Teuta Dervish Mazrekaj

Perkujtime

E enjte, 29 korrik 2021

Teuta Dervish Mazrekaj

Më: 17 janar 2021 Në ora: 00:03
Teuta Dervish Mazrekaj

Teuta, motra jonë e dashur, vitet kalojnë, kujtimi për ty është me shumë mall e dhembje. 

Janari i ftohtë sjell me vete stuhi e acar,

Fluskat e borës që bien freskojnë kujtimin e trishtuar.

Ti ike moj motër, more rrugën për parajsë,

Në zemrën e copëtuar kishe veç dashuri dhe gaz.

E di motër që dhe ti lart shkove,

Me shpirtin e pastër, ndër yje kalove.

Yll “ti” mes yjesh, je kthyer në shenjtore,

Je larg nesh motër, zemrën ç’na e copëtove!

Teuta, malli për ty sikur zemrat i ka ngrirë.

Nuk ka fjalë as lot që mjaftojnë të shprehim mallin e pikëllimin për ty!

Teuta, ishe mikesha e zemrës. Na mungon dashuria jote fisnike. Besnikëria jote ishte e madhe sa e gjithë bota. Virtytet e tua të pashembullta, fjalët e tua të peshuara mirë, maturia jote, sjellja e mendja jote e mirëfilltë ndaj secilit person mbesin udhë rrëfim për gjithë ne.

Kujtimet me ty, janë çastet më të bukura, malli i pashterur, sjellë shpresë për bashkimin tonë në amshim.

Ne të ruajmë në thellësinë tonë të shtrëngojmë e të mbajmë fort me vete në çdo hap deri në fund të kësaj jete.

Teuta, të kujtojmë ditë për ditë me plot dhembje e dashuri: Familja Mazrekaj

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat