Bisedë mistike me kryeministrin Zoran Zaev - Bota Sot
Bisedë mistike me kryeministrin Zoran Zaev

Opinione

E martë, 16 tetor 2018

Bisedë mistike me kryeministrin Zoran Zaev

Nga: Sulejman Mehazi Më: 9 shkurt 2018 Në ora: 19:36
Sulejman Mehazi

I nderuar kryeministër i Maqedonisë Zoran Zaev, nëse ju gjatë bisedës me palën greke pajtoheni që shtetin tuaj ta pagëzoni me Gornamakedonija, atëherë ju pyesim jo si shqiptar, po si qytetar i Maqedonisë, ku është, mbeti e shkoi Dolnamakedonija?, nëse nuk ekziston Dolnamakedonija, duhet ta dini e ta keni të qartë se në Gornamakedoninë tuaj më shumë banojnë shqiptarë sesa maqedonas. Në Gornamakedoninë tuaj janë qytetet e mëdha shqiptare: Shkupi me rrëthinë, Kumanova  me rrethinë, Tetova me rrethinë, Gostivari me fshatrat rreth e përqark, Kërçova me fshatrat, Dibra me fshatrat, fshatrat e Velesit; s'i përmendim shqiptarët e Manastirit e të fshatrave të Prilepit sepse këto i takojnë Dollnomakedonisë maqedonase.

Pasi në Gornomakedoninë tuaj banojnë më shumë shqiptarë pse atëherë zyrtarisht e ndërkombëtarisht të mos përkthehet e thirret edhe shqip Maqedonia e Epërme? Jo vetëm kaq, çfarë do bëhet me Desnamakedoninë bullgare e Levamakedoninë shqiptare?, çfarë me Maqedoninë e Përparme antike greke, shqiptare, jugosllave, po me të ardhmen, të mbasmen multietnike shumëkombëshe maqedone, shqiptare, turke, serbe, rome gornomakedonçiane? Pasi thoni se gjuha e dytë zyrtare në Maqedoni do jetë dhe gjuha shqipe, atëherë a s'është e drejtë e patjetërsueshme dhe e logjikshme që edhe shqiptarët ndërkombëtarisht ta pagëzojnë emrin e këtij shteti në gjuhën e tyre shqipe, p.sh. Maqedonia e Epërme?!

I nderuar kryeministër Zaev, kemi një propozim, besojmë se do pajtohen  të gjithë: maqedonasit, shqiptarët,  grekët, bullgarët, serbët, turqit, romët, me siguri dhe BE e SHBA-ja që Maqedonia në të ardhmen pa përkthyer në asnjë gjuhë tjetër të quhet GHYMISHMAKEDONIA, apo në maqedonisht SHARENAMAKEDONIJA përkthyer në shqip MAQEDONIAELARME?!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test