Me rastin e përvjetorit të 16 të vdekjes se vizionarit dr.Ibrahim Rugova

Opinione

Me rastin e përvjetorit të 16 të vdekjes se vizionarit dr.Ibrahim Rugova

Nga: Gjon Keka Më: 21 janar 2022 Në ora: 09:28
Gjon Keka

Presidenti dhe vizionari dr. Ibrahim Rugova ishte një personalitet dhe njeri popullor i fuqishëm,i lidhur më popullin e tij dhe me traditën e tij të lashtë historike. Ai donte ta rikthente frymën e lashtë europiane të mbretit arbëror Gjergj Kastriotit

Vizioni i tij i qartë europian e bënte atë një lidership largpamës dhe të përgjegjshëm. Ai thoshte kështu :“Unë kam hyrë në politikë jo për luks apo për të bërë karrierë, por për të mbrojtur vlerat themelore sublime dhe njerëzore të popullit tim autokton dhe europian”.

Dr.Rugova e orientoi Kosovën drejt perëndimit dhe vlerave të përbashkëta të civilizimit europian,me të cilën donte t'i tregonte jo vetëm popullit të tij ,por edhe botës se e ardhmja e Kosovës është në familjen e kombeve europiane.

Pas vdekjes së tij disa që erdhën në pushtet e orientuan Kosovën kah primitivizmi e prapambetja e orientit -kah turqia dhe vendet tjera ideologjike primitive.[Gjon Keka]

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat