Marrja e kompetencave kryetarëve të komunave, nga MASHI, veprim sa politik po aq nënçmues! - Bota Sot
Marrja e kompetencave kryetarëve të komunave, nga MASHI, veprim sa politik po aq nënçmues!

Opinione

Marrja e kompetencave kryetarëve të komunave, nga MASHI, veprim sa politik po aq nënçmues!

Nga: Mehdi Memeti Më: 17 mars 2018 Në ora: 21:02
Mehdi Memeti

Në këtë kontekst, vendimi i MASH-it, për të shfuqizuar dhe poshtëruar skajshmërisht kryetarët e komunave opozitare, për t`ua  kufizuar  mandatet e tyre, është një veprim sa politik po aq edhe nënçmues,së paku kështu vlerësohet në opinionin e gjërë. Duke e bindur veten se marrja e kompetencave tër arsimit për 9 muaj,kryetarëve të komunave, demonstrojnë forcë qëndrore politike,duke e vërtetuar skajshmërisht papjekurinë politike .

Vlerësojmë se nuk ishte e nevojshme të ndodhë një gjë e tillë, për arsye se ngushtohet veprimtaria e vetqeverisjes lokale.Në vend që tu zgjerohen kompetecat komunave ,fatkeqësisht ndodhë e kundërta,po ua ngushtojnë ingirencat, që nuk është në interes të “ demokracisë”dhe të vendit.

 Ky veprim nga MASHI-i, kuptohet me përkrahje nga qeveria ,respektivisht MASHI-i, sjell dëshprim tek qytetarët,respektivisht votuesit që kanë votuar në zgjedhjet komunale.Po të kishte shkelje ligjire,siç thuhet nga MASH-i,le të merren masat sanksonuese  sipas ligjit ndaj kryetarit të komunës, por jo edhe  kompetencat për arsim. Kjo  është një ide vërtet e rrezikshme që po na ndodhë jo vetëm tani, por në vazhdimësi, për këta plot 27 vite . Këto veprime të gjertanishme politike me marrje të kompetencave, kryetarëve të komunave,veçanërisht të arsimit, vërtetë është bërë “demode”, kaç e fug-vine e hiç-, hiçe kët - vine at , jo rastësisht, kemi rënje të procesit mësimor, demoralizim të skajshëm të punonjësve arsimor,prindërve ,nxënësve,etj.

Ky është një lajm i keq për arsimin në Maqedoni ,në veçanti për shqiptarët.Veçanërisht, në momentet kur tentohet drejt reformave , me projekte nga më të ndryshmet evropiane. Është gjithashtu një lajm i keq edhe për Ndërkombëtarët.?

Kuptohet,vështirësitë e mbetjes në pushtet të BDI-së, e bëjnë të vetën, pavarësisht asaj se thiren në frymën e demokracisë,duke haruar vullnetin e popullit  që shprehet përmes zgjedhjeve të lira dhe të ndershme.Sa janë të ndrshme? Ngelet një temë dhe dilemë e madhe…

Njëherë e përgjithmonë duhet kuptuar politikanët tanë se: Pushteti”,nuk mund të bëhet pronë private,por ngelet vakëf, vetëm me qira. Pushteti ,duhet të jetë gjithmonë i kufizuar duke luajtur rolin e rëndësishëm për kuptimin e një demokracie liberale.Përjetojmë vërtetë një kohë, ku mosbesimi ndaj politikanëve është i lartë, të një establishmenti politik të korruptuar,që dalëngadal po vihet në pikëpyetje ?

 Përfundojmë: Se përpjekja e BDI-së,për ta ushtruar pushtetin edhe më tutje, që është  më se e saktë, por, kuptohet pa efektin e duhur, sepse fuqia nuk matet me forcë, por me padurimin e të tjerëve.Kjo i ngjanë një sistemi Stalinist,sa imponuese po edhe aq çnjerëzore,kështu së paku konstatojnë edhe ekspertë,opinion bërës,analistë si brenda edhe jshtë vendit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test