Oroshi: Ushtria Arbnore lindi pas përpjekjeve shekullore - Bota Sot
Oroshi: Ushtria Arbnore lindi pas përpjekjeve shekullore

Kosova

Oroshi: Ushtria Arbnore lindi pas përpjekjeve shekullore

Nga: Bota sot Më: 18 tetor 2018 Në ora: 18:41
Nue Oroshi

Edhe opinionisti Nue Oroshi, ka uruar pas miratimit të ligjeve për ushtrinë e Kosovës.

Në një shkrim dërguar në “Bota sot”, Oroshi ka thënë se ushtria e Kosovës i ka rrënjët e thella, derisa ka përmendur me emra atdhetarët që luftuan për këtë ditë.

Ai ka uruar që ushtria të ecë me standartet e NATO-s dhe të ndërtohet me këshillat e ushtarakëve dhe gjeneralëve amerikanë e gjermanë në menyrë që të bëhet një fuqi mbrojtëse e Kosovës.

Reagimi i plotë i Oroshit:

Sot Parlamenti i Republikës së Kosovës mbështeti në mënyrë të plotë tri Projektligjet që i hapin rrugë formimit të Ushtrisë së Republikës së Kosovës. Urime Kosovë, urime shqiptari!Kjo ushtri e Kosovës i ka rrënjët e thella. 

Rrënjët e saj janë tek lufta që e bënë nacionalistët atdhetarë duke filluar nga Profesor Ymer Berisha, Ndue Përlleshi,Shaban Polluzha, Marie Shllaku, Mehmet Gradica, Ukë Sadiku, Bajraktari i Llaushes, Xhafer Deva, Ahmet Selaci, Kadri Bistrica, Bislim Bajgora, Gjon Sereqi, Mark Avdyli Ndreja dhe shumë e shumë atdhetarë të tjerë që luftuan për çlirimin e trojeve shqiptare.Duke vazhduar me pasë me rezistencën e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, si mburojë e qendresës heroike për çlirimin e Kosovës. Këta atdhetarë ja vunë bazat e para të Ushtrisë së Kosovës duke mbrojtur trojet tona etnike.

Pikërisht sot edhe u hap shtegu që Kosova ta ketë ushtrinë. Uroj që kjo ushtri të formohet dhe të ecë rrugës me standartet e NATO-s dhe të ndertohët me këshillat e ushtarakëve dhe gjeneralëve amerikan e gjerman në menyrë që të behet një fuqi mbrojtëse e Kosovës.Urime Shqipëri për forcimin e krahut të djathtë! Kjo lindje e vonuar dhe e vështirë u realizua sepse është një përpjekje shekullore për ta bërë ushtrinë tonë Arbnore.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...