A do t´u kthehet lufta Rusisë e Serbisë, si një bumerang?

Opinione

A do t´u kthehet lufta Rusisë e Serbisë, si një bumerang?

Nga: Sherif Ramabaja Më: 10 gusht 2022 Në ora: 19:55
Sherif Ramabaja

Krimeja pas pushtimit nga Rusia më 2014, filloi sot të dridhej nga ekplodimet. Putini këtë nuk e kishte pritur. Ai e mësyu ta pushtonte të tërë Ukrainën, kurse Krimeja po tronditet nga eksplozionet e njëpasnjëshme. Turistët rus me makina në kolona të gjata, shiheshin duke ikur që ta shpëtonin kokën.

Rusia e demantoi, sepse nuk i përgjigjet fare, që Ukraina kishte gisht në këto eksplodime. U tha sipërfaqësisht, se depot e municionit kishin eksploduar. Si duket vetvetiu. Po të pranohej e vërteta, do shihej se lufta po merr dimensione të reja. Presidenti ukrainas Zelensky tha se, Rusia e kishte filluar me  pushtimin e Krimesë dhe në Krime do të përfundoi çdo gjë. Si duket e kishte fjalën për aventurën ruse.

Pyetja interesante do të ishte: Serbia si një satelit i Rusisë dhe Vuçiq si një dorë e zgjatur e Putinit, a thua si do të përfundojnë edhe këta?

Provokimi më i ri i Serbisë ishte para pak ditësh në Veriun e Kosovës, me rastin e fillimit të reciprocitetit për tabelat e automjeteve.

Vuçiq i cili njihet për vënje të zjarrit, i ndezi serbët e Kosovës të ngriteshin në barrikada, kurse me propagandën e tij Goebbels – jane ( së cilës i takon ) i akuzonte  shqiptarët se po përgatiten, ta zbrazin Veriun e Kosovës nga serbët.

Nuk munguan edhe paraqitjet fashiste të politikanëve serb në thirrje për de -nazifikimin e Ballkanit, ngjashëm me teoritë fashiste ruse ndaj Ukrainës.

Vërtet nëse fillohet me de - nazifikim, arsyen më të madhe e kanë shqiptarët që ta fillojnë këtë proces ndaj fqiut verior të tyre, të cilët me shekuj kanë kryer gjenocid ndaj popullit tonë.

Duhet të shpresohet se sikurse ligjet e fizikës, të cilat janë të sakta, po ashtu  edhe ato natyrore dhe shoqërore, kthehen në të njëjtën mënyrë sipas meritës.

Kosova me shekuj kishte vuajtur nën terrorin serb, por erdhi dita që u çliruam dhe pavarësuam. Sot Serbia po ashtu në vend se të ballafaqohet me të kaluarën e saj, ajo ka filluar që sërish të mbjell furtunë. Si duket po vjen dita, që prapë t´i marrim territoret tona deri në Nish, si dhe t´i kthejmë manastiret që ishin trashëgimi, jo shumë e largët dardane.

Ukraina po lufton me zemër luani, për të mbijetuar si popull në atdheun e tyre dhe kur dukej pothuaj e pamundur që ta kthenin Krimenë, sepse pushtuesit e pangopur e kërkonin të tërë vendin e tyre, po ndodh fenomeni i bumerangut. Lufta po merr dimension të ri dhe Ukraina po e kërkon edhe kthimin e Krimesë, si territor legjitim të vetin.

Po ashtu Serbia nuk po pajtohet me pavarësinë e Kosovës dhe me decenie po bënë shantazh në bisedime, duke ëndërruar që ushtarakisht ta pushtoi sërish Kosovën. Atëherë çfarë u mbetet shqiptarëve tjetër? Duhet të përgatiten për aktin final, kthimin e territoreve legjitime të tyre. Ndoshta edhe për ne fenomeni i bumerangut do të jetësohet, sepse tmerret që kanë bërë me shekuj ndaj nesh, janë të pa përshkruara. Drejtësia vonon, por fiton. Fjalë e bukur e popullit, nëse do të shoqërohej me bumerang.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat