Ballkani lehtë mund të futet në flakë, me fjalët e Vuçiqit! - Bota Sot
Ballkani lehtë mund të futet në flakë, me fjalët e Vuçiqit!

Opinione

E diel, 21 tetor 2018

Ballkani lehtë mund të futet në flakë, me fjalët e Vuçiqit!

Nga: Fadil Maloku Më: 19 mars 2018 Në ora: 19:26
Fadil Maloku

1. Deklaratat e Vuçiqit sot, lidhur dialogun... se "shqiptarët janë të pabesë"...., unë i them se; serbët (po e parafrazoj akademikun tuaj, Dobrica Qosiq), kur janë në pyetje interesat e tyre shtetërore e kombëtare, edhe kur flasin të vërtetën, rrejnë, mashtrojnë dhe hipokrizojnë! Ndërkaq, ne shqiptarët mjerisht, të vërtetën tonë e vetëvrasim që në embrion, me "sharmin" e indolencës naive!

2. Kosova me modelin e Ahtisarit plus, (lexo; Asociacionin ala Vuçiq!), po i ekspozohet edhe më shumë rrezikut real (kur serbët vendas ta shpalosin opsionin e“autonomisë”, sipas kutit të Vuçiqit!) për ta humbur (mu shkaku i kësaj indolence naive) veriun e saj...

3. Rusia e putinizuar ka kohë që është duke e përgatitur opinionin e brendshëm dhe atë ndërkombëtar, për nevojën e krijimit të një preteksti, të fuqishëm, bindës dhe "argumentues", për paqëndrueshmërinë e kufijve midis Bosnjës dhe Serbisë, dhe Serbisë dhe Kosovës.

4. Në këtë skenar, me doza pak a shumë edhe apokaliptike për rajonin, opsioni i bashkimit me Shqipërinë (sipas modelit "Made i Crimea") do mbetet si duket si i vetmi opsion për shqiptarët! 

5. Por, sa është e vetëdijshme e "indolente" qeveria aktuale shqiptare, e sa e gatshme e "naive" ajo kosovare për sfidën historike, të radhës, këtë nuk mund ta dimë...

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test