Mehazi: Haradinaj duhet të jetë politikisht i frikshëm ndaj Vuçiqëve e Daçiqëve - Bota Sot
Mehazi: Haradinaj duhet të jetë politikisht i frikshëm ndaj Vuçiqëve e Daçiqëve

Politika

Mehazi: Haradinaj duhet të jetë politikisht i frikshëm ndaj Vuçiqëve e Daçiqëve

Nga: D.B Më: 5 shkurt 2019 Në ora: 21:34
Ramush Haradinaj

Tarifat, krijimi i Ushtrisë së Kosovës dhe zbatimi i ligjit për Statusin e Trepçës si shoqëri aksionare, janë grushte nokdaunëve për Serbinë.

Në një prononcim për “Bota sot” njohësi i çështjeve politike Sulejman Mehazi, ka thënë se kryeministri Ramush Haradinaj, ashtu siç e ka kritikuar për Çakorrin, po ashtu duhet të kritikojë ofensivën politike ndaj Serbisë, në mënyrë që populli ta përkrah atë.

Sipas tij, pas Pavarësisë Kosova politikisht asnjëherë nuk ka qenë më e pozicionuar e më superiore ndaj Serbisë se sa këtyre ditëve e muajve të fundit, me tre veprimet tuaja qeverisëse.

Image
Sulejman Mehazi

“Tarifat 100%, krijimi i Ushtrisë së Kosovës dhe zbatimin e ligjit për Statutin e Trepçës si shoqëri aksionare, ka qenë një grusht nokdaunëse që u dhanë serbëve. Mendoj se vetëm  kështu me veprime politike dhe bindëse e sulmuese mundet Serbia, ndryshe assesi jo. Kështu që Haradinaj ashtu si ka qenë për paramilitarët, policët e ushtrinë serbe i frikshëm gjatë lutës së UÇK-së , ashtu duhet të jetë politikisht i njëjtë edhe ndaj Vuçiqave e Daçiqave. Jam i befasuar se përse pikërisht njerëzit e luftës si Haradinaj ashtu siç kanë vepruar edhe më parë, rrinë të heshtur dhe pasiv  së bashku me Thaçin e Veselin ndaj politikës së vrazhdë serbe. Çuditem se përse Ramush Haradinaj lejon veten që të kritikohet nga persona të cilët  nuk farë meritë, nga të tillët që nuk e kanë kapur kurrë pushkën me dorë për ta mbrojtur Kosovën”, ka thënë profesor Mehazi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...