Opozitarizmi i shëmtuar i PDK-së dhe dualizmi i LDK-së!

Opinione

Opozitarizmi i shëmtuar i PDK-së dhe dualizmi i LDK-së!

Florim Zeqa Nga Florim Zeqa Më 15 janar 2022 Në ora: 18:22
Kuvendi i Kosovës

Nga momentin i ri-shpalljes së pavarësisë së Kosovës më 17 shkurt 2008, respektivisht nga fillimet njohjes ndërkombëtare të Republikës së Kosovës si shtet i pavarur dhe sovran, e në veçanti pas njohjes nga shumica e shteteve të botës, bashkësia ndërkombëtare është dashur t’i kërkojë Serbisë heqjen nga Kushtetuta e saj të preambules e cila e përcakton Kosovën pjesë integrale të saj.

Ndryshimi i “Status Quos” politike, imperativ i ngutshëm kohor

Por, edhe pse kaluan 14 vite nga njohja ndërkombëtare e shetit tonë, Serbia jo vetëm që vazhdon të mbajë Kosovën në kushtetutën e saj, e trajton gjithnjë si pjesë të saj përmes terminologjisë së stërvjetruar kishtare “Kosovo i Metohija”.

Kjo çasje agresive e Serbisë ndaj Kosovës, jo vetëm që nuk u bë asnjëherë pengesë për një pjesë të konsiderueshme të bashkësisë ndërkombëtare, në mënyrë të tërthortë u mbështet duke e mos e penguar Serbinë gjenocidiale, duke e ndihmuar në mënyrë të veçantë në arritjen e synimeve territoriale ndaj Kosovës përmes dialogut të Brukselit, me premtimin për formimin e Asociacionit me kompetenca ekzekutive, apo thënë më troç, në ndihmën për krijimin e një mini-shteti serb brenda Kosovës së vogël.

Rezoluta e minutave të fundit në mbështetje të ‘Qeverisë Kurti’

Seanca e jashtëzakonshme e Kuvendit të Republikës së Kosovës e datës 15 Janar 2022, për miratimin e Rezolutës që e kundërshton mbajtjen e referendumit kushtetues të Serbisë në Kosovë, i nxori në shesh përseri kundërthënjet mes forcave politik dhe inatet personale në veçanti.

Bojkotimi i seances së Kuvendit nga partia më e madhe opozitare (PDK) ishte një ogur i keq i funksionimit të parlamentarizmit kosovarë.

Mosprezencën e PDK-së në seancën e Kuvendit nuk duhet kuptuar si veprim pro mbajtjes së së refendumit serb në Kosovë, por si veprim inatçor kundër Albin Kurtit dhe qeverisjes së tij.

Një sjellje e këtillë e PDK-së, çfarë nuk jemi mësuar ta shohim këtyre viteve të fundit, e shpërfaqi opozitarizmin e shëmtuar të PDK-së.

Një parti shtetformuese siq e konsideron veten PDK-ja, kur është në pyetje interesi i shtetit në asnjë rrethanë nuk është dashur të bie pre e inateve personale, ndërskamcave dhe ambicieve politike për pushtet.

Prezenca e LDK-së në Kuvend, përveq konstruktivitetit politik si subjekt politik shtetformues dhe shtetndërtues e shpërfaqi edhe dualizmin e veprimeve të lidershipit aktual, Lumir Abdixhiku. Nga deklarimet e tij vërehet qartë se zoti Abdixhiku nuk është ai që vendos për dhe në emër të LDK-së!

Janë dy fraksionet e figurave që i shkaktuan ndarjen më të madhe dhe përçarjen më të thellë LDK-së nga themelimi e deri më sot (Isa Mustafa dhe Vjosa Osmani), ato që vendosin për pozicionimin e LDK-së në Kuvend.

Mbase ky fragmentizmim do ta përcjellë LDK-në deri në kuvendin e rregullt zgjedhor, nga i cili, do të dizajnohet çartë e ardhmja e saj në skenën politike kosovare.

Kur jemi tek partitë opozitare në parlament, duhet vlerësuar kontributin e AAK-së së vogël në të mirën e shtetit pa i anashkaluar ambiciet e mëdha që ëndërron për pushtetin e humbur.

Ja hunin ja tirqit

Kur vendi ndodhet në momente kritike siq është tani në raport me Serbinë e cila po e gëzon mbështetjen ndërkombëtarëve në realizimin e aspiratave territoriale ndaj shtetit të Kosovës, përveq pozicionimit të çartë politik duhen edhe veprime të guximshme të drejtuesve shtetërorë.

Bashkësia ndërkombëtare i çmon më shumë dhe i respekton më tepër ata që janë të vendosur në rrugën dhe idealin e tyre e jo ata që hamenden kah t’ia mbajnë.

Kosova nga paslufta e deri më sot asnjëherë nuk ka qenë në situatë më kritike. Vërtetë ndodhemi para situatës që të zgjedhim në mes të mundshmes dhe të dëshiuarës, apo siq na e mëson ajo thënja e moçme popullore “Ja hunin ja tirqit”! Prandaj shumë shpejtë Qeveria e Kosovës duhet të zgjedhë njërën nga dy opsionet përfundimtare që do t’i servohen në tavolinën e bisedimeve në Bruksel!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat