Përdhunuesit e kodit të ndërgjegjes n’parlament!

Opinione

Përdhunuesit e kodit të ndërgjegjes n’parlament!

Nga: Hamdi Rafuna Më: 15 maj 2022 Në ora: 12:33

Pyetja është: kur do të bëhet e kushtueshme kjo dhunë edhe për parlamentarët? Ky përdhunim s’ndalet ndryshe, sepse mashtruesit në politikën tonë, janë dëshmua si ushunjëza për vetë shtetin dhe votuesit skamnor.

Këta shpirtngushtë, dëgjojnë vetëm egon e vetë, menjëherë pas vjeljes së votave, dhe pastaj shtirren se po bëjnë politikë! Të udhëheqësh shtetin dhe popullin tënd nuk është punë e lehtë, është obligim moral dhe njerëzor për secilin që nderohet me këtë punë!

Fatkeqësisht, me këtë respekt, po nderohen edhe të pa ndershmit. Votuesit po blejnë sapun në vend të samunit! E pra, shkumoni tani se vetë e keni bë përzgjedhjen! Këta të përzgjedhur për parlament dhe politikë, e fillojnë punën, mbarë e mirë me premtime nga më të mirat.

Lodhen duke vrapuar poshtë e lartë për të fituar votëbesimin! Atëherë kur arrijnë qëllimin dhe rehatohen mirë e mirë, fillon maskarade e maskarenjve! Është e pa kuptimtë se si brenda natës g’dhihen si lloto milionerë, pastaj të dehur në mall e pasuri, harrojnë se janë në kuvend e parlament.

Të çakërdisur nga pesha e rëndë e papërgjegjësisë, ngurrojnë të dorëzohen edhe atëherë kur nuk kanë të drejtë. Nuk kërkojnë ndihmë, bashkëpunim ose dorëzimin, me bindjen se janë t’pa gabueshëm. Nga inati edhe i japin tepër zor vetvetes, dhe se nga ai zor, si duket edhe e kanë dh.. bigën e karrocës së shtetit e pastaj për turp të fëmijëve e familjes nuk ngurrojnë edhe të bagëlojnë nga goja, në cilësinë e parlamentarit!

Amoraliteti i tyre verbal i arrin edhe robët e shtëpisë tjetër, duke mos i lënë anash pa i stërpikë edhe anëtarët e rrethit t’vetë familjar! Nuk dihet se a krenohet dikush me këta “xhevahir”! Politika si biznes fitimprurës dhe sinonim i të qenit në pushtet po vazhdon në këtë tryezën e parlamenteve shqiptare.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat