Koha fton shqiptarët për veprim. Basha dhe elita e re politike e PD-së duhet që të vijë në krye të demokracisë dhe shtetit

Opinione

Koha fton shqiptarët për veprim. Basha dhe elita e re politike e PD-së duhet që të vijë në krye të demokracisë dhe shtetit

Nga: Skënder Kapiti Më: 4 tetor 2022 Në ora: 11:13
Sali Berisha dhe Lulzim Basha

Nëse politika shqiptare e tranzicionit do të kishte punuar për demokracinë, për shtetin ligjor dhe për interesin publik e kombëtar; dhe nëse elita politike e vjetër e këtij tranzicioni do të kishte zbatuar e respektuar mbështetjen, ndihmën dhe porositë e këshillat e aleatit jetik të shqiptarëve, të SHBA-ve, sot Shqipëria nuk do të ishte këtu ku është: si vendi më i prapambetuar në rrugën e shtretndërtimit modern, si vendi i fundit në rrugën e progresit, të drejtësisë e të luftës kundër korrupsionit; i fundit në rrugën e integrimit europian.

Prandaj është koha që shqiptarët të veprojnë për ndryshimin, përmirësimin, për demokracinë, për progresin e zhvillimin.

Kjo sepse: gjëndja sot në Shqipëri është si ajo e viteve 1990 të kohës së prag-agonisë së regjimit komunist, regjim të cilin nuk e shpëtuan dot përpëlitjet dhe përpjekjet dështake të regjimit të vjetër komunist, regjim i cili ra sepse konsumoi edhe veten e tij. Po kështu sot regjimi kriminal i korrupsionit në Shqipëri me politikën e vjetër që e polli tranzicioni, sot politika e vjetër hibride demokratiko-komuniste, edhe ajo është në prag të agonisë pasi ajo tashmë ka precipitiuar në fund si llum e fundërri politike të cilën nuk mund ta mbajë në sipërfaqe më as korrupsioni, as zullumi, as paraja e pisët e tij dhe as mediat e intelektualët mercenarë e të shitur, pra as struktura kriminalo-oligakopolitike që e ka bllokuar shtetin, shoqërinë, drejtësinë dhe demokracinë.

Basha dhe elita e re politike e PD-së duhet që të vijnë në krye të demokracisë dhe shtetit

Mjerisht shoqëria shqiptare lëviz shumë ngadalë, pothuajse si gjithmonë më shumë ndryshimin e pret që të vijë nga jashtë dhe kur e keqja të vetëshkatërrohet se sa që ta bëjë vetë shoqëria ashtu sdic ndodhi kur vetëra edhe sistemi komunist pasi dështoi dhe kur u kalb.

Politika e vjetër e këtij tranzicioni është mbytur nga padrejtësia,korrupsioni e zullumi dhe këtë e dinë të gjithë shqiptarët, dhe këtë po e thonë edhe ndërkombëtarët,miq të shqiptarëve.

Por ku është halli pse kjo apati dhe ky pajtim e pranim shoqëror për mosndryshim?

Dhe për këtë arësye duhet Basha, do të duhet domosdoshmërisht që ai të kthehet në krye të Partisë Demokratike sepse ai dhe elita e re politike e Partisë Demokratike duhet që ata të vazhdojnë drejtimin e betejës për ndarjen e Shqipërisë nga tranzicioni traumatik paskomunist; duhet që Basha me politiken e re ta drejtojë atë të cilën ai e ka nisur: dëbimin dhe nxjerrjen në pension politik të politikës së vjetër, të asaj që tashmë njihet si “Trekëndëhi i Bermudës” Berisha-Rama-Meta, të cilët e kanë zhytur Shqipërinë në terrin dhe sketerrën e padrejtësisë, përcarjes, korrupsionit, krimit,hajnisë e tradhtisë.

Basha do të duhet që të kthehet në krye të demokracisë sepse largimi apo doreheqja e tij ka krijuar vakuum, një boshllëk të madh për demokracinë shqiptare, pavarësisht se intelektualë e mediat mercenare mundohen që ta mashtrojnë dhe ushqejnë opinionin më dokrra, përralla e me mashtrime e manipulime duke mbajtur e promovuar nëpër faqe gazetash dhe ekranesh televizive politikën e vjetër e dështake , me qëllim që opinioni të vazhdojë që të helmohet, gënjehet e mashtrohet se nuk ka politikë e as politikanë të tjerë por gjithcka sillet rreth Berishës, Ramës e Metës.

Sa më shumë që kalojnë ditët aq më shumë po ekspozohet korrupsioni dhe kalbëzimi i politikës së vjetër; po ekspozohet bashkëpunimi dhe komploti i saj kundër së resë, kundër ndryshimit dhe kundër progresit e integrimit,pra kundër Bashës dhe elitës së re politike të Partisë Demokratike e cila pashmangshëm që do të kryejë misionin e saj: clirimin e demokracisë, drejtësisë dhe të clirimit të Shqipërisë nga korrupsioni, sepse elita politike e PD-së me Bashën në krye të saj është e vetmja shpresë sot , është ajo, e cila është në anën e duhur të demokracisë liberale, të demokracisë ligjore, të demokracisë patriotike dhe zhvillimore e integrale kombëtare kundër krimit, padrejtësisë, hajnisë, korrupsionit dhe papëgjegjshmërisë publike e kombëtare të politikës së vjetër.

Tashmë antarësia e Partisë Demokratike e ka braktisur pothuajse tërësisht foltoren, këtë vjetërsirë politike e cila si patericë e politikës së vjetër tashmë është thyer dhe nuk ka se cfarë i duhet më madje as regjimit të superkorruptuar, antikombëtar e të kalbur të Edi Ramës më të cilin ka bashkëpunuar së bashku me LSI-në e bashkeshortëve Meta-Kryemadhi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat