Pushtetarët rrugaçë e kriminelë, kapës e ngulfatës të shtetit - Bota Sot
Pushtetarët rrugaçë e kriminelë, kapës e ngulfatës të shtetit

Politika

Pushtetarët rrugaçë e kriminelë, kapës e ngulfatës të shtetit

Idriz Zeqiraj Nga Idriz Zeqiraj Më 11 prill 2019 Në ora: 15:37
Ilustrim

Shqipëria dhe Kosova janë në të njëjtën kuotë të degradimit të pushtetit. Dhe, këtë rrënim, deri në armiqësi me popullin, e kanë sjellë pushtetarët batakçinj, rrugaçë e kriminelë të dëshmuar, me kartelë. Kjo klasë pushtetare, njësoj, në të dy shtetet shqiptare, pacipshëm e kriminalisht, ndërhynë edhe në familjet simbole të kombit, për t`i përbaltur ato dhe për ta përtokur opozitën, si dhe për ta siguruar vazhdimësinë e pushtetit hajnor e kriminal.

Monstrat Teuta Rugova, PSD-ja, Rudina Hajdari, me "deputetët" e paliçensuar, janë kondomë të PAN-it të Hashimit dhe të PS-së të Ramës. Janë broçkulla arsyetimet e njëfarë "çuarje përpara të proceseve zhvillimore e integruese!" Me shefa e parti kriminale, nuk ka përparim ekonomik dhe integrim evropian.

Proklamimi i LDK-së, se "opozitarizmin e bëjmë në Parlament dhe jo në rrugë", "LDK-ja mendon se ka forma tjera", "LDK-ja nuk proteston, se i ka mjetet institucionale", "Protesta nuk është zgjidhje", - janë slogane disfatiste e broçkulliste, të butakëve klanorë të LDK-së. Ky "arsyetim" është një vetëmashtrim i vetëdijshëm, për të mos bërë asgjë, për ta ruajtur status quon. Çfarë opozite mund të bëjë në Parlamentin shqiptar, PDSh-ja e prirë nga Lulzim Basha, karshi një manipuluesi të ideologjisë sllavo-komuniste, Edvin Rama, cinik deri në rrugaçëri, i cili i ka pushtuar të gjitha institucionet e vendit, njësoj si banda e "komandantëve", të bashkuar në PAN?!

Rama është i sigurt se do t`i fitojë të gjitha zgjedhjet e radhës, sepse është i pakontrollueshëm, manipulon shpengueshëm, përsëritë vjedhjen galopante të votave, siç bëri në zgjedhjet e fundit. Andaj, dorëzimi i mandateve, nga deputetët demokratë dhe dalja masive në protesta, është e vetmja mundësi reale, për ta denoncuar dhe luftuar diktaturën moderne të social-komunistëve, gjegjësisht, të komunistëve të rinj shqiptarë. Është shansi i fundit, për ta shpëtuar demokracinë në Shqipëri. Sjellja e ndërkombëtarëve, në rastin konkret, është e papërgjegjshme, hipokrite, sepse e dinë gjendjen faktike.

Dëgjoni gjuhë-gjarprit enveristë të Tiranës zyrtare, ngjasojnë, si dy pika uji, me stalinistët e Prishtinës. Kreu i social-komunistëve shqiptarë, me emërimin, krejt të panevojshëm, të dy ministrave nga Kosova, pretendon se shprehë sens kombëtar. Por, shqiptarët e Kosovës nuk mashtrohen nga akrobacirat dhe kalkulimet e tilla politike.

Shqiptarët e lexojnë urrejtjen e Edvin Ramës, fatalisht, kryeministër aktual i Shqipërisë mjerane, karshi Kosovës, popullit të saj, në trarin, laurën kufitare, të vënë, cinikisht e turpërisht, në Rrugën e Kombit. Kjo rrugë u realizua përmes kundërshtive të mëdha politike. Social-komunistët e kundërshtonin fort, sepse ishin drejtuar kah Greqia, ndërsa demokratët e Prof. Dr. Sali Berishës, ngulmonin në ndërtimin e saj, meqë ishin drejtuar kah Kosova. Kjo arterie lidhëse, simbolikë e afrimit të një populli të ndarë, prej një shekulli, demanton akrobacirat e Ramës, i cili vazhdon t`i përçajë shqiptarët, për të vetë sunduar, si monarkët sheikë arabë, paradoksalë për kohën digjitale!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...