Përurohet laboratori për analiza të produkteve bujqësore në Kosovë - Bota Sot
Përurohet laboratori për analiza të produkteve bujqësore në Kosovë

Peja

E premte, 19 tetor 2018

Përurohet laboratori për analiza të produkteve bujqësore në Kosovë

Më: 29 janar 2018 Në ora: 12:09
Laboratori për analiza të produkteve bujqësore në Kosovë

Është përuruar laboratori i mbrojtjes së bimëve i cili në bashkëpunim me AVUK-un bënë kontrollin fitosanitar në Republikën e Kosovës.

Sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë të Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Kapllan Halimi, tha se ka qenë një punë e palodhshme për të bërë një laborator referent ndërkombëtar, prej të cilit do të validohet puna.

Zëvendësambasadori i Italisë në Kosovë, Matteo Corradini, tha se ky projekt ka rëndësi shumë të madhe strategjike për dy objektivat kryesore të Kosovës: zhvillimin ekonomik dhe futjen në procesin e integrimit evropian.

Drejtori i Institutit të Bujqësisë, Fehmi Geci, tha se ky projekt është ndër më të spikaturit në kuadër të Republikës të Kosovës, pasi që ka siguruar kapacitete të cilat deri më tash nuk kanë qenë prezentë. Ai tha se ky projekt ka ngritur sektorin e sinjalizimit dhe parandalimit të sëmundjeve në Rahovec.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test