“Korigjimi”, taksat dhe arrestimet s’i shkojnë përshtati Kosovës, po veç Serbisë - Bota Sot
“Korigjimi”, taksat dhe arrestimet s’i shkojnë përshtati Kosovës, po veç Serbisë

Opinione

“Korigjimi”, taksat dhe arrestimet s’i shkojnë përshtati Kosovës, po veç Serbisë

Nga: Fadil Maloku Më: 24 nëntor 2018 Në ora: 09:12
Fadil Maloku

1. Nëse, qëndrimi vendimarr?s (taksa mbrojtëse 100% dhe arrestimet e qytetarëve serb të dyshuar për implikime në atentatin ndaj liderit Oliver Ivanoviç) ka pretendime të hyj në funksion të krijimit t? ndonj? pqreteksti djall?zor për ta tensionuar gjendjen në Kosovë, e me këtë edhe krijimin e pretekstit tjetër artificial për ta “agumentuar” nevojën e vazhdimit t? odisejad?s s? Projektit t? “korigjimit”, atëherë, shihet sheshazi se; Thaçi, e ka ndërmend ta qoj deri në fund idenë dhe nisur me Vuçiqin dhe Ramën (e t? financuar dhe projektuar nga “ekspertiza” sorosiane).

2. Por, nëse këto dy veprime të ekzekutuara nga qeveria aktuale dhe prokuroria e shtetit, kanë pasur qëllim dhe imperativ ekskluzivitetin e çështjes së ngritjes s? rejtingut të koalicionit qeveris?s, atëher?, veprimet e tilla shum? shpejt do shndrrohen në nj? mashtrim të radh?s.

3. Dimensioni tjetër i këtyre veprimeve, mund t? këndëvështrohet edhe nga aspekti i krijimit të atmosferës së brishtë në sferën e siguris? dhe stabilitetit (lexo; destabilizimit të kontrolluar!)të rajonit të Ballkanit Perëndimor. Q?llim dhe imperativ, me siguri i forcave destruktive rajonale, kontinentale, e por pse jo edhe atyre globale...Kështu që ngjarjet e fundit duhet shikuar nga shumë këndëvështrime, dhe me një gjakftohtësi racionale, nëse natyrisht dojmë ta kemi një tabllo më reale. Fatkeqësia e gjitha këtyre “skenarëve” hipotetik, qëndron vetëm në alibinë e asaj; se çka përfiton Kosova, e jo individët, apo partitë politike. Sepse, asgjë nuk ështe e rastësishme në këto zhvillime e procese...

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...