Dr. Xhevat (Sylë) Gashi - Bota Sot
Dr. Xhevat (Sylë) Gashi

Perkujtime

E martë, 15 tetor 2019

Dr. Xhevat (Sylë) Gashi

Më: 20 janar 2019 Në ora: 00:06
Dr. Xhevat (Sylë) Gashi

Sot më  20 Janar mbushen 20 vite kur dora e zezë vrastare serbosllave ta morën jetën, mallkuar qofshin për jetë e mot. Një mjek shembullorë i cili nuk e kurseu jetën vet për ti ndihmuar popullin e vet. Edhe pse vitet kalojnë, shumë i freskët është kujtimi dhe dhimbja që e kemi  për ty vëlla i dashur.

Një person me virtyte të mëdha, si mjekë, si baba, si një mik, një shembull i vërtetë.

I cili pa hezitim ka qenë në shërbim të pacientëve,edhe në periudhën më të vështirë, me veprën tënde humanitare dhe patriotike , ku edhe e flijove jetën. Vëlla i dashur, mungesa jote është aq e madhe , sa që nuk mund të përshkruhet me fjalë, krenarë me ty gjithmonë, një mjekë shembullorë edhe pse ta shuan jetën në moshën më të mirë, humanizmi yt dhe veprat e tua në shërbim të popullit tënd gjithmonë do të mbesin të gjallë.

Të qoftë i lehtë dheu i Kosovës.

E përkujtojnë për jetë: Motra Hatixhja me bashkëshortin Ismetin, fëmijët Djali Arianiti me bashkëshorten Egzonën, vajzat Majlinda, Pranvera, Venera, Albana, Kaltrina nga Klina, dhe mbesat e nipat nga Peja dhe Gjermania.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test