Kërcënimet me luftë: Rusia e Serbia nuk ndalen së pretenduari Ballkanin dhe Kosovën - Bota Sot
Kërcënimet me luftë: Rusia e Serbia nuk ndalen së pretenduari Ballkanin dhe Kosovën

Politika

Kërcënimet me luftë: Rusia e Serbia nuk ndalen së pretenduari Ballkanin dhe Kosovën

Nga: D. B Më: 25 mars 2019 Në ora: 15:49
Ilustrim

Serbia po vazhdon të kërcënoj edhe më tej Kosovën me luftë. Së këndejmi qëllimi i Serbisë në këtë rast, apo përkrahja e Rusisë për Serbinë veç sa po i “rritë” apetitet Serbisë për Kosovën.

Në lidhje me atë se a është Kosova veriore e rrezikuar për ndonjë sulm të mundshëm serb, dhe sa është Kosova e përgatitur përballë këtyre sulmeve serbe, politologu Albinot Maloku ka thënë për “Bota sot” se kërcënimi në vazhdimësi me luftë nga ana e Serbisë, nuk prezanton risi për Kosovën dhe si i tillë ky kërcënim asnjëherë nuk duhet nënvlerësuar.

Image
Albinot Maloku

“Ajo çfarë i ngelet Kosovës në këtë drejtim është që të tregohet e matur dhe e përgatitur. Fatmirësisht ajo nuk është vetëm në këtë situatë. Ndërsa kur flasim për Rusinë, ajo kurrë nuk ndalon së pretenduari të penetrojë në Ballkan, madje edhe në Kosovë. Veriu i vendit është zonë e përshtatshme për penetrimin rus, mirëpo, deri më tani nuk është se ka prezantuar kërcënim për ndonjë sulm”, është shprehur politologu Maloku.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...