Është e padrejtë t`i thuhet Hashim Thaçit tradhtar, do t`i kërkojmë sqarim për çështjen e kufijve  - Bota Sot
Është e padrejtë t`i thuhet Hashim Thaçit tradhtar, do t`i kërkojmë sqarim për çështjen e kufijve 

Politika

Është e padrejtë t`i thuhet Hashim Thaçit tradhtar, do t`i kërkojmë sqarim për çështjen e kufijve 

Kushtrim Maliqi Nga Kushtrim Maliqi Më 20 shkurt 2019 Në ora: 22:58
Hysni Gucati

Në një intervistë ekskluzive për gazetën “Bota sot”, kryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës Hysni Gucati, ka thënë se numri i veteranëve të luftës është i fryrë, por për këtë duhet të jap përgjigje gjykata. Ai ka theksuar se sikur të ishte numri real i veteranëve, ata të vërtetit do të merrnin paga më të dinjitetshme. Gucati ka thënë se është pro ruajtjes së integritetit të kufijve shtetërorë, derisa do të kërkojnë nga Presidenti sqarime shtesë lidhur me këtë çështje.

“Bota sot”: Si kryetarë i një komuniteti ndër më të rrespektuarit në vend, komunitetit që sakrifikoi më së shumti për lirinë e vendit, si e shihni pozitën e një ish-ushtari të UÇK-së 11 vjet pas pavarësisë dhe 20 vjet pas lufte?

Hysni Gucati: Unë së pari ju falënderoj juve për kohën që keni gjetur të na vizitoni këtu në selinë qendrore të Shoqatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Sa i përket asaj që thatë, e vërtetë është se falë luftëtarëve të UÇK-së dhe të gjithë ata që kanë dhënë edhe kontributin më të vogël për vendin, pa dallim, ne sot e gëzojmë pavarësinë e vendit. Është shumë e vërtetë se edhe 11 vite pas pavarësisë, ushtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës nuk janë në gjendje të mirë ekonomike, nuk jetojnë mirë, këtu duke pas parasysh edhe sëmundjet e ndryshme me të cilat ata ballafaqohen dhe nuk kanë përkrahje nga shteti.

Kohëve të fundit kemi pas shumë, tepër shumë vdekje të parakohshme të ish-luftëtarëve, sidomos nga sëmundja e kancerit, vetëm brenda dy muajve të fundit na kanë vdekur 63 veteranë të luftës, ka pas raste kur nuk kemi mundur të arrijmë nëpër varrime sepse kanë ndodhë nga 3-4 në ditë që kanë vdekur, i kemi informuar të gjithë institucionet e vendit por edhe opinionin e gjerë se çfarë gjendje janë çlirimtarët.

Ne si OVL nuk jemi të kënaqur, sepse është e pamundur që me 170 euro të jetohet, të shtyhet muaji, nuk ka mundësi të shkollosh një fëmijë me 170 euro në muaj, e lëre më nëse ke disa fëmijë.

Me gjithë vështirësitë, unë jam optimist, se gjërat do të lëvizin për të mirë, do ta kthejnë institucionet kokën kah veteranët pasi që nuk është se nuk ka interesim, por nuk quhet interesim nëse kujdesesh vetëm për shokë e ish-ushtarë tuaj, kjo bilës do të ishte edhe një kritikë të cilën do ta kisha bërë publikisht për të gjithë politikanët, ata duhet ta dinë që aty kanë ardhur përmes votës tonë, përmes gjakut të dëshmorëve të cilët me sakrificën e tyre kanë bërë që ne sot të jetojmë të lirë.

(Intervistën e plotë mund ta lexoni të enjten në gazetën "Bota sot")

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...