“Komandantëve” në pushtet nuk iu intereson miqësia me Amerikën - Bota Sot
“Komandantëve” në pushtet nuk iu intereson miqësia me Amerikën

Politika

“Komandantëve” në pushtet nuk iu intereson miqësia me Amerikën

Gresa Bajraktari Nga Gresa Bajraktari Më 31 janar 2019 Në ora: 23:28
Hashim Thaçi, Kadri Veseli dhe Ramush Haradinaj

Pavarësisht kërkesës së SHBA-së për heqjen e taksës, një gjë e tillë ende nuk ka ndodhur. E sa i përket partneritetit me Amerikën, kryetari i Kuvendit Kadri Veseli, ka thënë se në ditën që ndodhë kjo, ai do të largohet nga kreu i Kuvendit.

“Atë ditë që prishet partneriteti me SHBA-të, prishet koalicioni dhe Kadri Veseli largohet nga kreu i Kuvendit. Unë largohem, askujt nuk ia hupi karrigen.  Po flasim për një partneritet që është jetik për Kosovën. Shteti i pavarur dhe sovran mund të lëviz para vetëm me Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Kjo është përgjigja ime përfundimtare”, është shprehur Veseli.

Ndërsa ministri Pal Lekaj ka reaguar pas kësaj, duke thënë se i vjen keq për ata që e vënë në pikëpyetje partneritetin me SHBA-në.

Në anën tjetër, të enjten kryeministri i Kosovës dhe presidenti Hashim Thaçi, janë takuar me ambasadorin amerikan në Kosovë, Philip Kosnett, ku pas takimit Haradinaj ka thënë se i është kërkuar heqja e taksës, derisa dhe ka thënë se në ditët në vijim mund të ketë të arritura tjera.

“Është kërkuar edhe nga ambasadori amerikan për me u heq taksa, por ky është vendim sovran i vendit. Nuk është me rëndësi kush ka me u rrëzu, e rëndësishme është që Kosova të qëndrojë në këmbë. Ne jemi në proceset reale politike, të gjitha janë të mundshme në javët që vijnë, dëshira jem është e para që këtë të shtunë me i kry disa detyra që janë me interes për vendit, me buxhet, mos i me i lënë arsimtarët e të tjerët pa paga. Nëse mospajtimet politike vazhdojnë mund të rezultojnë edhe me të arritura të tjera, cilat do qofshin ato. Ajo që është me rëndësi është që vendosja e taksës është vendim sovran i Kosovës, nuk është kundër dialogut, por është bërë me i kërkuar Serbisë një qasje të re me Kosovën”, ka thënë Haradinaj.

Se sa ka mundësi të rrëzohet Qeveria dhe a rrezikon Kosova ta prishë partneritetin me SHBA-në, deputetja nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Drita Millaku, ka thënë për gazetën “Bota sot” se koalicioni varet nga interesa të ngushta individuale dhe mund të prishet për shkak të tyre.

(Tekstin e plotë mund ta lexoni nesër në versionin e shtypur të gazetës "Bota sot")

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...