Kur gruaja e një mafiozit dhe kriminelit këndon në veriun e Mitrovicës ?! - Bota Sot
Kur gruaja e një mafiozit dhe kriminelit këndon në veriun e Mitrovicës ?!

Opinione

Kur gruaja e një mafiozit dhe kriminelit këndon në veriun e Mitrovicës ?!

Ragip Guraziu Nga Ragip Guraziu Më 11 dhjetor 2018 Në ora: 16:06
Ceca duke kënduar

Gruaja e  shefit të mafisa serbe, Zhejlko Raznatoviq,i njohur si Arkani, Svetlana  Raznatoviq, ngushëlloi serbët me këngët  e saj popullore serbe për ushtrinë e Kosovës, zbuloi edhe një herë se në veriun e Mitrovicës kemi të bëjmë me një strukturë serbe-kriminale, e jo me realitetin..

Shkruan ;Ragip Guraziu

Ceca erdhi në veri të Motrovicë, me këngët e saja t'i ngushëlloi serbët për Ushtrinë e Kosovës...Ceca ishte gruaja e shefit të mafias serbe, Zhejlko Raznatoviq, i njohur si Arkani. Arkani ishte udhëheqës paramilitar dhe vrasës i mijëra shqiptarëve në luftën e Kosovës. Ai u vra në rrethana shumë misterioze më 15 janar të vitit 2000 në hotelin Plaza në Beograd. Pas vdekjes së tij, Ceca u zhduk nga mediat për një vit. Por megjithatë Arkani i la Cecës dy fëmijë dhe 14 milionë euro. Këngëtarja serbe, Svetlana Raznatoviq këto ditë ka performuar disa këngë folklorike serbe në veri të Mitrovicës në Republikën e Kosovës, dhe këngët e saj ma  shumë  ishin ngushëlluese për serbët e veriut se sa  performimi i këngëve popullore.

Serbët, kundrejt veriut të Mitrovicës-kriminelëve,  janë për të jetua në Kosovë nën ombrellën e Kushtetutës të Kosovës dhe njohjws si shtet...

Ceca nuk pati adhurues shumë dhe një grua q'të bënte tjetër, deri sa edhe ishte gruaja e një krimineli mafioz serbë, që e gjithë bota e njohin me një emër si të shtazëve, Arkan.

Kush ishte  Zhejlko Raznatoviq-Arkan?!

Zeljko Raznatovic u lind në qytetin e vogël slloven Brezice më 17 prill, 1952 dhe ai ishte i mirënjohur te policia e shumë vendeve nëpër Europë në kohën kur filloi konflikti jugosllav.

Ai u arrestua fillimisht në Beograd më 1966 për vjedhjen e kuletës së një gruaje dhe kaloi një vit në paraburgimin e të rinjve, përpara se të shkonte në Europën perëndimore në ’70 dhe t’i hynte një dekade kriminale.

Në vitet 1973 dhe 1983, ai u hap me një seri dënimesh dhe mandat arrestesh për grabitje banke, grabitje dhe tentativë vrasje në Belgjikë, Norvegji, Suedi, Gjermani, Australia, Zvicër dhe Itali. Ai ia doli t’ia mbathte nga shumica e burgjeve ku mbahej.

Pasi u kthye në Serbi, ai u bë lider i tifozëve të futbollit në Beograd Ylli i Kuq, “Delije”, që do ta njihte me disa nga Tigrat e tij të ardhshëm. Gazetari Filip Svarm, që ka studiuar nga afër Arkanin, tha për BIRN se shërbimi shtetëror i sigurisë në ministrinë e brendshme serbe e ngarkoi atë me themelimin e njësisë në vjeshtën e 1990 për të kryer “operacione të errta” në Kroaci. 

Gruaja e kriminelit serb Zheljko Razhnjatoviq, i njohur me nofkën Arkan, Svletana Razhnjatoviq-Ceca qëndroi të shtunën në Mitrovicën e Veriut, ku mbajti koncert para disa serbëve të atjeshëm. Këngëtarja e turbofolkut serb erdhi në Kosovë, përkundër se Ministri jonë i Kulturës kishte thënë fjalë të mëdha se ajo do të bllokohej në kufi. Por, ajo e qetë arriti në Mitrovicë ku edhe e mbajti koncertin e saj. Madje thotë se policët shqiptarë i kërkuan foto asaj.

“Tigrat” e Arkanit, “djemtë” e Frenkit dhe “shqiponjat e bardha” të Sheshelit, të gjitha së bashku janë paraqitur në Skënderaj të Drenicës në Kosovë në janar të vitit 1998. Arkani, kapiten Dragani (një shtetas australian me origjinë serbe) dhe kontratnikët rusë operuan së bashku, duke bërë shumë krime në luginën e Drenicës, që u bënë në dimër dhe në pranverë të vitit 1998. Në fillim të marsit 1998 kontratnikët rusë të njësive shtetërore jugosllave morën pjesë në masakrat që u bënë në Prekaz të Ulët. Ky operacion, nën pretekstin e sulmit kundër njësive të UÇK-së, zgjati disa ditë dhe përfundoi më 5 mars. Në qershor 1998, kontratnikët rusë i identifikuan edhe një herë në Kosovë kur anëtarë të LDK-së, me anë të radiolidhjeve, vërtetuan që disa ushtarë në uniformë të gjelbërt të Ushtrisë Jugosllave flisnin rusisht në rajonin e Deçanit. Dëshmitarët shqiptarë në verë të vitit 1998 tregonin se kontratnikët rusë bartnin maska në fytyrë dhe flisnin në rusisht në fshatin Korenicë, ku i vranë 4 meshkuj shqiptarë dhe ua dogjën shtëpitë. Një mercenar rus, 40-vjeçar, duke përdorur emrin Igor Novikov, e që më herët kishte shërbyer në JNA në Bosnjë, luftoi edhe në Kosovë. Sipas Novikovit, kontratnikët rusë kanë qenë në detyrë në Kosovë nga vjeshta e vitit 1998.martë, Dhjetor 11, 2018 Historiku i Koha Jone Kontaktoni     

Po kush është këngëtarja e njohur Svetlana ''Ceca'' Raznatoviç

Gruaja e Arkanit kapet në momente intime, edhe pse kishte premtuar edhe publikisht se nuk do e tradhtoje burrin asnjëherë pas vrasjes se tij. 

 Këngëtarja e njohur Svetlana "Ceca" Raznatoviç, pas vdekjes së bashkëshortit të saj, famëkeqit Arkan, nuk ka bërë publike asnjë lidhje të saj duke u shprehur se nuk e ka tradhtuar burrin e saj, por në internet po qarkullojnë disa foto që e tregojnë Cecën në momente intime.

Këngëtarja nuk i ka komentuar ende, por thuhet se janë publikuar nga disa persona të paautorizuar që përfliten se i kanë hakur telefonin.  Fotot janë të ndara nga videoja, ndërsa nuk dihet ende se kush është mashkulli. Ka zëra që thonë se më vonë do të postohet edhe videoja.

Zeljko Raznatoviç, i njohur nga të gjithë si Arkan, ka qenë një kriminel lufte dhe komandant i forcave paramilitare serbe në luftërat e Ballkanit. Ai u vra në janar të vitit 2000 në Beograd. 

 Ish-bashkëshortja e Arkanit ka rënë pre e vjedhjes nga hackerat. Mediat serbe kanë publikuar fotot e mëposhtme, duke shkruar se shumë shpejt do të dalë edhe video e plotë.

Gruaja e kriminelit të njohur ka deklaruar më parë se do t’i qëndrojë besnike atij pas vdekjes, por në video ajo duket duke bërë seks me një të panjohur.

Svetlana Razhnatoviç- Ceca ( lindur. Veliçkoviç; Zhitoragjaa, 14. qershor 1973) është  këngtarja  serbe,muzikës popullore etj. Ceca karjerene  esaj e ka filluar që nga 15 vjeqare.

Ceca njihej tani si tradhtare ndaj burrit se saj në serbi e gjetiu,20003 është burgosur dhe pastaj liruar me rastin e vrasjes se Zoran GJingjiqit, pasi në villen e saj  ku kishte bakuar edhe Gjingjiqi janë gjetur shumë armë dhe municionet senet luftarake.

Me 19 shkurt ajo martohet me Zheljko   Razhnatoviqiçin-Arkanin. Dhe kanë një djal 10 vjeqar, që quhet Vejlka, lindur dhjetor të 1996.  dhe më pastaj  në më 25 maj të vitit 1995, ka lindur edhe vajzën Anastasiju 25 vjeq.

1988—1990:  Karriera e saj si muzicente

Svetlana filloi të këndoj qysh kur ishte 9 vjeçare për herën e pra para publikut, dhe 13 vjeçare është paraqitur në një hotel të Malit të zi kur ishte në pushime verore atje. Dhe albumi i saj i parë është realizuar me 1988.

Svetlana një këngëtare që u martua me një kriminel, që pas vrasjes se burrit te saj, që i kishte premtuar se edhe ne qoftse vritesh nuk do të tradhtoj kurrë, ajo prap se prap u zu në mardhaje intime me një mashkull siç ka kapur aparati filmues, dhe edhe me kamera në disa vende e lokale duke vjedhur -hajni.

Ceca erdhi në veri të Motrovicë, me këngët e saja t'i ngushëlloi serbët për Ushtrinë e Kosovës...Ceca ishte gruaja e shefit të mafias serbe, Zhejlko Raznatoviq, i njohur si Arkani. Arkani ishte udhëheqës paramilitar dhe vrasës i mijëra shqiptarëve në luftën e Kosovës. Ai u vra në rrethana shumë misterioze më 15 janar të vitit 2000 në hotelin Plaza në Beograd. Pas vdekjes së tij, Ceca u zhduk nga mediat për një vit. Por megjithatë Arkani i la Cecës dy fëmijë dhe 14 milionë euro.Këngëtarja serbe, Svetlana Raznatoviq këto ditë ka performuar disa këngë folklorike serbe në veri të Mitrovicës në Republikën e Kosovës, dhe këngët e saj ma  shumë  ishin ngushëlluese për serbët e veriut se sa  performimi i këngëve popullore.

Autori është gazetar-analist i pavarur

PS. Biografia e këngëtares është përkthyer nga gjuha serbe në atë shqiptare vet nga autori i shkrimit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...