Kullat e Adem Jasharit po rrënohen, shteti në gjumë!

Opinione

Kullat e Adem Jasharit po rrënohen, shteti në gjumë!

Nga: Hamdi Rafuna Më: 22 janar 2022 Në ora: 15:05
Kompleksi Memorial “Adem Jashari” në Prekaz

Është turp për shtetin pse kullat e familjes janë ashtu si janë! Një apel për njerëzit e vullnetit të mirë sepse këta kryeneqët e grupeve politike, nuk janë kah bëjnë punë pa interes partiak! Aty si duket qenkan gërshetua interesat e këtyre “trimavetë politikëbërjes” për më shumë se dy dekada. Për turp, por pse kështu? Kjo kullë, kala e kombit tonë, është epiqendra e Lirisë, është simboli i shqiptarisë! Aty është skalitë më madhështorja e kombit, sakrifica, flijimi, e pa mundshmja e shqiptarit liridashës! Diçka e pa parë ndër shekuj e ndër beteja!

Diçka tepër e madhërishme për shqipet por edhe për të tjerët që lakmojnë heroizmën! Turko-arabët, “dorën në zemër” si gjithënjë e me vrap, veprojnë si me porosi e shkuesi me ato ofertat me ngjyra fetare, porse edhe kjo lutje nuk do të pranohet nga Pinjollët e Familjes së Adem Jasharit. Këta s’kan sy e vesh për lutje të tilla. Kjo po del se, me amanet e paskan këtë punë nga dëshmorët e Prekazit heroik.

Kullat nuk ngjyrosen, ato nuk blehen, prandaj edhe s’ka “shpronësim” të martirëve nga ata që duan të i ndërtojnë! Njëzet vjetë pritje, për ndërtim e kullës nga ish partitë e pushteteve t’kaluara. E dhimbshme sepse nuk është e lehtë me komunikue me ata që dëshirojnë me përvetësua gjithëçka. “Të fortit” nuk pyesin për çmim e kushte, sepse e mendojnë veten se janë “Zot i lirisë e shqiptarisë”! Këta burra e gra të politikës nuk rriten dot në emër të kullës e martinizimit, nga ku lindi liria, buzëqeshi fati i të ardhmes, aty ku u derdhë gjaku i lirisë, aty ku lulet e lirisë do lulëzojnë për jetë e mot, aty ku u vunë themelet e shtetit! Aty ku sot “matrapazët e politikës” po rrëshqasin nga mendja e për turp.

Të gjithë pa dallim jeni me mëkate, përderisa mundohemi të ngjyrosni legjendat e kombit me ato ngjyrat e partisë! Ndoshta këtu qëndron e vërteta, pse kullat po dergjen! Mallkuar qofshin të gjitha grupet politike të cilat gjejnë kohë edhe krekosen para kullës e përpara luleve të lirisë! Pozitë, opozitë, dje edhe sot, s’jeni fare n’tokë të bukës derisa provoni të adaptoni heronjët! Qejfi n’a qenka më i madhë se sa Stambolli kan thënë pleqtë, por nuk e besoj se do u plotësohet kjo dëshirë! Nuk u lan dot lumi për këto marrina! Rindërtimi i kullës është prioritet i shtetit dhe shqiptarisë. Ndihma nga populli e diaspora nuk do të mungoj nëse vërtetë dikush në emër të shtetit bënë punët e shtetit! Shpresoj se Kullat do të ndërtohet shumë shpejtë, kjo pronë e shqiptarisë, ky yll i Lirisë! 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat