Libri skandaloz i Serbisë agresore gjenocidale, që e shtrembëron historinë shqiptare

Opinione

Libri skandaloz i Serbisë agresore gjenocidale, që e shtrembëron historinë shqiptare

Nga: Rexhep Torte Më: 22 nëntor 2020 Në ora: 08:18
Rexhep Torte

Botimi nga Serbia i librit “ Gjenocidi shqiptar kundër serbëve në shekullin e 20-të” dhe i përkthyer në disa gjuhë të botës, është një mashtrim i madh dhe i hidhur i radhës i shkruar kriminalistik që Serbia dhe serbët ua bëjnë shqiptarëve dhe historisë shqiptare.

Në WEB faqen e “Bota Sot” të datës 20 nëntor 2020, lexuesit patën rastin të informohen për daljen e këtij libri skandaloz serb.

Botimi i këtij libri gënjeshtar e kriminalistik nga SANU- Akademia e Skencave dhe e Arteve e Serbisë, i mbështetur financiarisht nga shteti i Serbisë, tregon gjenin shtazarak dhe mashtrues antishqiptar të Serbisë dhe serbëve në përgjithësi.

Shqiptarët është dashur shumë më heret ta botojnë një libër me titull “Gjenocidi shekullor serb ndaj shqiptarëve autoktonë në Ballkan”, për çka ekzistojnë milona dëshmi dhe fakte.

Te na shqiptarët për fat të keq e mjerrisht ekzistojnë vetëm interesa individuale, klanore, partiake, politike, interesa udhëheqëse shtetërore, dhe aspak interesa kombetare mbarëshqiptare.

T’i lejosh Serbinë dhe serbët agresorë gjenocidalë, vrasës e kriminelë, të botojnë një libër të këtillë plot gënjeshtra dhe të pavërteta për shqiptarët, është turp dhe mëkat i madh i pafalshëm, për kombin shqiptar, për akademitë shqiptare të shkencave dhe të arteve, për intelektualët shqiptarë, për klasën politike shqiptare dhe për udhëheqësit shqiptarë në Shqipëri, Kosovë, në tërë trojet shqiptare dhe në diasporë.

Botimi i këtij libri skandaloz serb kundër shqiptarëve dëshmon thënien popullore shqiptare se, “ edhe uji flen gjumë , por armiku i shqiptarëve nuk flen kurrë”.

Botimi i këtij libri skandaloz serb fund e krye me gënjeshtra, sajime dhe të pavërteta është turp dhe mëkat i madh edhe për lirinë dhe demokracinë botërore, është turp dhe mëkat i madh edhe për intelektualizmin botëror.

Botimi i këtij libri skandaloz serb fund e krye me gënjeshtra, dëshmon se Serbia dhe serbët jane njerëz primitivë, pa identitet, pa kulturë dhe pa autoktonizëm në Ballkan.

Botimi i këtij libri skandaloz serb fund e krye me gënjeshtra, dëshmon se Serbia dhe serbët janë duke bërë të pamundirën, duke tentuar ta shtrembërojnë edhe historinë shqiptare, ballkanike dhe atë botërore, vetëm e vetëm ta faktorizojnë veten serbe në Ballkan.

Botimi i këtij libri skandaloz serb fund e krye me gënjeshtra, dëshmon se Serbia dhe serbët, po përpiqen në çdo mënyrë që nga një popull ardhacak nga Kaukazi e Siberia, nga një popull i egër, primitiv dhe me gjen shtazarak, të fitojnë identitet, duke akuzuar e sulmuar shqiptarët, duke i vrarë, masakruar, dhunuar e dëbuar shqiptarët dhe duke i okupuar trojet shqiptare.

Botimi i këtij libri skandaloz serb fund e krye me gënjeshtra, duhet të jetë këmbanë e fuqishme për një revolucionalizim dhe mobilizim mbarëshqiptar në rafshin akademik, intelektual, politik dhe shtetëror, për tju kundërvënë dhe për t’i demaskuar shkronjë pas shkronje gënjeshtrat dhe të pavërtetat serbe të vendosura në këtë libër skandaloz, në dëm të shqiptarëve të urte, fisnikë e paqedashës.

