Nis ndërtimi i Memorialit të Shkëlzen Haradinajt dhe 183 dëshmorëve të Pejës - Bota Sot
Nis ndërtimi i Memorialit të Shkëlzen Haradinajt dhe 183 dëshmorëve të Pejës

Peja

Nis ndërtimi i Memorialit të Shkëlzen Haradinajt dhe 183 dëshmorëve të Pejës

Më: 12 maj 2019 Në ora: 19:04
Shkëlzen Haradinajt

Ka filluar sot në qendër të qytetit të Pejës, në sheshin që mbanë edhe emrin e gjeneral-major Shkëlzen Haradinajt, ndërtimi i Memorialit të Heroit, Gjeneral-major Shkelzen Haradinajt dhe 183 Heronjve dhe Dëshmorëve të Komunës së Pejës.

Fillimisht, kujdesshëm nga mëngjesi ka nisur rrënimi i Sheshit faktik, për të vazhduar më pas implementimi i projektit në fjalë.

Një pjesë e mjeteve financiare janë siguruar nga bashkëluftëtarët e të rënëve, përderisa një pjesë e caktuar nga ana e Komunës së Pejës.

Të gjitha palët e involvuara në projekt kanë garantuar se me këtë memorial nuk do preket gjelbërimi në qendër të qytetit.

Projekti i memorialit që ka nisur sot, do të inaugurohet më 16 qershor të këtij viti, ditën kur Peja shënon 20-vjetorin e çlirimit nga okupatori serb.

Nisjen e punimeve dhe të zbatimit e kanë përcjellë nga afër zv/ministri i Shëndetësisë dhe kryetar i AAK-së në Pejë Ali Berisha dhe kryetari i Komunës së Pejës Gazmend Muhaxheri, dy rivalë politikë të njohur në tash e 10 vjet në Pejë, por edhe kolegë të mirë gjatë qeverisjes komunale të AAK-së.

Të pranishëm janë parë dhe kryetari i Komunës së Deçanit Bashkim Ramosaj, deputeti i Kuvendit të Kosovës Rasim Selmanaj dhe figura tjera politike.

Lajmin e ka bërë të ditur Ali Berisha – Kryetar i AAK-së në Pejë, i cili deklaruar se projekti është mbështetur nga Komuna e Pejës me ç’rast edhe ka uruar për suksese dhe punë të mbarë.

Postimi i plotë;

“Sot po fillon ndërtimi i memorialit të Heroit, Gjeneral Shkelzen Haradinaj dhe 183 Heronjëve dhe Dëshmorëve të Komunës së Pejës.

Projektimi dhe investimet janë bërë nga bashkëluftëtarët dhe është mbështetur nga Komuna e Pejës.

Projekti i përfunduar do të inagurohet me 16-të Qershor, në ditën e Çlirimit të Pejës.  Punë të mbarë e suksese.”-ka shkruar Ali Berisha i AAK-së në facebook.

Ndryshe pas një kohe relativisht të gjatë, dje ka qenë hera e parë që Muhaxheri dhe Berisha janë parë rastësishëm bashkë në homazhet dhe nderimet që janë organizuar në Katund të Ri, përderisa sot ishte hera e dytë që ata sërish u panë bashkë në nisjen e këtij projekti.

Thënë ndryshe Berisha dhe Muhaxheri janë bashkuar sot në këtë Shesh në të cilin shumë herë njëri-tjetrin i kanë shtrirë dorën për ti uruar fitoren ose pranuar humbjen nëpër zgjedhjet komunale.

Sheshi ‘Shkëlzen Haradinaj’ dhe libri me emrat e Dëshmorëve të Pejës, ishte ngritur në vitin 1999, në qeverisjen komunale të Et’hem Çekut. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...