Serbia nisë propagandën (qeveritare) përmes letrës në të gjitha vendet e botës kundër Republikës së Kosovës - Bota Sot
Serbia nisë propagandën (qeveritare) përmes letrës në të gjitha vendet e botës kundër Republikës së Kosovës

Opinione

Serbia nisë propagandën (qeveritare) përmes letrës në të gjitha vendet e botës kundër Republikës së Kosovës

Më: 8 nëntor 2018 Në ora: 20:39
Skënder Karaçica

Regjimi antishqiptar i Serbisë fashiste nuk po e ndalë propagandën antishqiptare dhe kundër Republikës së Kosovës,që përmes një letre që do të nisë për të gjitha vendet e botës,regjimi serb përmes vajtimit(diplomatik)po mundohet të krijojë barometrin për kinse ,,shpallja e Kosovës Republikë,,na qenkash kundër të drejtës ndërkombëtare(sic!).

Lidhur me pavarësinë e Kosovës dhe a janë ,,shkelur ligjet,,ndërkombëtare sipas ankesës së Serbisë në Gjykatën Ndërkombëtare në Hagë,kjo tregon më së miri kur ky organ i lartë i drejtësisë ndërkombëtare pati thënë se në asnjë rrethanë shpallja e pavarësisë së Kosovës nuk i ka shkelur ligjet ndërkombëtare(!).

Atëherë çfarë po kërkon regjimi serb në Beograd,që përmes një ,,letre,,të njoftojë botën (demokratike)se shpallja e Kosovës dhe populli shqiptar e pakeshin ,,shkelur,,ligjet e njohura ndërkombëtare për shtetin e lirë të Kosovës.

Do të ishte mirë që menjëherë MPJ-së e Kosovës,sikundër përgjigje ,,letrës,,së qeverisë së Serbisë për qeveritë në tërë botën të kundërpërgjigjet për nisjen e vendimit të Gjykatës Ndërkombëtare të Hagës,që ishte përgjigje në ankesën e Serbisë për shpalljen e Republikës së Kosovës që,sipas këtij institucioni të lartë ndërkombëtar të drejtësisë në Hagë(po i referohemi vedimit unanim)se shpallja e Republikës së Kosovës nuk i ka shkelur ligjet e të drejtës ndërkombëtare për liri dhe pavarësi të shtetit të ri të Kosovës.

Do të ishte mirë që përmes një note të protestës të reagoj Republika e Kosovës në institucionet e BE-së dhe në Washington,në mënyrë që Serbia të ndalë skenarët e njohur tash e dy shekuj  kundër popullit shqiptar dhe Kosovës nëpër botë,kur e kur ajo vriste e digjte tokën e Kosovës,e ditën vajtonte përmes propagandës ,,paësore ,,para dyerëve të kancelarive diplomatike nëpë botë.

Tash e njëzetë vjet (1999)shqiptarët dhe serbët janë ndarë njëherë e përgjithmonë,nuk ka se çfarë kërkon Serbia në shtetin e lirë të Kosovës.Me ligjet kushtetuese të saj pakica serbe i ka të drejtat që nuk i ka asnjë pakicë tjetër në BE dhe në botë,madje më shumë se sa populli shqiptar në hapësirën e vet etnike në Maqedoni.

Duhet që me çdo kusht ,,letra,,e qeverisë së Serbisë për informimin e qeverive nëpër botë të demantohet me argumentin e fortë të vednimit unanim të Gjykatës së Drejtësisë Ndërkombëtare në Hagë,ku thuhet se shpallja e Republikës së Kosovës(2018)nuk ka shkelur ligjet e të drejtës ndërkombëtare dhe kështu regjimi serb në Beograd të mbyllë dosjet e propagandës,vajtimin politik dhe të mbyllë gojën para popujve dhe qeverive të botës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...