Letër publike për Joe Biden, Antonio Guterres dhe për ambasadorët e OKB-së

Opinione

Letër publike për Joe Biden, Antonio Guterres dhe për ambasadorët e OKB-së

Nga: Rexhep Torte Më: 17 tetor 2021 Në ora: 16:39
Rexhep Torte

Serbia e vogël ardhacake nga karpatet e Rusisë nuk mund t’i kapërdijë kurrë trojet e Shqipërisë Etnike.

Këshilli i Sigurimit të OKB-së më 15 tetor 2021 mbajti sesionin e radhës kushtuar situatës në Kosovë.

SHBA-të dhe tërë ata ambasadorë të shteteve që e vlerësuan realisht gjendjen në Kosovë në këtë sesion të OKB-së, e kanë nderuar demokracinë njerëzore,  veten dhe shtetet e tyre.

Ndërsa ata ambasadorë të atyre shteteve që padrejtësisht e mbajtën anën e Serbisë agresore gjenocidale dhe kriminale, e kanë turpëruar edhe demokracinë njerëzore, edhe veten, edhe shtetet e tyre, duke u rënduar edhe me mëkate të mëdha.

Vjosa Osmani - presidente e Kosovës në këtë sesion foli me gjuhën e respektit dhe të argumenteve, se Serbia agresore gjenocidale e kriminale në vitet 1998/99 në Kosovë ndaj shqiptarëve autktonë e të pafajshëm kreu vrasje, masakra dhe dhunime kanibaliste, duke i transportuar dhe varrosur kufomat e në varreza masive në Serbi, për t’i fshehur Serbia krimet e kryera, si edhe rrëmbeu 1643 shqiptarë autoktonë e të pafajshëm, fati i të cilëve ende nuk është zbardhur.

Nikolla Selakoviq - ministri i Jashtëm i Serbisë,  me shpifje,  të pavëteta dhe në mënyrë tejet pimitive rrugaçërie e arrogante,  që nuk i ka hije një ministri,  me gënjeshtra dhe ofendime u mundua t’i mbulojë krimet që Serbia i kreu në Kosovë.

Të nderuar Joe Biden- president i SHBA-ve, Antonio Guterres - Sekretar i Përgjithshëm i OKB-së dhe ju  ambasadorë të OKB-së, lejimi i Serbisë agresore gjenocidale e kriminale të sillet në këtë mënyrë anti demokratike dhe ant injerëzore, për t’i mbulluar krimet në Kosovë, e njollos rëndë OKB-në, dhe ia  jep kuptimin se OKB, sikur nuk është Organizatë e Kombeve të Bashkuara, por  Organizatë e Kombeve të Mallkuara.

Është obligim dhe detyrë morale njerëzore e OKB-së që të zezës t’i thotë e zezë dhe të bardhës t’i thotë e bardhë.

Serbia e vogël në Ballkan erdhi nga Karpatet e Rusisë, me egërsi, dhe si nxitëse e urrejtjes dhe e luftërave, e nëse Serbia kriminale vazhdon me këto kërcënime për luftë, do të ndëshkohet ashpër nga  shqiptarët autoktonë,  nga NATO dhe nga shtetet paqedashëse.

Nuk duhet të brengosen dhe frikësohen as gjeostrategjistët, as analistët, as opinionistët, as politikanët dhe as burrështetasit defetistë, se Serbia dhe serbët ardhacakë nga Kaukazi i Rusisë, do të mund t’i kapërdijnë trojet etnike të shqiptare, sepse kështu thotë Zoti i Madhërishëm dhe e drejta dhe e vërteta për Kosovën dhe trojet autoktone  denbabaden shqiptare.

Kot e kanë Serbia kriminale dhe serbët kriminelë të mbështetur dhe të armatosur nga Rusia dhe Kina, që me kërcënimet e tyre, do të mund t’i frikësojnë shqiptarët dhe miqtë tanë ndërkombëtarë, për ta riokupuar  Kosovën e larë e të njomur me shekuj me gjakun e shqiptarëve.

Serbia kriminale dhe serbët kriminelë, e kanë kaluar çdo limit  me vrasje, masakra, dhunime, dëbime të shqiptarëve autoktonë nga trojet etnike, dhe se po vjen momenti që Serbia kriminale t’i paguajnë të gjitha krimet një për një.

Kot e kanë edhe Spanja, Greqia, Sllovakia,  Rumania dhe Qipro,  që  tashmë 21 vite nga nga çlirimi dhe pavarësia e Kosovës, ende po e shantazhojnë dhe nuk po e njohin Kosovën shtet të pavarur e sovran, që u arrit pas bombardimeve 78 ditore të NATO-s ndaj  caqeve ushtarake serbe në Kosovë dhe në Serbi.

Serbia kriminale dhe serbët kriminelë me shekuj i kanë bërë shkrumb e hi trojet autoktoner shqiptare, por Zoti i Madhërishëm u ka dhënë forcë dhe mundësi shqiptarëve që të qëndrojnë heroikisht, duke u shtuar e shumuar  edhe më të  fuqishëm, ngjashëm si një pyll i shkrumuar që dendësohet me dëgët e lisave edhe më të bujshëm, edhe  në të lartë edhe  më të fortë.

Tani jemi në shelullin e 21 dhe gënjeshtrat, kukuvajkat dhe lotët krokodili  të Serbisë kriminale duhet të marrin fund njëherë e përgjithmonë.

Krimet që Serbia kriminale i kreu në Kosovë i shikoi tërë bota, por këto krime jannë të inçizuara edhe në mijëra CD, kaseta, fotografi dhe të filmuara edhe nga vetë  shqiptarët në Kosovë, që mund të shikohen në çdo moment, dhe mund të dërgohen për tu shikuar edhe në SHBA,  edhe në OKB edhe kudo tjetër.

Serbia agresore gjenocidale e kriminale tani në shekullin e 21 vetëm mund të ëndërojë se mund të pushtojë qoftë  edhe një pëllëmbë tokë  shqiptare.

Shqiptarët i kanë provuar mbi shpinën e tyre edhe Carët Serbë e Rusë, por edhe Leninin, Stalinin, Hrushçovin, Gorbaçovin e  Jelcinin,  por  edhe Mao Ce Dunih e Kinës.

Hungarezët, boshnjëkët, ciganët, dhe shqiptarët e Luginës së Preshëvës që aktualisht jetojnë nën Serbi, nuk janë budallenjë të luftojnë e të vriten për qëllimet okupuese të Serbisë kriminale dhe të Aleksandër Vuçiqit kriminelit.

Po t’ia heqësh Serbisë kriminale hungarezët e Vojvodinës, boshnjakët e Sanxhakut, shqiptarët e Luginës së Preshevës dhe romët, mbesin shumë pak serbë të pastër, të cilët nuk mund të përballen me më  shumë se 6 milionë shqiptarë që jetojnë në Ballkan dhe me më shumë se 6 milionë shqiptarë që jetojnë në Turqi, aqë sa janë shtuar që kur Serbia kriminale i dëboi  të shpërngulen në Turqi.

Po bëhen gati 20 vite që Serbia kriminle  për 2-3 mijë euro po blen femra shqiptare në Shqipëri për dhëndurët serbë për ta shtuar natalitetin e ulët të serbëve. Edhe këta serbë që lindin janë surogtë, nga nëna shqiptare dhe babai serb.

Kjo është gjendja faktike e Serbisë kriminale dhe e serbëve kriminelë, përkundër krekosjes dhe kërcënimeve që Serbia kriminale i bën nëpërmjet kriminelit Aleksandër Vuçiq dhe udhëheqësve tjerë kriminelë serbë.

Aleksandër Vuçiqi-presidenti i Serbisë dhe Ivica Daçiqi- kryeparlamentari i Serbisë, që moti është dashur të jenë prapa grilave në Gjykatën Speciale në Hagë, për t’i tregur planet dhe skenaret e  e gjenocidit të Serbisë kriminale në Kosovë, sepse ishin bashkëpunëtorë të ngushtë të kriminelit Sllobodan Millosheviq.

Albin Kurti, kryeministër i Kosovës, Vjosa Osmani, presidente e Kosovës dhe Glauk Konjufca, kryeparlamentar i Kosovës, përbëjnë udhëheqësinë e Kosovës, e cila ka guxim, vendosmëri, dhe me argumente  e fakte do të dinë t’i dalin zot Kosovës në të drejtën dhe në të vërtetën e saj.

Tradhtarët e Kosovës Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Rexhep Selimi dhe Jakup Krasniqi, tashmë ndodhen në  Hagë për tu përballur me akuza të rënda.

Serbia kriminale dhe krimineli Aleksandër Vuçiq, tashmë nuk e kanë mundësinë të luajnë me Kosovën si macja me miun, siç luanin në 10 vitet e kaluara në dialogun Kosovë-Serbi, kur këtë dialog nga Kosova e udhëheqnin  Hashim Thaçi, Isa Mustafa, Edita Tahiri, Avdullah Hoti dhe Skender Hyseni, sepse këta dialogues skandalozë, kurrën e kurrës më nuk do ta përfaqësojnë Kosovën, sepse kështu vendosi populli i Kosovës me votën e tij.

Qeveria e Albin Kurtit ua dha mesazhin e qartë edhe Josp Borrell-it, dhe Miroslav Lajçakut dhe tërë ndërkombëtarëve , se më nuk do të tolerojë favorizim  të Serbisë  kriminale.

Serbia kriminale dhe krimineli Aleksandër Vuçiq me Edi Ramën dhe Baton Haxhiub-Stanishiqin,   tashmë nuk mund ta ëndrrojnë Ballkanin e Hapur. Nuk mund ta ëndrrojnë më as ndarjen e Kosovës në favor të Serbisë kriminale.

Të nderuar Joe Biden, Antonio Guterres dhe ju ambasadorë të OKB-së, nuk ekziston as edhe një fakt i vetëm që shqiptarët të kenë okupuar qoftë edhe një pëllëmbë toke të huaj.

Serbia dhe serbët më shumë se një shekull në vazhdimësi i kanë okupuar trojet shqiptare që ekszistonin gjer përtej Nishi.

Në të gjitha gërmimet arkeologjike në Kosovë gjenden vetëm relikte Dardane-Ilire, pasardhës të  të cilëve janë vetëm shqiptarët.

Kishat, manastiret dhe patriarkanat  në Kosovë, fillimisht kanë qenë objekte kulti të krishtera shqiptare, të ndërtuara në trojet shqiptare dhe nga shqiptarët, por që  Serbia kriminale gjatë okupimit të Kosovës i ka ndryshuar dhe përvetësuar. Për këtë ekzistojnë shumë dokumente dhe fotografi.

Pakica serbe që jeton në Kosovë i gëzon të drejtat dhe liritë  më shumë se çdo pakicë tjetër në botë.

Kjo pakicë serbe në Kosovë tashmë 21 vite nuk e pagon  as energjinë elektrike që e konsumon, as ujin dhe as shërbimet komunale, për të cilat Qeveria e Kosovës është e detyrur pë çdo vit  të paguajë miliona euro për t’i shlyer faturat e kësaj pakice serbe.

Kjo pacikë sebë në Kosovë tashmë 21 vite nga liria dhe  pvarësia e Kosovës,  është dukë u marrë me krim të organizuar dhe kontrabandë, dhe po instrumentalizohet dhe manipulohet nga Serbia kriminale për ta destabilizuar Kosovën.

Ju edhe vetë ishit dëshmitarë të protestave të dhunshme të kësaj pakice serbe me rastin e vendosjes nga Qeveria e Kosovës të reciprocitetit për targat e automjeteve më 20 shtaror 2021, si edhe gjatë aksionit të Policisë dhe Doganës së Kosovës më 13 tetor 2021 kundër grupeve kriminale, krimit të organizuar dhe kontrabandës në Veri të Kosovës.

Këmbëngulësi e Serbisë kriminale për themelimin e Asociaciacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë, ka pë qëllim dobësimin e Kosovës si shtet funksional dhe depërtimin e influencës së Rusisë dhe të Kinës në Ballkan.

Të nderuar Joe Biden, Antonio Guterrres dhe ju ambadasorë të OKB-së, për ta kuptuar më mirë gjenocidin e Serbisë kriminale në Kosovë po Jua dërgoj vetëm këto  dy materiale të shkurtëra.

Ja disa  nga rrëfimet autentike nga libri  me titull  “Rrëfimet e femrave të dhunuara në Kosovë gjatë luftës 1998/99”  të autores  kosovare Luljeta Selimi, që e trishtojnë shpirtin e çdo njeriu normal.

“Ma pushkatuan nënën e vëllanë, kurse mua më  dhunuan dhe  trupin tim e masakruan për së gjalli me cigare”. Një nga mjeket deklaron se: ”Vajzës së dhunuar i ishte shqyer mitra dhe se në organet gjenitale i kishin futur rërë, këmbët e gërvishtura dhe  mes dy gjinjëve me majën e thikës kishte të vizatuar kryqin serb”. Ose rrëfimet e tjera,” Fëmijët vajtonin mbi trupin e përgjakur të babait të tyre të vrarë, e mua më çnderonin vetëm disa metra larg tij”, ” Pasi ma vranë djalin,  mua më çnderuan disa ditë me radhë”, “Djalit dy vjeçar ia prenë veshin  dhe tre gishtërinj, e pastaj më dhunuan”, “Cigaren e ndezur e fiki në gjinjtë e mi”, “ Më dhunuan dhe me thikë shkruan fjalë mbi trupin tim”, “Më detyronin t’i shiqoja femrat që po i dhunonin me radhë”, “Pasi më dhunuan, m’i hoqën thonjtë me dana”, “Motrën  e mbytën me kundak të pushkës”, “14- vjeçarja u dhunua në borë”,  “Pasi e dhunuan 13-vjeçaren e hudhën në pus”, “Më çnderuan para syve të babait dhe nënës”, “Në muajin e tetë të shtatzanisë më përdhunoi para vjehrës dhe  burrit, e pastaj më goditi në gjoks e në bark dhe linda fëminë e vdekur”, “ Më dhunuan dhe në krah ma vizatuan kryqin serb”, “Pasi i çnderuan tri vajza, ua prenë organet gjenitale…”

