"Loja e eshtrave" - Bota Sot
"Loja e eshtrave"

Opinione

"Loja e eshtrave"

Nga: Haki Bunjaku Më: 17 prill 2018 Në ora: 15:05
Haki Bunjaku

Është poema metaforë,kumbuese e bombastike e shkruar para dyzetepesë viteve nga poeti shumë i ndieshëm dhe pakëz bohem,i madhërishmi,Fahredin Gunga.

Sot e gjithëditën kjo poemë  u bë realitet,por realitet i hidhur.

Kur po na kthehen luftëtarët,edhe të masakruar nga demonët e faqës mizore,pas gjashtëmbëdhjetë vitesh,të mëshefur honeve të Sërbisë,deri në humbjen e identitetit të eshtrave. Kjo poemë rivitalizohet,prandaj edhe duhet të inskenohet!

Detyrimisht aktualizohet poema e përkrkyer,e vetmja e këtij lloji“LOJA E ESHTRAVE“ që u bën ballë edhe krijimeve të antikitetit.

Kështu bëhet arti,model që u përballon të gjitha kohërave.

Kështu lypset të jetë krijuesi,që më forcën e mendjes,me frymëzim e me intuitën krijuese,të gjurmojë me akribi,jo vretëm mbi të kaluarën,por edhe mbi të ardhmën!

Dhimbje e thekshme dhe trishtim mnerues,kur sheh eshtrat në arkivol,që mbase do të quhet epoka(historia)rrënqethëse,trishtuese e eshtrave.

Këta eshtra le ta plotësojnë(mallkojnë) biografinë e komandantëve dhe luftëtarëve të rrejshëm,të cilët luftën e panë vetëm në TV,ndërsa plaçkitjen turpësisht- në praktikë!

Por, krekosën si gjelat në pleh,duke hangër këmbë e duar,se gjëja,kanë qenë luftëtarë,por as në ëndërr jo!

Poeti këtu,me simbolikën meditative,ka parapa të ardhmën tonë shumë dramatike dhe tragjike njëherit.

Kjo poemë u aktualizua katërcipërisht në ditët e sotme,plot dhimbje,mallkim e gjamë,kur të zhdukurit,të masakruarit,pas gjashtëmbëdhjetë vitesh,po kthehen në tokën e tyre të shtrenjtë,për të cilën u  flijuan,po kthehen, mjerisht, vetëm si mbetje mortore,në arkivole.

Kur pashë në arkivolin e hapur eshtrat e vendosur në të,që pritet identifikim nga ADN-ja.U preka thellë në shpirt,Më iku gjumi,më la dëshira për shkrim e lexim.Kisha tension edhe nervor.Përplitesha në shtrat e grindesha më gjumin që nuk më vinte për të ma zbut tensionin dhe për të më kthye,mundësisht, në normalitet!

Vështirë rehabilitimi emocional,pas gjithë atyre ofkëllimave e pamjeve rrënqethëse të njerëzve të kriminalizuar nga kriminelët e Karpateve të llojit të Cikllopit!

Diku,mbas mesnate,fillova të rikujtoj e rirecitoj pjesë nga”Loja e Eshtrave",ato që kishin mbijetuar në mbamendjen time.U trishtova nga vetëvetja.Nga vetmia,që në raste të tilla të gllabron si hijenë.

U dobsova e u ligshtova keq,prandaj sillja dhe e risillja në mendje“Lojën e Eshtave“ që mund ta kem recituar edhe më zë.Dritarën e mbaj të hapur dhe recitimi im mund të jetë mbyt në zhurmën e automjeteve në qarkullim,apo ti ketë mnerue kalimtarët e rastit në rrugë!Ku pe di?!

…Duke luajtur eshtrat,ndërtuar kanë kullën e rrashtave

Duke luajtur eshtrat ndërtuar kanë Kullën e Babilonit…

Them:

- Duke luajtur eshtrat ndërrtuar kanë pallatet e turpit (pronësi e Haradinajve),të cilët për hajni e plaçkë barazohen me "Zotërinjtë Glembaj".

Sot,po them,duke luajtur eshtrat ndërtuar kanë kullat e kriminelëve,pallatet e tyre marramendëse,për të cilat askush asnjë fjalë,as tinëz vetëvetës nuk guxon ta thotë!

Duke luajtur eshtrat ndërtuar kanë pallatet e gangsterëve,( Haradinaj )

Duke luajtur eshtrat kanë ndërtuar shtëpinë e lotëve,shtëpinë e mjerimit.Dhe gati edhe Kullën e Kafkave.

Poeti,në kulm të mllefit na drejtohet:

… Secilit asht epnja nga një emër,se eshtrave shpejt u harrohet biografia…

A do të bëhet identifikim i saktë nga mbetjet mortore që secili i masakruar,të jetë i kompletuar me eshtrat e trupit që i përkasin dhe ta mbaj emrin e vet që të mos harrohet.

GATITU!

…Ushtar i rrufesë!

Gatitu para lojes së eshtrave! Gaditu!

 Në daç,a në mos daç,Gaditu!

A vlen kjo komandë edhe për ata që uzurpuan fronin e shtetit??!

A vlen kjo edhe për z.Sami Lushtaku,që nuk e nderoi presidentin dhe komandantin e ushtrisë,të ndriturin,profetin tonë-Dr.Ibrahim Rugova?!

Gjatë verës,në maj a në vjeshtë,në nëntor do të pregadis një recital,nga kjo poemë,qoftë me studentët e shkollës së lartë apo me nxënësit e gjimnazit apo me vullnet mirët nga të dy palët në qytetin e Gjilanit.

Kjo varet kryekreje nga shëndeti im që shpesh më befason për të keq.

Mbase dëshira e përkushtimi do të jenë mbi të gjitha!

Më dy mai jam në Gjilan,ku me entunziazëm do të bëj përzgjedhen e recitatorëve si dhe dramatizimin e tekstit për recitim!Kështu që më 10-12 qershor,për festën kombëtare ta praqes programin para publikut artdashës gjilanas

Të shpresojmë!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test