Kosova duhet të kërkoj ndihmën e aleateve, që shërbimet sekrete të na mbrojnë nga çfarëdo rreziku - Bota Sot
Kosova duhet të kërkoj ndihmën e aleateve, që shërbimet sekrete të na mbrojnë nga çfarëdo rreziku

Politika

Kosova duhet të kërkoj ndihmën e aleateve, që shërbimet sekrete të na mbrojnë nga çfarëdo rreziku

Nga: D. B Më: 12 shkurt 2019 Në ora: 12:11
Ilustrim

Kosova nuk ka kapacitet të mjaftueshme që të përballojë kërcënimet dhe rreziqet që i vijnë nga shtete te fuqishme, sidomos nga një shërbim sekret siç është KGB e dikurshme, ose FSB e sotme.

Kështu ka vlerësuar politologu Faik Krasniqi i cili në një prononcim për “Bota sot” ka thënë se Kosova është në rrezik të madh nga këto shërbime, sepse gjithmonë ekziston rreziku i një destabilizimi të vendit.

“Konsideroj që Kosova duhet të kërkoj ndihmën e aleateve, në mënyrë që shërbimet e tyre sekrete të na mbrojnë nga çfarëdo rreziku që i kanoset vendit tonë. Nëse gjatë luftës së ftohtë punën e kanë kryer shërbimet sekrete për "lufte" të shteteve ndaj njëri-tjetrit, sot kjo luftë e ftohtë që zgjati për gjysmë shekulli është riaktivizuar prapë”, ka thënë politologu Faik Krasniqi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...