Virusi politik i presidentit Thaçi-kancer i paevitushëm për politikën e Kosovës dhe institucionet e vendit - Bota Sot
Virusi politik i presidentit Thaçi-kancer i paevitushëm për politikën e Kosovës dhe institucionet e vendit

Opinione

Virusi politik i presidentit Thaçi-kancer i paevitushëm për politikën e Kosovës dhe institucionet e vendit

Nga: Ragip Guraziu Më: 6 nëntor 2018 Në ora: 12:13
Ragip Guraziu

Nuk ka dyshim se virusi politik i presidentit  Hashim Thaçit,që është bërë kancer dhe ka virisuar institucionet në përgjithësi,ka shtrirë rrënjët edhe në subjketet politike,që kjo u pa edhe në Kuvendin e Kosovës,ku deputetet si të pirë të ndar sipas subjketeve politike,e harruan patriotizmin dhe u sollën si të pirë,njëri thumbit e tjetri patkoi,arsyeja,mu ka mbush mendja se ky far presidenti  Hashi Thaçi mos valla është me zemër të brishtë dhe shtirret si s'po ndegjon,dhe për interesat tipike personale po do të falë tokë edhe Serbisë,t'ia luj megjet Kosovës ta cungoj shtetin e Kosovës,siç veproi edhe me Malin e Zi me 8200 hektar tokë.c

Ngadal beg se ka hendek...

Asnjë institucion  shtetror të Kosovës dhe asnjë parti politike nuk po mundet të rehatohen nga ky virus politik të Hashim THaçit,që më vonë u bë edhe kancer,shtriri rrënjët në institucione dhe gjithë spektrit politik institucional shtetëror në Kosovë.

Pas aksionit të ROSU: Shqiptarët janë 8 milion në Ballkan dhe nuk mund të shpërfillen më! Ish gjenerali i ushtrisë shqiptare, Dritan Demiraj, i cili ka mbi vete mbi 10 misione ne Afganistan, disa libra te shkruara nga ana e tij, tashmë në detyrë të trajnuesit kundër terrorizmit në Amerikë, është ndjerë i lumtur pas veprimit të forcave “ROSU” për të ndalur trenin ilegal serb të hyjë në Kosovë.

Ndryshe,

Një femër e quajtur Shqipja thotë kështu;e dijmë se pas rënjes së Adem Jasharit me pjesen më të madhe të familjes nënë, baba, vëllan nipa mbesa e gra të familjes Jashari 52 sosh askush nuk jep asnjë shkrim, apo udhërrefim se si u riorganizu UÇK-ja,te gjithë e dijm se pas rënjes se Jasharëve situata u përkeqsu dhe u kriju një heshtje që të vriste, deri me sot ende se kam ndegju, lexu se kush e vazhdoj aty ku e perfundoj vepren e tij mbinjerzore Komandant ADEM JASHARI deri sa të frymoj edhe shqiptari i fundit në këtë botë kjo dotë jetë vepra më volumunoze në bote!

Ndalja e treni serb në Rashkë

Tani treni ilegal serb u ndal ne Rashkë, dhe posa e morren vesh ata që ishin në te duke udhtuar serb e rus se në Kosovën e Adem Jasharit nuk hyret edhe lehtë, i kishte kap paniku,këtë e dëshmonë edhe vozitsi i trenit në një deklarat të tij. Po jo veç këtë por e gjithë pushtetarër serb, duke filluar nga Qeveria e deri te më i rendomti qytetar i Serbisë.

Po pas kësaj, të këtij ndalimi të këtij treni, dhe pasi u kuptua se treni u kthye prap për Beograd, filluan debate televizive dhe komente në facebook se kush e ktheu treni prap nga kishte ardhur?!

Krahu i Kryeministrit të asaj kohe, Isa Mustafa,thonin Qeveria, ata të Presidentit Hashim Thaçit, thoni Presidenti THaçi, e kështu me radhë. Po kjo nuk është risi për ne shqiptarët edhe si komb në të gjitha rastet dojmë primatin e të parit, si në luftra ashtu edhe në paçe. Po ky është një virus shqiptar që tani është bërë edhe kancer.

Forcat Speciale të Policisë së Kosovës të njohura si ROSU, Qeveria, Presidenca Ministria e Brenshme, dhe gjithë institucionet tona e bërën atë që kishin të derjtën të bënin se Kosova është shtet me Kushtetut, ligje e nene, dhe  i shtangën edhe udhëhesin serbe dhe besa edhe atë Ruse,dhe merita e të gjithëve dhe kështu ju treguam të gjithëve se ne jemi shtet dhe do të mbrojmë atë dhe askush nuk ka të drejtën e cenimit të territorit të shtetit të Kosovës.

Këto forca u mobilizuan me armatim të rëndë dhe ia mësyn pikës kufitare Jarinë që ta ndalin trenin serb, që ilegalisht tentonte të hynte në Kosovës.

Shumë qytetarë të Kosovës janë shprehur edhe njëherë krenar me njësitin elitë të Policisë së Kosovës,por edhe ata që kanë pas kopetenca për të dhënë urdhëra ROSU,që u mundësua që treni ilegal të mos lëviz më larg se në Rashkë (Serbi). Tashmë ishte dhënë urdhër që treni të kthehet në Beograd.

Gjenerali Demiraj pas aksionit të ROSU: Shqiptarët janë 8 milion në Ballkan dhe nuk mund të shpërfillen më! Ish gjenerali i ushtrisë shqiptare, Dritan Demiraj, i cili ka mbi vete mbi 10 misione ne Afganistan, disa libra te shkruara nga ana e tij, tashmë në detyrë të trajnuesit kundër terrorizmit në Amerikë, është ndjerë i lumtur pas veprimit të forcave “ROSU” për të ndalur trenin ilegal serb të hyjë në Kosovë.

Serbia e Rusia e kuptuan se me Kosovë nuk ka më lojë..

Ka mbaruar koha u tha e nuk do më të përseritet historia e njëjtë e shqiptareve në mes vete,si në Luftën e Dytë Botërore dhe mbas saj,ku shqiptarët i bënin pikë e pesë,thotë populli.

Serbia duket se do të shfrytëzojë çdo mënyrë që t`i realizojë planet e saj në Kosovë. Ardhja e një linje hekurudhore nga Beogradi në Mitrovicë, menjëherë pas arrestimit të liderit të AAK-së Ramush Haradinaj, është një hap tjetër që e shtyn Kosovën të mendojë më mirë se si të veprojë kundrejt Serbisë.

.“Serbia ka një plan për Kosovën dhe ata provojnë t`i realizojnë në çdo mënyrë planet e tyre. Me thënë të drejtën, unë jam përfaqësuese e boshnjakëve dhe duke e parë se në çfarë gjendje është Bosnja, kam frikë për çdo gjë në Kosovë tash. Për shembull edhe arrestimi i zotit Haradinaj. Ne si shtet duhet të mendojmë pak më shumë për çdo hap që po e bëjmë sa i përket Serbisë. Në  Bosnje kemi një situatë kaotike me Republikën Serbe dhe Dodikun. Ka një tension shumë të madh. Kosova nuk duhet ta përsërisë historinë e Bosnjës”, u tha edhe kjo.

Por dikush akuzoi presidentin e Kosovës, Hashim Thaçin  duke thënë se atë që është fituar me luftë po e humbin në paqe.

”Serbia e cila me 1999 iku nga Kosova e mudur nga lufta e UÇK-së dhe NATO-s, po kthehet pas 18 viteve me tren. Turp H.TH  duke shkelur mbi gjakun e derdhur për Kosovë po e rrezikoni atë që është fituar me luftë dhe po e humbeni në paqe”

Putin do marrëveshtje mes sllavëve për coptimin e Ballkanit

Kjo veç po shifet se Serbia jo rastësisht e do Ramushin në Beograd,jo rastësisht nisi Trenin për Kosovë,jo rastësisht Carat e Serbisë,permendoret dhe bustet e tyre në Veri të Mitrovicës dhe në Graçanicë,e çka tjetër na duhet neve ta kuptojmë se Serbia po mendon ta pushtoi Kosovën në tërë anët,por nuk do mundet kësaj radhe dhe ansnjëhere.

Pas popujve sllavë qëndronte Rusia e Carit Nikola II që kishte nxitur marrëveshje mes Serbisë, Bullgarisë dhe Rusisë. Marrëveshja merrej me ndarjen e territoreve nëse do fitonin kundër Perandorisë Osmane,gjatë luftës së parë Botërore.

Por Hasha,Hashim Thaçi na doli prap në skenë me këto maliverzimet e tij, me primatin e tij,gjithmonë ai të jetë i pari?!

Ai në një emision televizive, këto ditë tha; '' unë jam ai që e kamë kthyer treni e Serbisë prap?! tani me këtë primat Hashim Thaçi po dështon rëndë në politikën e tij,siç po na hedhë hi syve se ai do bëhet ''SUPERMENI'',i Kosovës,mbi luftën e UÇK-së,mbi komandantin legjendar,Adem Jasharin,familjes Jashari dhe Jasharave të tjer.

Loja e THaçit tani është kuptuar edhe nga ndërkombëtarët dhe aleatët tanë, si Amerika,dhe herokur THaçit do i ngulet gozhda mbrapa,thotë një fjalë popullore shqiptare,por atëhere do jetë vonë për të ardhmën e Kosovë dhe më së shumti do pësojmë ne vet mbi kurrizin tonë dhe askush tjetër.

Supermeni- THaçi,egjeli i Kosovës...

Nuk ka dyshim se virusi politik i presidentit  Hashim Thaçit,që është bërë kancer dhe ka virisuar institucionet në përgjithësi,ka shtrirë rrënjët edhe në subjketet politike,që kjo u pa edhe në Kuvendin e Kosovës,ku deputetet si të pirë të ndar sipas subjketeve politike,e harruan patriotizmin dhe u sollën si të pirë,njëri thumbit e tjetri patkoi,arsyeja,mu ka mbush mendja se ky far presidenti  Hashi Thaçi mos valla është me zemër të brishtë dhe shtirret si s'po ndegjon,dhe për interesat tipike personale po do të falë tokë edhe Serbisë,t'ia luj megjet Kosovës ta cungoj shtetin e Kosovës,siç veproi edhe me Malin e Zi me 8200 hektar tokë.OPINIONEE hënë, 05 nëntor 2018

Hashim Thaçi qka pështynë e lëpinë

Mbane në mend emisionin e gazetarit Blend Fevziut, musafir kishte presidentin e Kosovës, z.Hashim Thaçin,vetëm një hipokrit i kategorisë së presidentit mundet të flasë para opinionit, atë që e di edhe vetë se është qind për qind e parealizueshme, kur ai thotë;'' unë du me lyp-jo me dhënë'', kjo kishte me qenë mirë, por vetë Thaçi është në dijeni për gjitha këto që nuk do i arrij dhe opsionin e la dorheqjet nga të gjitha postet qe i ka patur deri më tani, duke menduar se kjo e pështonë nga Gjykata Speciale, e duke u hedhë hi syve qytetarëve të Kosovës, siç thotë populli, fjalë e urtë popullore.

''Kaherë qytetarët e Kosovës kanë dyshuar tek presidenti për të drejtën të jetë i informuar se qfarë është duke ndodhur me Atëdheun e tyre, apo vetëm një njeri i vetëm ( në këtë rast Hashimi) të merr vendimet?! Serbia don Autonomi për vendet e banuara me serb në Kosovë.... e kjo do të thotë se serbët vetëqeverisin ashtu siq dojnë vet. Ndjekur të dretave të autonomisë, populli vendos të hjekë autonominë dhe të krijoj Republikë ( siq ishte rasti i Kosovës në brendësi të ish-Jugosllavisë). Presheva, Bujanovci, Medvegja janë pjesë të Serbisë të banuara me Shqiptarë... Serbia me plot qejf do jepte këto tri pjesë për 18 pjesë tjera në mbrendësi të Kosovës. Pra 18 me 3..... qdo fëmijë i vogël e din që diç nuk është në rregull!!!! Pra popull, nuk mbjelli urrejtje apo nuk thrras për nonjë revoltë, por ndalojeni këtë të qmendur se do ta sjell shkjaun prap në prag të derës''........ dhe do të jetë më zi se sa në kohën e Millosheviqit!!!!!!!

 Pokonsideroj se për këto kompromise që po përgatiten dhe pranohen apriori nga pushtetarët tanë, asnjëherë nuk mund të fajësohet faktori ndërkombëtar. "Çka na ka faj Gjermania, Britania e Madhe, Franca, ShBA-ja etj., kur vetë kreu i Republikës këmbëngul në pazaret territoriale për interesat personale?!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...