Shëndeti mental është ndonjëherë si regjistrim i asaj që ndjejmë si zhgënjim, frikë, dhimbje dhe pastaj reflektohet në psikiken tonë

Opinione

Shëndeti mental është ndonjëherë si regjistrim i asaj që ndjejmë si zhgënjim, frikë, dhimbje dhe pastaj reflektohet në psikiken tonë

Nga: Kosovare Gjevukaj Më: 24 tetor 2020 Në ora: 11:20
Psikologe Kosovare Gjevukaj

Nëse ndodhë ndonjë mbyllje e dytë në Kosovë, sa do ta dëmtonte shëndetin mental te qytetarëve? A ka kushte ekonomike që Kosova ta bëjë edhe një mbyllje tjetër nga virusi?‘’

Mbyllja e dytë mund të ndodh, nëse kjo merret si vendim, do të bëhet për mbrojtjen e shëndetit të çdo njërit nga ne. Normale që do të ndikojë në shëndetin mental dhe do të jetë shqetësim i radhës, andaj çdo njëri nga ne duhet ta ruajë qetësinë, të përmbahet rregullave të parapara nga IKSHPK-ja dhe OBSH-ja.

Shëndeti mental është ndonjëherë si regjistrim i asaj që ndjejmë si zhgënjim, frikë, dhimbje dhe pastaj reflektohet në psikiken tonë duke lënë faktorë shqetësues pas, kjo është arsyeja që duhet të jemi të qetë dhe mendje hapur,të ruajmë shëndetin tonë dhe  të tjerëve pa lënë pasoja.

Ndërsa për sa i përket kushteve ekonomike mendoj që Qeveria e Kosovës duhet të përgatisë masat e nevojshme dhe të plotësojë kushtet në rast mbyllje tjetër nga virusi në fjalë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat