A po ‘harrohet’ korrigjimi i kufirit me Malin e Zi, flet njohesi i çështjeve juridike - Bota Sot
A po ‘harrohet’ korrigjimi i kufirit me Malin e Zi, flet njohesi i çështjeve juridike

Politika

A po ‘harrohet’ korrigjimi i kufirit me Malin e Zi, flet njohesi i çështjeve juridike

Nga: N.H Më: 22 shkurt 2019 Në ora: 23:04
Foto ilustrim

Njohësi i çështjeve juridike-kushtetuese, Blerim Burjani, në një prononcim për gazetën “Bota sot”, është shprehur se tema e demarkacionit dhe marrëveshja e arritur ishin vetëm formale nga ana e qeverisë aktuale.

“Kjo qeveri e dështuar në agjendën e zhvillimit ekonomik dhe rritjen e pagave si ne komunizëm. E ka shkaktuar pasoja të paparapara për ekonomin e tregut, dhe ka bërë debalance të plotë ekonomik dhe ka diskriminuar sektorin privat mbi 250 mijë punëtor. Tema e demarkacionit dhe marrëveshja ishte vetëm formale sa për të ruajtur fytyrën dhe problemin e krijuar artificial nga ky vet kryeministër dhe opozitës se atëhershme.

Sipas Burjanit, kryeministri Haradinaj i ka lënë në lloçë të gjithë edhe ish-kolegët e opozitarë, duke u strehuar nën çadër të Hashim Thaçit dhe Kadri Veselit.

Image
Blerim Burjani

“Ky kryeministër i la në lloçë të gjithë edhe ish-kolegët e opozitarë duke u strehuar nën çadër të Hashim Thaçit dhe Kadri Veselit, që e nënçmuan shumë dhe pas një nënçmimi të madhe gati 15 vjet i dhanë postin e kryeministrit për të bërë marionetë për vete. Tash ka arritur koha kur PDK-ja po largon prap atë ku ishte si në kohën  e "tepihut", kur ky njeri ishte liruar nga Tribunali i Hagës”, ka thënë Burjani.

Në fund, Burjani nënvizon se shteti i Malit të Zi është në NATO, dhe nuk merret më me këtë çështje që ishte formale.

“Marrëveshje është e kryer. Mali i Zi e ka kryer këtë proces në Vjenë.  Kjo ka marrë fund, nuk ka kurrfarë interesimi për të nisur sërish këtë çështje. Tash Mali i Zi është në NATO dhe nuk merret më me këtë temë që ishte thjeshtë formale. Pra, kjo çështje është e kryer, dihet shumë mirë se kjo marrëveshje do të vlente po që se dy palët pajtohen për të zgjidhe ndonjë dilemë të mëhershme të demarkimit, por Mali i Zi nuk ka asnjë dilemë”, ka përfunduar Blerim Burjani për gazetën “Bota sot.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...