Sheradin Berisha, në WEB faqen e “Bota Sot”, më datë 26 prill 2021, në rubrikën Opinione, botoi shkrimin e tij tmerrues me titull “ Gjenocidi i pandëshkuar”. Në këtë shkrim të tij të shoqëruar edhe me 9  fotografi, shkruan se:

“Pas përfundimit të luftës në qershor 1999 gjurmët e krimit serb u gjetën  kudo në vendbanimet e Kosovës. Shqiptarët  e shpërngulur  kur janë kthyer  në shtëpitë e tyre  kanë gjetur qindra  dokumente  edhe fotografi ku  shihen kriminelët serbë, duke buzëqeshur  me armë në dorë  përpara shtëpive  të shqiptarëve që i kishte kapur zjarri pas  plaçkitjes  që e kishin bërë këta kriminelë serbë.

Edhe trupat e NATO-së ( KFOR-it) gjatë dislokimit  të tyre  në Kosvë kanë gjetur dhjetëra varreza masive  dhe objekte publike  e private,  në të cilat janë torturuar e vrarë mizorisht shqiptarët. Me këtë rast po e  vë në spikamë  zbulimin e një qendre  serbe të krimit në Prishtinë të zbular nga KFOR-i anglez.

Njësitë parashutiste të KFOR-it anglez  gjatë kontrollit  të objteve publike e private, në një ndërtesë disa katëshe kanë gjetur  dhoma,  ku forcat kriminale serbe  kanë kryer  tortura e pastaj  kanë ekzekutuar  mizorisht qindra shqiptarë.

Në këto dhoma torturimi  janë gjetur shpata të gjata,  thika e maska të zeza,  e sende tjera metali, shufra e boksa metali,  shkopinj të thyr bejsboli,  drogë e shiringa,  litarë të përgjakur për ngulfatje, krevatë  ku shqiptarët e lidhur këmbë e duar janë mbytur. Mbi një tavolinë është gjetur një motorsharrë  me shenja gjaku, që tregon se  aty janë  prerë  koka dhë gjymtyrë  të shqiptarëve. Në një dhomë tjetër është gjetur edhe një akumolator që është përdorur  për mbytje me elektroshok. Janë gjetur edhe shumë fotografi  të fëmijëve  shqiptarë  të evidentuar me numra, ngjashëm siç kishte vepruar Hitleri në Luftën e Dytë Botërore  në llogoret e vdekjes. Në dhomat e krimit janë gjetur edhe shunë uniforma  të policisë serbe,  armë dhe arka me municion dhe një  inventar me  qindra dokumente  (dosje), që dëshmojnë  qartë krimin montruoz të kryer  në këtë objekt të regjimit kriminal  të Millosheviqit.

Pas zbulimit  këtë qendër të krimit  për herë të parë e ka vizituar  ekipi i prokurorëve  dhe hetuesve të Hagës, i cili i ka  mbledhur dhe evidentuar  të gjitha provat e gjetura aty. Tani po pyes, ku përfunduan këto  dëshmi të tmerrshme nga Tribunali i Hagës ?!

Pas 21 vitesh  nga përfundimi i luftës,  askush nga kryerësit e këtij krimi  të pashembullt në historinë njerëzore  nuk është arrestuar apo nxjerrë para drejtësisë ?!

As policia, as prokuroria , as  gjyqtarët e UNMIK-ut (1999- 2008).

As ato të EULEX-it 2008.

Për fat të keq as policia, prokuroria e, gjyqësia dhe instirucionet e tjera të Kosovës  (1999-2021)  nuk e kanë hetuar  këtë gjenocid të tmerrshëm  kundër shqiptarëve të pafajshëm, ku kanë qenë viktimë edhe fëmijet, për çka nuk kemi numër të saktë  dhe nuk dijmë ku kanë përfunduar këto mbetje mortore” ?!,  shkruan  mes tjerash  në shkrimin e tij Sheradin Berisha.  

Të nderuar Joe Biden, Antono Guterres dhe Ju ambadasorë në OKB, shikojeni sa e vocër ka qenë Serbia në vitet që janë shënuar në brendi të kësaj harte të Enciklopedisë  Ruse të vitit 1817, për tu bindur për luftërat e përgjakshme okupuese që Serbia kriminale i kreu ndaj trojeve shqiptare dhe në Kosovë.

Image
Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat