Politika shqiptare ta dëgjojë foltoren e Bashkim Hoxhës

Opinione

Politika shqiptare ta dëgjojë foltoren e Bashkim Hoxhës

Nga: Skënder Sadri KAPITI Më: 26 nëntor 2021 Në ora: 09:53
Skënder Sadri KAPITI

Këtë shkrim po e filloj me një përshëndetje time për drejtuesin e Emisionit “Koha për t’u zgjuar”, z. Bashkim Hoxha i cili më shumë se kushdo tjetër  dhe përditë merr përshendetje nga folësit e shumtë në emisionin e tij. Ka vite e vite që emisioni i Bashkim Hoxhës është një foltore apo emision tërësisht i publikut,  fjalës së lirë të qytetarit të lirë shqiptar.

Këtë emision apo foltore të publikut së pari duhet ta dëgjojë politika sepse aty  i tregohet  asaj e vërteta të cilën politika e fsheh dhe nuk dëshiron as ta dëgjojë.

Kjo sepse në foltoren e Bashkim Hoxhës qytetari flet ,ankohet dhe kritikon  të këqijat politike dhe korrupsionin  e zullumet e politikës,pushtetit, administratës e të drejtësisë.

Emisioni i Bashkim Hoxhësë nuk është politik, në kuptimin e asaj se te z. Hoxha nuk bëhet propagandë për këtë apo atë politikë, parti apo politikan ,  dhe aty nuk është parësor interesi politikës as i mbartësve të tyre e te pushtetit, por te foltorja e z. Hoxha, qytetarit i mundësohet që të flasë, gjykojë e të denoncojë të këqijat e politikës e të pushtetit; i mundësohet   qytetarit që të  flasë për hallet e problematikat , shqetësimet e tij dhe të publikut;që  të denoncojë dhe të ankohet kundër padrejtësive, dhe i mundesohet qytetarit  të interesohet  për intersiin e vet dhe atë publik.

Kjo foltore nuk i  shërben asnjë krahu politik por është emision apolitik dhe më shumë është antipolitik , sepse aty qytetari i bën politikës denoncimin dhe gjyqin publik.

Ky është dallimi i foltores së Bashkim Hoxhës nga ato foltoret e politikës, të pushtetit dhe të emisioneve dhe opinioneve të disa  televizioneve e të disa gazetave që janë zgjatime dhe intersaxhije e në shërbim të politikës e pushtetit.

Pra në këtë aspekt themi se foltorja e Bashkim Hoxhës nuk është politike.

Por ama në aspektin tjetër edhe nuk mund të thuhet se nuk është foltore politike , pasi edhe ndonjë qytetar shprehet te ai emision që të mos flasim për politikën.

Por sot nuk mund të jesh thellësisht dhe krejtësish apolitik dhe i paanshëm e indiferent karshi saj.

Mundesh edhe mos me qenë anëtar i ndonjë partie ose mos me i shprehë botërisht qëndrimet politike, por nuk mundesh me pasë qëndrim të paanshëm në politikë.

Kjo nuk ka  mundësi, sepse, edhe nëse do të qëndrosh i paanshëm, politika të prek ty sepse ajo premton shumë e gjithcka dhe  përderisa edhe kërkon votën tënde; përderisa politika të prek  dhe kur ajo ka nevojë shkon te qytetari    punëtor, i papunë, shkon te  studenti, te i moshuari, te i kamuri, te i skamuri, arsimtari, te intelektuali,  artisti, shkon te pensionisti e kudo.

Pra  politika prek qytetaret dhe interesin qytetar se ka te beje me punesimin , me mireqenien , me arsimin ,me shendetsine, me me dritat e ndicimin, me sigurine etj. Dhe  këto ia  mundëson publikut që ai të shprehet te foltorja e Bashkim Hoxhës të cilën duhet ta dëgjojnë politika, sidomos pushteti, kryeministri, ministrat si dhe  gjyqtarët, prokurorët dhe shteti, administrata  e institucionet e tij.

Prandaj qytetarë i janë mirënjohës Bashkim Hoxhës për këtë mision publik e në shërbim të publikut bërë me mjaf përkushtim prej tij.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat