A mund të bëhemi oazë tërheqëse për investitorët⁉️

Opinione

A mund të bëhemi oazë tërheqëse për investitorët⁉️

Nga: Arben Kurteshi Më: 22 shtator 2022 Në ora: 17:39
Arben Kurteshi

E kundërta e një oaze është shkretëtira.

Vullneti, guximi i madhë, menaxhimi profesional i shëndoshë, dhe vizioni i qartë mund ta bëjë vendin oazë tërheqëse për investorë global.

Ndoshta në shikim të parë duket kjo si përrallë; por pikërisht ne kemi kushte, rrethana, mundësi e aftësi për zhvillim përrallorë.

Kur vendet, me të ardhura të klasës punëtore mbi 10 herë më të larta; dhe popullsi shumë më të moshuar se klasa punëtore kosovare, tërheqin invesorë globalë dhe janë shëndrruar prej shkretëtirave prodhuese në oaza tërheqëse për fabrika; pse mos mund të bëhet vendi ynë.

Vendi ynë pos pasurive natyrore; ka resursin më të vlefshëm dhe më të rëndësishmin për zhvillim ekonomik e që vazhdon të eksportohet, rininë.

Të gjitha resurset tjera për zhvillim janë sekondare dhe shumë më lehtë mund të blihen, se resursi njeri.

Një vizion qeveritarë kreativë i shëndoshë; mund të krijojë karremin dhe kushtet e nevojshme për tërheqjen e invesorëve, dhe ta shëndrrojë shkretëtirën prodhuese në një oazë të fabrikave prodhuese.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat