Në 20 vjetorin e vrasjes së Enver Malokut, “ekzekutorët janë kërcënim permanent ndaj individëve të rëndësishëm dhe ndaj lirisë” - Bota Sot
Në 20 vjetorin e vrasjes së Enver Malokut, “ekzekutorët janë kërcënim permanent ndaj individëve të rëndësishëm dhe ndaj lirisë”

Politika

Në 20 vjetorin e vrasjes së Enver Malokut, “ekzekutorët janë kërcënim permanent ndaj individëve të rëndësishëm dhe ndaj lirisë”

Nga: D.Rr Më: 11 janar 2019 Në ora: 08:28
Enver Maloku

Sot, më 11 janar 2019, po bëhen dy dekada të plota nga vrasja e veprimtarit dhe gazetarit të shquar, Enver Maloku.

Enver Maloku ishte bashkëpunëtor i ngushtë i Presidentit Rugova dhe gazetës kombëtare “Bota sot”.

Vrasja e tij ende nuk është zbardhur, ndërsa shpresa për një gjë të tillë po mbetet vetëm te Gjykata Speciale, e jo në institucionet e drejtësisë së Kosovës. Kjo dhe vrasjet e tjera të aktivistëve të LDK-së, janë klasifikuar si vrasje politike, shkruan “Bota sot”.

Image
Rexhep Shahu

Ish kolegu i Enver Malokut, gazetari i luftës nga Shqipëria, Rexhep Shahu në një prononcim për “Bota sot” ka thënë se këtë vit shënohet 20 vjetori i disa ndodhive të mëdha, por në këtë 20 vjetor shumë gjëra janë pezull, pasi ekzekutorët e Enver Malokut e të vrasjeve të tjera politike nuk kanë dalë nga skena, nuk dihet ku sillen, nuk dihet ku e kush janë dhe janë kërcënim i vazhdueshëm.

“20 vjetori i vrasjes së Enver Malokut, i disa vrasjeve të tjera politike mafioze, 20 vjetori i shumë gjërave të bukura sivjet në Kosovë, 20 vjetori i hyrjes në luftë të Amerikës e NATO-së për shqiptarët, 20 vjetori i dëbimeve masive, 20 vjetori i lirisë. Në këtë 20 vjetor shumë gjëra janë pezull, pasi ekzekutorët e Enver Malokut e të vrasjeve të tjera politike nuk kanë dalë nga skena, nuk dihet ku sillen, nuk dihet ku e kush janë, janë kërcenim permanent ndaj individëve të rëndësishëm dhe ndaj lirisë”, është shprehur Shahu.

Ai e përshkruan Enver Malokun si figurë të rëndësishme të Kosovës që ishte i anatemuar nga spiunët e mafiozët që thirren në emër të lirisë së Kosovës. Shahu thotë se nuk do të ketë paqe në Kosovë pa u zbardhur vrasjet politike.

“Enver Maloku ishte një figurë shumë e rëndësishme e Kosovës e anatemuar nga spiunët e mafiozët që thirrën edhe ata në emër të lirisë së Kosovës. Nuk ka as do të ketë kohë të gjatë paqe e qetësi të brendshme në Kosovë, rehati në Kosovë e në botën shqiptare pa u zbardhë vrasjet politike që ndodhen në kohën e ndërrimeve të pushtetarëve si përsëritje skenarësh të pas luftës së dytë botërore në Tiranë”, ka potencuar Shahu.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...