Dita Ndërkombëtare e të Rinjve dhe rinia kosovare - Bota Sot
Dita Ndërkombëtare e të Rinjve dhe rinia kosovare

Opinione

Dita Ndërkombëtare e të Rinjve dhe rinia kosovare

Nga: Fehmi Rama Më: 12 gusht 2020 Në ora: 17:19
Fehmi Rama

Dita Ndërkombëtare e të Rinjëve shënohet në mbarë botën prej 12 gusht të vitit 1999.

Barometri i suksesit të shtetit është rinija. Investimi më strategjik shteteror është investimi në rini.

Rinia është vlera më e madhe, zhvillimi ynë në të ardhmen realizohet nëse kemi qasje produktive ndaj rinis së sotme.

Uroje të kemi "Plan Strategjik" për indoktrinim dhe stimulim për të jetuar dhe punuar në vendlindje rinia jonë!

Të rinjët kanë nevojë imediate për arsimim të mirefilltë, për dinjitet dhe për kurajo. Gjithashtu nevojitet stopim dhe luftim i dukurive negative.

Rinia jonë ballafaqohet më sfida të shumta, por determinues për karrieren e tyre mbetet mireqenia. Atakimi me udhëkryqin se qka pas përfundimit të studimeve universitare, mbetet i pashmangshem.

Gjithashtu shpresat vëniten për të ardhme prosperuese atëherë kur sheh inkorporimin e jo meritoreve dhe jo adekuatëve, prandajë nëse e duam më të vertet vendin tonë qysh proklamojme duhet të luftojmë këto dukuri.

Investimi në rini, posaqerisht në fushen e IT dhe teknologjis informative do ishtë një nga investimet me të nevojshme.

Ambiciet e rinis për progres duhet të inkurajohen dhe stimulohen.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat