Peja: Dy mijë vjet okupim fizik – 20 vjet okupim të mendjës…! - Bota Sot
Peja: Dy mijë vjet okupim fizik – 20 vjet okupim të mendjës…!

Peja

Peja: Dy mijë vjet okupim fizik – 20 vjet okupim të mendjës…!

Nga: Reshat Nurboja Më: 4 nëntor 2018 Në ora: 20:17
Foto ilustrim

Peja, më shumë se dymijë vjet ka qenë e okupuar nga perandoritë e disa shtete të kohës, por për asnjë moment nuk ka qenë e rrezikuar të humb apo tjetërsoj identitetin e saj mijëra vjeçar, si qender e atdhetarizmit, patriotizmit e në veçanti si vatër e diturisë dhe e kultures…

Sot, Peja e "okupuar nga vetvetja” ka mbetur pa identitet, meqenëse, nga njëra anë i ka shkëputur, mos të them i ka humbur të gjitha atributet identifikuese të së kaluarës, e nga ana tjetër PO BREDHË ANDEJ KENDEJ E HUMBUR NË KËRKIM TË BUDALLAKISË…!

Vlera më e madhe e Pejës ndër vite e shekuj, edhe më e madhe se bukuritë e saja natyrore ishin njerëzit e Pejës...Ku mbetën të tillët...Kanë vdekur, kanë ikur në perendim, janë tjetërsuar apo po heshtin se po vlerësojnë se kjo nuk është koha e tyre...

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...