Nuk ka asnjë fakt historik që shqiptarët të kenë sulmuar apo okupuar ndonjë popull tjetër.

Shqiptarët historikisht kanë jetuar gjer përtej Nishi, mirëpo serbët e ardhur në Ballkan në shekullin e 6-të nga Kaukazi e Siberia për t’i zgjeruar kufijtë e Serbisë me luftëra të përgjakshme , me vrasje e masakra i kanë dëbuar shqiptarët nga trojet shqiptare.

Shqiptarët janë kombi më i vjetër autokton në Ballkan dhe populli më fisnik dhe më paqedashës në Ballkan.

Nuk ekziston as edhe një pëllëmbë tokë e huaj që të jetë e pushtuar nga shqiptarët.

Historia shqiptare është përplot me vrasje, masakra, dhunime e dëbime të shqiptarëve nga trojet shqiptare që i kanë kryer serbët me shekuj. Ja një shembull konkret.

Leo Freundlich, hebre austriak, autor i librit me titull “Golgota Shqiptare”, paraqet protestën e tij si shkrimtar kundër zhdukjes masive të shqiptarëve nga ushtria serbe në vitet 1912-1913, duke dhënë fakte të gjalla se ushtria serbe vrau mbi gjysëm milioni shqiptarë të pafajshëm.

Siç shkruan ky shkrimtar hebre në këtë libër, më shumë se 250 mijë shqiptarë u masakruan vetëm në veriun e Shqipërisë gjatë vjeshtës së vitit 1912.

Shkrimtari hebre Leo Freundlich me banim në Vjenë, është njëri ndër intelektualët e paktë që ruajti koleksionin e të gjitha gazetave prestigjioze të kohës, që tregonin për shfarosjen e së paku gjysëm milioni të shqiptarëve nga serbët në vitet 1912-1913.

Ja disa fragmente disa fragmente nga ky libër ku pasqyrohen mizoritë barbare serbe ndaj shqiptarëve.

“Me qindra kufoma të masakruara notonin në rrjedhat e lumenjve. Ata që mundën tu shpëtonin sëmundjeve, urisë, plumbave të pushkëve të këmbësorisë dhe gjyleve të altilerisë serbe, grumbulloheshin në vende të caktuara dhe u jepej nga një plumb kokës. Më zi e pësonin ata që fsheheshin në shtëpite e tyre. Pas kontrolleve të imta që bëheshin për plaçkitje dhe florinj, gjendeshin lehtë dhe therreshin si delet. Torturat më të mëdha i pësonin gratë shqiptare, të cilat përdhunoheshin, më pas lidheshin, bëheshin kapicë, mbuloheshinn me kashtë dhe digjeshin të gjalla. Në rast se gratë ishin shtatzëna, u çahej barku me bajoneta dhe pasi u nxirrej fëmija nga barku e vendosnin në maje të bajonetës apo të hunjve. Pas masakrimit serbët pinin verë, këndonin dhe hidhnin valle. Kishte raste që ata gjatë therrjes mblidhnin gjakun në kupa dhe e hapnin gostinë me të”.

Masakrat mizore serbe ndaj shqiptarëve Leo Freundlich i përshkruan si vijon: “Afër Shkupit, 2000 shqiptarë myslimanë dhe 5000 të tjerë jo larg Prizrenit u masakruan nga ushtria serbe. Shumë fshatrave u ishte vënë flaka dhe banorët e tyre ishin masakruar. Kur shtëpitë ishin kontrolluar për armë, shqiptarët vriteshin në mënyrën më të thjeshtë, edhe pse kurrfarë armë nuk kishin gjetur në shtëpitë e tyre. Serbët bënë të qartë se shqiptarët myslimanë duheshin zhdukur e ç’rrënjosur. Ata pohonin se kjo është mënyra më efektive për ta qetësuar vendin”, shkruan në këtë libër.

Agresioni gjenocidal e vrasën i viteve 1998/99 në Kosovë është mizoria më e re që Serbia dhe Serbët e kryen ndaj shqiptarëve të pafajshëm, duke vrarë, masakruar e dhunuar mijëra e mijëra shqiptarë të pafajshëm.

Ja edhe disa grimca nga rrëfimet autentike nga libri me titull “ Rrëfimet e femrave të dhunuara gjatë luftës në Kosovë” (1998/99) i autores kosovare Luljeta Selimi:

“ Ma pushkatuan nënën e vëllanë, kurse mua më dhunuan dhe trupin tim e masakruan për së gjalli me cigare”. Një nga mjeket deklaron se,”Vajzës së dhunuar i ishte shqyer mitra dhe se në organet gjenitale i kishin futur rërë, këmbët e gërvishtura dhe mes dy gjinjëve me majën e thikës kishte të vizatuar kryqin serb”. Ose rrëfimet e tjera,” Fëmijët vajtonin mbi trupin e përgjakur të babait të tyre të vrarë, e mua më çnderonin vetëm disa metra larg tij”, ” Pasi ma vranë djalin, mua më çnderuan disa ditë me radhë”, “Djalit dy vjeçar ia prenë veshin dhe tre gishtërinj, e pastaj më dhunuan”, “Cigaren e ndezur e fiki në gjinjtë e mi”, “ Më dhunuan dhe me thikë shkruan fjalë mbi trupin tim”, “Më detyronin t’i shiqoja femrat që po i dhunonin me radhë”, “Pasi më dhunuan, m’i hoqën thonjtë me dana”, “Motrën e mbytën me kundak të pushkës”, “14- vjeçarja u dhunua në borë”, “Pasi e dhunuan 13-vjeçaren e hudhën në pus”, “Më çnderuan para syve të babait dhe nënës”, “Në muajin e tetë të shtatzanisë më përdhunoi para vjehrës dhe burrit, e pastaj më goditi në gjoks e në bark dhe linda fëminë e vdekur”, “ Më dhunuan dhe në krah ma vizatuan kryqin serb”, “Pasi i çnderuan tri vajza, ua prenë organet gjenitale…”.

Ivica Daçiq në cilësinë e ministrit të Jashtëm të Serbisë në tetor të vitit 2020 i kërcënoi publikisht serbët që të mos e tregojnë vendodhjen e varrezave masive në Serbi ku janë varrosur shqiptarët e vrarë e të masakruar, që të mos i tregojnë as edhe hekuranat ku janë djegur trupat e shqiptarëve të pafajshëm të vrarë e të masakruar nga Serbia në Kosovë.

Botimi ikëtij libri skandaloz serb fund e krye me gënjeshtra, duhet t’i pozicionojë Qeverinë e Shqipërisë dhe Qeverinë e Kosovës duke reaguar ashpër dhe institucionalisht me ndërprerjen e marrëdhënieve me Serbinë, me ndërprerje e dialogut Kosovë-Serbi, dhe me reagimin e ashpër edhe ndaj ndërkombëtarëve pse janë duke e favorizuar Serbinë agresore gjenocidale e vrasëse.

Ky libër serb skandaloz serb, i cili e shtrembëron historinë shqiptare dhe i mbulon krimet shekullore serbe ndaj shqiptartëve, është sinjal i qartë se Serbia dhe serbët edhe sot mbeten armiku më i tërbuar dhe më i rrezikshëm i shqiptarëve.

Shqipëria, Kosova, shqiptarët e trojeve shqiptare dhe diaspora shqiptare duhet të mobilizohen urgjentisht për botimin e një libri me titull “Gjenocidi shekullor serb ndaj shqiptareve autoktonë në Ballkan, për t’i dhëne përgjigjen e merituar këtij libri skandaloz serb i mbushur me gënjeshtra antishqiptare.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat