Tregim nga libri “Sekrete që nuk i mbaj për vete” - Bota Sot
Tregim nga libri “Sekrete që nuk i mbaj për vete”

Opinione

Tregim nga libri “Sekrete që nuk i mbaj për vete”

Nga: Sali Leka Më: 15 shtator 2018 Në ora: 12:26
Sali Leka

Me debat dhe bashkëbisedim me djemt dhe burrat me iradin ilmin dhe me betim guxim.

Me vajzat dhe gratë finsikë jetikë, viganesha eposike si Fratesha teuratike.

Edi Ramen dhe partinë socialiste e kanë besuar dhe e besojnë me vullnet vital dhe admirim.

Edmond Spaho, Enkelejd Alibeaj dhe Besim Ndregjoni kërkojnë dekomunistizimin dhe dënimin e krimeve të komunizmit.

Bësim Ndregjoni i vetshpallur president i unionit të përndjekurve politik ish aktivist zuzarist i frontit mizorist të internimeve të byrosë  politike komuniste enveriste ramiziste.

Me shumë admirim për Edi Ramën dhe qeverinë socialiste reformiste shembullore, që në vitin 2017 popullin shqiptarë e dekomunistizojë, Shqipërinë e ndau nga komunizmi, shoqërinë humaniste paqësore e largojë nga anarshizmi dhe kaotizmi, duke                      SALI LEKA                    

e drejtuar nga progresi jetik, zhvillimi kombëtar publik dhe modernizimi eposik i Atdheut të Skënderbeut, në vigjilje të jubileut, 550 vjetori i epokës ngadhnjimtare të Gjergj Kastriotit. Epoka shkëlqimtare triumfatore me jehonë pesë shekullore.

Kurse Edmond Spaho, Enkelejd Alibeaj dhe Besim Ndregjoni janë egërsuar me Edi Ramën dhe me qeverinë socialiste shembullore moderniste madhështore dhe gërhasin llomotisin, ulurasin për dënimin e krimeve të komunizmit, por nuk tregojnë asnjë emër komunisti gjakatari mizoristqë duhet burgosur dhe dënuar.

B. Ndregjoni ish resident intrasigjent i frontit mizorist antihumanist i kulakëzimeve, dhe internimeve të egra, të familjeve fisnike nacionaliste.

B. Ndregjoni spekullanti intrasigjent, prepotent dhe arrogant bashkë me kryetaren e frontit mëkatare Nexhmije Hoxha dhe zv/kryetarin Ismail Kadare kanë internuar, diskriminuar, dhe përsekutuar shtatë mijë e pesëqind djem dhe burra, vajza dhe gra, fisnike eposike, shtatëqind e pesëdhjetë intelektualë të kulturuar, njëqind e njëzet e pesë shkrimtarë të talentuar mendimtarë vizionarë midis të cilëve të njohurit dhe shokët e mi Fadil Paçrami, Hasan Petrela, Kujtim Spahivogli, Kasem Trebeshina, Kapllan Resuli, Dhimitër Xhuvani, Robert Vullkani, Minush Jero, Xhemal Broja, Ibrahim Uruçi, Piro Kuqi, Frederik Sokoli, Dhora Leka, Fatbardha Spahiu me kontribut të çmuar për drejtësinë dhe demokracinë, letërsinë dhe kulturën. Me kontribut të madh, për drejtësinë dhe demokracinë që gëzojmë sot dhe do ta gëzojmë, por na janë vërsulur me tërbim Edmon Spaho, Enkelejd Alibeaj dhe Besim Ndregjonispekullanti reziluck, urithki i shtrembërimeve i fallsifikimeve monstruoziste që bashkë me Nexhmije Hoxhën dhe Ismail Kadaren kanë përndjekur dhe internuar shkrimtarë dhe dramaturgë liberalistë modernist me drama teatrale dhe vepra letrare të mrekullueshme të dobishme shembullore për jetën njerëzore por i mbyllën, i censuruan, i masakruan në redaksitë e gazetave “Bashkimi, Drita, Zëri i Rinisë, Revista Nëntori”, dhe në shtëpinë botuese “Naim Frashëri” Tiranë.

Kryesia e frontit mizorist të përsekucionit komunist me kryetare Nexhmije Hoxha dhe zv/kryetar Ismail Kadare ishte e angazhuar për masakra makabre, gjakatare, anti njerëzore. Besim Ndregjoni aktivisti zuzarist i frontit Nexhmeist, as nuk e kanë burgos, as e kanë internuar, as e kanë damkos, por e kanë privilegjuar, dhe sot nuk duhet të spekullojë me të burgosurit e vërtetë politik, nuk duhet të shkeli mbi plagët e shkrimtarëve dhe intelektualëve, që përballuan skëterrin skurrik në muzgun marksist enverist.

B. Ndregjoni ka shtatë vjet, që gënjen, trillon, shtrembëron, zbraz gelbocka dhe broçkulla në faqet e dy gazetave dhe dy televizioneve të klikës mizoriste enveriste ramiziste në Tiranë.

Sot klika makabre enveriste ramizistenuk ka pushtet politik as juridik, pork a pushtet mediatik pasanik me fonde monetare të grabitura dhe shpenzon për botimin e gënjeshtrave dhe shtrembërimeve të rëndomta, të neveritura, duke fabrikuar zgërdhecka dhe mysibecka langare.

Kthetrat e tmerrshme të pushtetit politik kësaj klike makabre obskurantiste ia shkurtojë  Edi Rama me qeverinë socialiste në vitin 2013, viti i fillimit të demokracisë vërtetë, për popullin e shumë vuajtur shqiptarë mendimtarë vizionarë por Edmond Spaho, Enkelejd Alibeaj, Besim Ndregjoni bashkë me survejuesit persukack të tjerë janë egërsuar me Edi Ramen antikomunisti dhe anti mizoristi i betuar, guximtari eposik i admiruar, nga njerëzit fisnikë kreshnikë besnikë me kontribut të çmuar për drejtësinë dhe demokracinë shembullore që gëzojmë sot dhe do ta gëzojmë.

Ah sikur të ishin shtatëmijë e pesëqind të burgosur, të internuar dhe të përsekutuar politik antikomunistë dhe antimizoristë si Edi Rama guximtarë eposik viganik i shekullit XXI. Mendimtar vizionar iradin ilmin veratisin i përkushtuar për të drejtën, të vërtetën.

E drejta e vërteta janë jetike hyjnore dhe duhen thither dhe shijuar si lule biologjike qumështore aromatike.

Sali Leka cel: 068 38 55 304

Rrëzimin e komunizmit e kam parashikuar që në vitin 1978, por nuk e kisha menduar se mbas vitit 1993, do tu ngrente në piedestal anarshizmi kaotik i mënxyrës katruhës me britma dhe ulurima antikomuniste, duke mbuluar me ombrellën e skurrikizmit dhe sharlatanizmit monstruozist gënjështarët, mëkatarët, fajtorët, shtrembalarët, fallsifikatorët, zuzarët, langarët dhe censorët reziluck, gelbock të veprave letrare artistike, shembullore eposike të dobishme jetësore me vlerë shekullore kombëtare historike.

Veprat letrare dhe dramat teatrale të 125 (njëqind e njëzet e pesë) shkrimtarëve dhe dramaturgëve liberalistë modernistë të mbyllura të fshehura në redaksitë e gazetave “Bashkimi, Drita, Zëri i Rinisë“ dhe rëevista “Nëntori“.

Këto gazeta antihumaniste të sunduar dhe të komanduar nga survejuesit zgërdhec të sigurimit gozhduan dhe censuruan dymijë e shtatë qind e gjashtëdhjetë tregime dhe poezi të shkrimtarit Sali Leka dhe të shokëve të mi.

Sot këto gazeta antihumaniste, antidemokratike nuk funksionojnë, por veprojnë të tjera anarshiste kaotike të vetëshpallura të pamvarura, por në fakt janë pamvarucke të varura në çengelin e gënjeshtrave, gelbockave, shtrembërimeve, kamuflimeve, fallsifikimeve sofistike, monstruoziste kaotike tragjike.

Këto marifete dhe mysibete makabre i kanë përvetësuar në shekullin XX, shekulli i katranit, kur kishin pushtet politik dhe juridik mizorist tragjik kur sundonte dhe shtypte kupola e byrosë politike komuniste marksiste enveiste ramiziste që Edi Rama me qeverinë socialiste, bashkë me popullin që e ka besuar dhe votuar, nuk kanë për ta lejuar me u rikthyer kohën e skëterrit të shekullit XX. Jo, jo kurrë jo! Edmond Spaho, Besim Ndregjoni dhe të tjerë si ata të dy do të gumzhisin nga dëshpërimi, do të llomotisin nga hutimi, do të zhgarravisin nga marazi, do të cirrkimisin nga avazi, do të gurgurricin nga tërbimi, do të ulurasin nga përfundimi.

Do të lëngojnë dhe rrënkojnë nga ligësia, lakmia dhe egërsia obskurantiste.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...