjyra.

Kush i pari?!

Kjo i ka lodhur e stërlodhur që 20 vjet qytetarët e Kosovës që keqmenaxhimi siç u tha, me situatën me pandemi bëri që VV-ja t’i kërkojë PDK-së votimin e mocionit të mosbesimit ndaj qeverisë Hoti.

Ishte Seanca e sotme parlamentare mbi menaxhimin e pandemisë COVID-19 ishte vazhdim i seancës së një dite më parë, në të cilën ishte ftuar për raportim kryeministri Avdullah Hoti mbi menaxhimin e pandemisë.

Deputetët në shpirtë përplasjet, s’ka vota mbi ligjin për pandeminë

Orë të tëra debat e përplasje dhe sërish Kuvendi nuk ka pasur vota të mjaftueshme për të çuar përpara projektligjin për pandeminë.

Dy rezoluta të propozuara, një nga Vetëvendosje e tjetra nga PDK-ja, që synonin miratimin në procedurë të përshpejtuar të projektligjit, dështuan të votoheshin në mungesë kuorumi.

Por, propozimi i amendamentit të Osmanit për ndarjen e 3 milionë euro për blerjen e maskave për qytetarët e vendit, gjithashtu ka shkaktuar përplasje në Kuvend mes LDK-së e Vetëvendosjes.

Keqmenaxhimi siç u tha, me situatën me pandemi bëri që VV-ja t’i kërkojë PDK-së votimin e mocionit të mosbesimit ndaj qeverisë Hoti.

Seanca e sotme parlamentare mbi menaxhimin e pandemisë COVID-19 ishte vazhdim i seancës së një dite më parë, në të cilën ishte ftuar për raportim kryeministri Avdullah Hoti mbi menaxhimin e pandemisë.

Pozita e opozita nuk kanë çka të lavdrohen para opinionit,përveçse me fjalime boshe,që 20 vjet pas luftës e 12 pas pavarësisë së Kosovës,kanë shëndrruar Kuvendin në një Kuvend të  intrigave. Edhe ashtu opozitë të mirëfilltë nuk kemi patur asnjëhere,e tani PDK-VV, më keq se kur ishin në koalicin VV e LDK,me inate nuk mbahet shtetit dhe jo rastësisht,prisit e UÇK-së dhe të Lirisë,tani para Gjykatës së të drejtës në Hagë,dhe nuk dihet kur do i vjen fundi dhe kur do përfundojë?!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat