A ka rrezik nga çnjohjet/ dhe çka po bën diplomacia e Kosovës?

Opinione

A ka rrezik nga çnjohjet/ dhe çka po bën diplomacia e Kosovës?

Nga: Arbnor Sadiku Më: 10 shtator 2021 Në ora: 13:01
Arbnor Sadiku

Deklaratat e njëanshme të njohjes së një shteti të lëshuara në formë zyrtare nga organet përfaqësuese shtetërore janë obligative dhe nuk mund të tërhiqen njëanshëm”, dhe siç e dimë ky është edhe qëndrim zyrtarë i Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë si dhe të Komisionit të së Drejtës Ndërkombëtare të Organizatës së Kombeve të Bashkuara, pra, për kontekstin që po flasim kjo i bie se njohja “de jure” (ligjërisht) e shtetit është e pakthyeshme, pasi që njohja e një shteti ka karakter deklarativ.

Por në anën tjetër, lobimi serb karshi çnjohjes së shtetit të Kosovës është i paprecedent, pasi që shtetet konsiderohet se kanë drejtë të njohin një shtet, por, jo më pas të bëjnë tërheqjen e njohjes së bërë më parë në mënyrë të vullnetshme.

Të gjitha ç ‘njohjet karshi Kosovës kanë ardhur si pasojë e lobimit të Rusisë dhe Serbisë në disa vende të varfra të Afrikës dhe me gjerë, duke i joshur ata ekonomikisht apo edhe ushtarakisht, me mbështetje të dhënies së armëve falas, apo edhe ofrimin e ndonjë burse për student për vendet e varfëra Afrikane dhe Aziatike.

Kurse, në anën tjetër Kosova ka shënuar regres, apo thënë më saktë këthim mbrapa për sa i përket “Emërimit të ambasadorëve të rinj nga ana e MPJD-së”, e cila do të i shërbej fushatës lobuese të Serbisë, kundër shtetësisë së Kosovës.

Siç e dimë Kosova aktualisht ka mbetur pa ambasadorë në qendrat kryesore vendimmarrëse siç janë : Uashingtoni, Brukseli, Londra, Tokio, e Sidnei, etj. Pra, mos-emërimi i ambasadorëve do t`i shërbejë fushatës lobuese të Serbisë, veçanërisht tek shtetet që e kanë njohur më parë Kosovën dhe tani mund të kenë ndryshuar qëndrim”.

Autoritetet në Beograd apo thënë ndryshe diplomacia serbe gjatë viteve ka pretenduar se ka arritur të sigurojnë tërheqjen e njohjeve të Kosovës nga më shumë se 15 shtete. Ndërsa në anën tjetër këto pretendime në vazhdimësi janë hedhur poshtë nga autoritetet e Kosovës, duke i konsideruar këto deklarata propagandë të Serbisë.

Pra, vlen të theksohet më tej se mbetja e 12 ambasadave të Kosovës nëpër botë, pa zot shtëpie, ia bën më të vështirë Kosovës anëtarësimin në organizatat ndërkombëtare si : OKB, UNESCO, INTERPOL, dhe OBSH, kurse, i lehtëson Serbisë mobilizimin e shteteve përmes fushatës lobuese, të cilat janë kundër pavarësisë së Kosovës, etj.

Ndaj, si konkludim mund të themi se krerët e shtetit të Kosovës, z. Kurti, znj. Osmani, si dhe znj, Gërvalla si ministre e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës (MPJD)-së, duhet përshpejtojnë me emërimin e ambasadoreve nëpër qendrat kryesore diplomatike dhe me gjerë, duke i lënë anash kalkulimet politike, si dhe duhet koordinojnë më tej agjendën vendore me atë ndërkombëtare, pasi që përmbyllja e shtetësisë së Kosovës, bëhet vetëm atëherë kur kjo e fundit anëtarësohet në Organizatën e Kombeve të Bashkuara (OKB), dhe se anëtarësimi i Kosovës në organizata të tilla ndërkombëtare është sfidë globale, dhe për zgjidhjen e sfidave globale Kosova duhet bëj aleanca globale me aleatet si: SHBA, Britania e Madhe, dhe Bashkimi Evropian.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat