Rritja e dhunës në familje si shkak i keqmenaxhimit të institucioneve

Opinione

Rritja e dhunës në familje si shkak i keqmenaxhimit të institucioneve

Nga: Hisen Berisha Më: 1 dhjetor 2022 Në ora: 19:46
Autori Hisen Berisha

Akti i shëmtuar terrorizues i vrasjes së shtatzënës, në hapësirat ku po shkonte për të lindur është i pa tolerueshëm për ne si shoqëri dhe si shqiptarë.

Gruaja ka status të veçantë ligjor sot, por edhe kanunor dje, prezenca e saj ka sfiduar e ndalë edhe armën e motivuar për vrasje.

Varfërimi i qytetarëve dhe thëllimi i krizës sociale, ambientin që e ka krijuar qeveria, humbja e perspektives së familjes, e njerëzve, degradimi i vlerave nacionale e morale nga kjo klasë politike, rritën si pasoj edhe dhunën në familje si shkak i keqmenaxhimit të9 institucioneve.

Duhet ministrat e linjës ligjore dhe të zbatimit të tyre, të sigurisë e rendit pra i punëve të brendshme, z. Sveqla dhe drejtësisë znj. Haxhiu, të japin dorëheqje.

Duhet ta bëjnë si akt moral e ligjor, si normë e sjelljes, përgjegjësisë dhe moralit njerëzor. Si akt ligjor të paktën meqë po thuhet se ka kenë nën statusin e të mbrojturës.

Duhet ta bëjnë me vetëvendim apo të shkarkohen nga ana e Kryeministrit, meqë në Kosovë kanë japë dorëheqje për raste të deliktit verbal, siç ishte ajo e ministrit Jabllanoviç.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat