17 Janari, kërthiza e kobit të janarëve t'kobshëm për shqiptarët !

Opinione

17 Janari, kërthiza e kobit të janarëve t'kobshëm për shqiptarët !

Nga: Fatmir Bajraj Më: 17 janar 2022 Në ora: 19:29
Ilustrim

Data e 17 Janarit, është Data e ngritjës dhe ngjitjës n'Panteon të Kryeheroit kombëtar, Gjergj Kastrioti-Skenderbeu, ushtarit të atdheut, Jusuf Gërvalla, dhe luftetarit të lirisë, Smajl Hajdaraj!

Kastrioti dhe sindromi "Hamzai" nder shekuj tek shqiptarët :

Kastrioti  vdiq natyrshëm, edhe pse ishte përballur fort & fuqishëm me shpatë & penë, me armikun osmanlinjë, si dhe tradhëtinë e Hamza Kastriotit.

Jusufi, Bardhi e Kadriu, e luftuan armikun shekullor serbosllav me penë, pa e prek ëndrrën që t'luftojnë edhe me pushkë për lirinë e ardheut, ngase këtë ëndërr u'a ndaloj armiku, por me ndihmën e "Hamzait" !

Smajli e luftoj armikun serbosllav, me pushkë dhe me penë, preku edhe ëndrrën e çlirimit dhe t'lirisë së Dardanisë Antike-Kosovës, por nuk e mbërriti pavarësinë e saj, ngase kësaj radhe, për dallim prej tjerëve, Smajli u vra nga "Hamzai" i cili ishte dhe është n'sherbim të armikut shekullor, serbo-sllav!

Data e rënjës së Jusufit, Bardhoshit, Kadriut dhe Smajlit, është datë e Janarit të Gjergj Kastriotit-Skenderbeut, Presidentit historik  Rugovës, deshmorëve Rexhep Mala, Nuhi Berishes, Zahir Pajazit, Edmond Hoxha, Hakif Zejnullahit, Kolonel Tahir Zemaj  dhe Komandantit & Deputetit Smajl Hjadaraj !

Kjo datë e shqiptarëve t'mëdhënj : Kastrioti, Gërvalla dhe Hajdaraj është datë  në Janarin mynxyrë të shqiptarëve, në janarin e përgjakur nga armiqët tanë, t'përflakur nga rezsitenca dhe t'gjakuar nga rënjët heroike n'alltarin e lirisë për t'mos vdekur kurr.

Bashkë me humbjet &  dhëmbjët, janari i kobshëm për Ne, mbarsë në vete ; ideale dhe vepra për lirinë e kombit dhe t'atdheut të përcjellë nder vite e breza deri n'thellësinë shekujve.

17 Janari është ditë & datë devotshmerie, kushtrimi dhe heroizmi për t'mos u dorëzuar dhe nënshtruar kurr si komb & atdhe në luftë me pushtuesit shekullor, për kauzën e shënjtë dhe aspiratën nacionale.

Lavdi e përmotshme, përbotshme dhe e përjetëshme t'gjithë të rënëve të kombit n'alltarin e lirisë ndër shekuj !

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat