Pse qasje dhe vendime selektive! - Bota Sot
Pse qasje dhe vendime selektive!

Opinione

E diel, 21 tetor 2018

Pse qasje dhe vendime selektive!

Nga: Tahir Ahmeti Më: 10 tetor 2018 Në ora: 12:53
Tahir Ahmeti

Qeveria e Kosovës miratoi kërkesen e MPB-së, për ndarjen e mjeteve shtesë për kompensimin e orëve shtesë për zyrtarët policorë të cilët kanë punuar jashtë orarit të punës, në vlerë prej 2 milionë e 600 mijë euro, një vendim ky i qëlluar dhe i merituar. 

Është lajmë mjaftë i mirë që po zbatohet ligji për kompensimin e orëve shtesë të kësaj kategorie punonjësish të sigurisë në Kosovë.

Por, pse zjarrfikësve si punëtorë të MPB-së, asnjëherë deri më tani nuk ju kanë kompenzuar ndrrimet e natës, orët jasht orarit, festat shtetërore dhe fetare? A duhet duhet të ekzistojë parimi i njëjtë me institucionet tjera publike në Kosovë, edhe me institucionet tjera të sigurisë, edhe me ato të sektorëve tjerë?

Ashtu sikurse e përcakton Ligji i Punës dhe ligjet  tjera, në këtë çështje nuk duhet të ndodh diskriminim dhe padrejtësi, as nuk duhet të ketë vendime selektive. Institucionet e Kosvës duhet t’i trajtojnë me dinjitet shpëtimtarët, ashtu siç edhe e meritojnë e jo të konsiderohen si kategori e rendit të dytë apo si kategori e punëtoreve që kerkojnë lëmoshë nga instucionet për punen e tyre të dinjitetshme që e bëjnë.

Ka kaluar kufijtë ky diskriminim i këtijë institucioni të rëndësishëm të sigurisë në Kosovë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test