Kryetari Meta pas shkarkimit (përfundimit të mandatit) pritet t´i bashkohet Revolucionit!

Opinione

Kryetari Meta pas shkarkimit (përfundimit të mandatit) pritet t´i bashkohet Revolucionit!

Nga: Sherif Ramabaja Më: 15 janar 2022 Në ora: 12:07
Sherif Ramabaja

Shumica e shqiptarëve qëndronin pas kryetarit Meta në përpjekje që t´i mbronte institucionet shtetërore, të cilat rrezikoheshin nga ndërhyrja autokratike e Ramës.

Të gjithë ishin dëshmitarë kur institucionet shtetërore binin njëra pas tjetrës. I vetmi person që iu përballonte sulmeve të tilla ishte kryetari Meta i cili me këmbëngulje rezistonte, pasi opozita ishte larguar për të dhënë alarmin në shenjë revolte.

 Kryetari Meta ishte pre e sulmeve jo vetëm nga Rama, por edhe e njerëzve të kabinetit të tij dhe të tërë PS, pasi kjo parti llogaritet si pronë private e Ramës.

Sot kemi një kontrast tjetër kur Berisha me sulm të paskrupullt puçist, po përpiqet ta marr PD ose ta shkatërroi ate.

 Por më e keqja nëse Berisha dështon në këto dy pika, do pëpiqet për ta djegur Shqipërinë si më 1997, për interesin e tij  personal.

Prandaj rradhitja e Metës në krahë të Berishës kundër përcaktimit të SHBA dhe perëndimit, na bënë që të dyshojmë edhe në pastërtinë dhe rolin e tij si kryetar i shtetit.

Dyshimi lind mos ndoshta kryetari Meta është i përfshirë në afera të ndyshme korruptive, kryesisht gjatë periudhave kur ishte nëpër funksione të ndryshme: herë me Berishën, e herë me Ramën.

Nëse këto gjëra zbulohen dhe kryetari Meta vërtetohet si pjesë e sistemit korruptiv, atëherë nuk është aspak e quditëshme që do t´i bashkohet Revolucionit të Berishës.

Në njërën anë Revolucioni do të zgjerohet kryesisht me persona e personalitete të korruptuara dhe të krimit, kurse në anën tjetër do të filloi faza katharsis – katarziz (çlirimit, pastrimit), nga njerëzit që kanë punuar kundër interesit shtetëror.

Revolucionarët do të mundohen që të përfitojnë sa më shumë njerëz naiv rreth vetes, duke i bindur se këta janë viktimat, të cëlët po kërkojnë ta shpëtojnë shtetin nga SHBA dhe perëndimi.

Do të ishte naive që t´u besosh personaliteteve të tilla që janë rradhitur kundër SHBA dhe perëndimit, por ata nuk mund të pajtohen me dështimin e tyre, sepse ata kanë besuar se janë të paprekshëm deri në fund të jetës, sikurse diktatorët.

Lul Bravën siç po e quan Berisha, mund ta sulmosh, kritikosh e lavdërosh deri në qiell, sepse do të dëshmoi puna e tij para zgjedhësve, PD dhe perëndimit.

Në Kuvendin e ardhshëm të partisë, nëse e gëzon përkrahjen do t´i prij partisë tutje, po nëse nuk e fiton mandatin, vjen tjetri. Ky rotacion demokratik duhet respektuar dhe duhet të vlej si gjithkund në perëndim.

 Zonja Merkell për 16 vite e mbajti pushtetin, po gjermanët nuk krijuan kult prej saj. Edhe ajo u tërhoq vullnetarisht, sepse e vërejti që rifreskimi është i domosdoshëm për shtetin.

Momentalisht në pushtet ndodhet autokrati Rama, i cili është edhe kult i partisë së tij, po vjedhjeve të votës do t´i ngushtohet rrethi, nëse arrihet në  reformimin e sistemit zgjedhor.

 Në fund pritet që edhe Rama do t´i bashkohet Revolucionit, sapo të ballafaqohet me faktet mbi zgjedhjet e vjedhura, por edhe aferat korruptive.

Koha e Revolucioneve pritet të marr fund njëherë e përgjithmonë, ndyshe shqiptarët do vendnumrojnë dhe do e robërojnë vetëveten.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat