Krimi i montuar në pushtet, në politikë dhe në drejtësi - Bota Sot
Krimi i montuar në pushtet, në politikë dhe në drejtësi

Opinione

Krimi i montuar në pushtet, në politikë dhe në drejtësi

Nga: Ragip Guraziu Më: 11 nëntor 2018 Në ora: 14:45
Ragip Guraziu

Përfshirja masive në këtë ndërmarrje kriminale të kultivimit të trafikimit të drogës të organizuar nga mafia e politikës dhe drejtësisë, fatkeqësisht tregon se  në Kosovë, vetë politika me pushtetin, vetë drejtësia dhe paraja e pistë, të tria këto janë vetë krimi që sundon shtetin dhe shoqërinë. Kjo veprimtari kriminale dhe droga janë shndërruar në një sëmundje të rëndë sociale.

Skandali na kujton faktin se në Kosovë fare lehtë u harrua vjedhja e drogës, dhe e arit në zyrat e Policisë së Kosovës, dhe sot e kësaj dite askush nuk doli para ligjit. Një shpresë e vetme e kapjes së këtyre rrjeteve kriminale shihet tek Gjykata Speciale, pasi Prokuroria në Kosovë as që ka bërë dhe as nuk guxon të bëjë hetime dhe as një hap të vetëm për të zbardhur rrjetet e krimeve të organizuara, që po bëjnë kërdinë ngjashëm.

Politikanët e inkriminuar në korrupsion, trafiqe droge, janë inkorporuar në bizneset më fitimprurëse. Njëjtë është edhe në Kosovë, ku rrjetet e drogës, kontrabandës, korrupsionit, evazionit dhe krimit të organizuar nuk janë raste të ndara, por pjesë e rrjetit të krimit të organizuar të vetë politikës së inkriminuar në ato rrjete kriminale, si në nivelin qendror, po ashtu edhe në atë lokal kriminal. Siç thuhet, nga Raporti konfidencial i OSBE-së (Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë), që nga shtatori i vitit 2015, fliste me emra konkretë të deputetëve të Kuvendit dhe politikanë nga të gjitha nivelet dhe të të gjitha partive politike që dyshohen për lidhje kriminale deri tek grupet mafioze në vend dhe jashtë tij. Tani lindin dyshimet pse u fshehën dyshimet që një rrjet i tillë të ketë shtrirje edhe në Republikën tonë.

Kjo nuk ndodh vetëm në Shqipëri, por edhe në Kosovë, ku politikanët e inkriminuar në korrupsion, trafiqe droge dhe lloje të tjera të krimit të organizuar, janë inkorporuar në bizneset më fitimprurëse dhe kamufluar në grupe interesi e organizata gjithfarë, në të cilat ende po dëshmohet se është tepër e vështirë për t'u hetuar, për t'u zbuluar dhe për t'u vërtetuar fajësia e tyre. Kështu edhe paratë që grumbullojnë me metoda mafioze, ata mund t'i pastrojnë në mënyrë tejet të rafinuar dhe, siç edhe është përfolur disa herë, ata për të pamundësuar hetimet ndaj tyre, pjesën kryesore të pasurive të paligjshme i transferojnë jashtë shtetit në konto të koduara apo edhe regjistrojnë në emër të bashkëfamiljarëve, të afërmve dhe bashkëpunëtorëve të besueshëm me të cilët edhe mund të ndajnë pjesërisht interesat.

Shumë nga biznesmenët shqiptarë në Shqipëri dhe në Kosovë, të lidhur me trafiqe të paligjshme dhe krim të organizuar, për të qenë sa më afër njerëzve udhëheqës dhe qendrave të vendosjes dhe për të siguruar në këtë mënyrë sa më mirë pasuritë e tyre, kanë hyrë në politikë, si dhe kanë hapur kompani reale e fiktive për të marrë tenderë publikë dhe për të pastruar kështu më lehtë edhe paratë, pasi edhe sipas Raportit të OSB-së, pastrimi i parave është një nga bizneset më fitimprurëse".Fakti që Shqipëria është shndërruar në një kanabistan të drogës, rrjetin e së cilit e drejton dhe e kontrollojnë funksionarë të lartë të drejtësisë, i involvuar dhe ishministri i Brendshëm S. Tahiri me kompani tregojnë degradimin skandaloz të qeverisjes dhe tërë sistemit në Shqipëri. Përfshirja masive në këtë ndërmarrje kriminale të kultivimit të trafikimit të drogës të organizuar nga mafia e politikës dhe drejtë- sisë, fatkeqësisht tregon se në Shqipëri dhe në Kosovë, vetë politika me pushtetin, vetë drejtësia dhe paraja e pistë, të tria këto janë vetë krimi që sundon shtetin dhe shoqërinë. Kjo veprimtari kriminale dhe droga është shndërruar në një sëmundje të rëndë sociale. Krimi i montuar në pushtet, në politikë dhe në drejtësi është njëkohësisht edhe shumë i fortë financiarisht, gjë që mundëson dominimin, manipulimin dhe zgjedhjen edhe të politikës dhe të politikanëve.

Disa familje mafioze kontrollojnë gjithçka "Pa më të voglin dyshim, eshte thënë pa reshtur se në Kosovë janë katër -pesë familje mafiozësh, që janë të lidhura me krimin e drogës dhe këto familje janë po ashtu të lidhura ngushtë me shumë banditë dhe kryebanditë që nga majat e shtetit deri te bandat politike. Këta narkomanë i kanë rrugët e hapura dhe pa kurrfarë kontrolli nëpër dogana që hynë pa therë në këmbë. Ky krim është i organizuar tejet mirë dhe me përpikëri nga kriminelët e drogës dhe shtetit kriminal..., po e përsëris se janë bashkë kriminelët e drogës dhe kriminelët e shtetit". Edhe autori i këtij shkrimi vetëm sa e përforcon një bindje të tillë. Ministri Saimir Tahiri është një produkt i pritshëm që sjell alkimia e Edi Ramës. Ndryshe, edhe politika në Kosovë, dihet mirëfilli që është politikë e inkriminuar dhe bashkëpunuese me rrjete të tjera kriminale drogash....

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...