Cili është autoriteti moral i UÇK-së, sot? Cili komandant me uniformë mbet i pastër? Nuk ka!

Opinione

Cili është autoriteti moral i UÇK-së, sot? Cili komandant me uniformë mbet i pastër? Nuk ka!

Nga: Agim Vuniqi Më: 4 korrik 2022 Në ora: 17:51
Autori Agim Vuniqi

Atë që bënë të ashtuquajturat parti të dala nga lufta, të ashtuquajturat shoqata të dala nga lufta, e organizata tjera të regjistruara si OJQ, nuk kanë as primatin, as të drejtën e pronësisë mbi UÇK-në, si lëvizje e rezistencës ushtarake popullore. Nëse insistojnë vazhdimisht kështu atëherë ata qëllimisht po degradojnë rezultatet historike të luftës. Nuk ka të drejtë, e as që mundet tulifare bilmezi me folë në emër të UÇK-së? Pra, cili është autoriteti kyç i UÇK-së, sot. Nëse këtë të drejtë e marrin mbi supe veteranët, ku mbeti populli atëherë. Si do të shkruhet historia e luftës së lavdishme duke ekskomunikuar popullin? Realisht atë të drejtë ua kanë marrë ish ushtarët. Ku mbetën komandantët, ku është Shtabi i UÇK-së, si ndodhi që të gjithë ata rropaten me probleme gjyqësore, dhe me avokatë të shtrenjtë, jo për të mbrojtur luftën, por veten nga krimet e pretenduara që kanë bërë, pastaj vjedhjet keqpërdorimet, grabitjet. Si kanë të drejte morale ata të flasin për UÇK-në?

Cili është autoriteti i pastër i luftës me të cilin do të mburreshin fëmijët tanë. Jo ju që nëpërmjet anarkisë doni ta shkatërroni shtetin dhe institucionet e tij, të ndërtuar me shumë mund nga populli, vullnet i cili shprehet nëpërmjet votës popullore.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat